DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Argentyna: kolejna parlamentarna próba zalegalizowania aborcji. Feministki wywierają presję czasu

Argentyna: kolejna parlamentarna próba zalegalizowania aborcji. Feministki wywierają presję czasu
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (PublicDomainPictures)

Jeszcze w tym miesiącu do argentyńskiego Kongresu trafi projekt ustawy w sprawie legalizacji aborcji. Sekretarz ds. prawnych i technicznych Vilma Ibarra potwierdziła, że ​​projekt ustawy zostanie przesłany w listopadzie, a debata nad nim odbędzie się podczas sesji nadzwyczajnych.

 

Gorącym orędownikiem legalizacji procederu zabijania dzieci poczętych jest prezydent Alberto Fernández, a także sekretarz Ibarra.

 

– To oficjalne, prezydent ma zamiar przesłać projekt ustawy w listopadzie i zostanie on włączony do porządku obrad [sesji] nadzwyczajnych – poinformowała Ibarra w wywiadzie dla kanału informacyjnego C5N.

 

Wraz z projektem ustawy aborcyjnej ma pojawić się projekt ustawy dotyczącej udzielenia pomocy kobietom w ciąży znajdującym się w trudnej sytuacji. Pomoc miałaby być świadczona przez „pierwsze 1000 dni” życia dziecka. Ta druga ustawa miałaby odwodzić kobiety od decyzji o aborcji ze względów ekonomicznych.

 

– Nie chcemy, aby jakakolwiek kobieta myślała o aborcji z powodu jej niezdolności do opieki finansowej nad dzieckiem, które chce mieć – przekonywała Ibarra w radiu El Uncover.

 

Jednocześnie w całym kraju nasila się kampania w sprawie aborcji. W ostatnich tygodniach działacze z grupy Campaña por el Aborto Legal, Seguro y Gratuito („Kampania na rzecz legalnej, bezpiecznej i bezpłatnej aborcji”) wywierali presję na rząd, by jak najszybciej dotrzymał obietnicy wyborczej.

 

Prezydent Fernández zobowiązał się w kampanii do legalizacji procederu uśmiercania dzieci poczętych i potwierdził to zobowiązanie podczas zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Ustawodawczym 1 marca br.

 

Opóźnienie w tym zakresie sekretarz tłumaczyła tym, że Argentyna „przeżywa bardzo trudny rok” z powodu globalnej pandemii koronawirusa.

 

Zwolennicy aborcji zabiegali o jej legalizację od wielu lat. Mają nadzieję, że obecny rok będzie kulminacyjny. – Projekt ustawy zbiega się z konsensusem i ma związek z decyzją polityczną dotyczącą zajęcia się tym ogromnym problemem zdrowia publicznego – oceniła Ibarra.

 

– Spodziewamy się poważnej, odpowiedzialnej debaty [w Kongresie]. Mamy bardzo poważny problem z nielegalnymi aborcjami. Są one wykonywane każdego dnia każdego roku – dodała Ibarra.

 

Przeciwko aborcji występują hierarchowie Kościoła katolickiego i pastorzy protestanccy. Aktywiści proaborcyjni, posługując się sloganem „Es urgente, aborto legal 2020”, wzywają swoich zwolenników do „nasycenia sieci” tekstami proaborcyjnymi i  „wyjścia na ulice”. Mają pokazać, że są wszędzie, „pomalować Argentynę na zielono w ciągu najbliższych kilku tygodni”. Wzywa się do organizacji licznych happeningów artystycznych.

 

Zielone chusty, symbol walki o legalizację aborcji, mają pojawić się w każdej dostępnej przestrzeni, by zmobilizować posłów do podjęcia decyzji korzystnej dla aborcjonistów.

 

Wszystkie oczy obecnie są skierowane na Fernándeza – lewicowego prezydenta-peronistę, który obiecał 1 marca, że dotrzyma słowa w sprawie legalizacji aborcji.

 

Prezydent zadeklarował, że trwają ostatnie prace nad projektem ustawy aborcyjnej. Zastrzegł, że „nie chciałby, aby ta kwestia stała się nowym sporem między Argentyńczykami”.

 

– Bardzo pozytywnie oceniamy intencje polityczne, ale do tej pory odraczanie było ciągłe. Wciąż czekamy – komentowała psychoanalityk Martha Rosenberg, pionierka ruchu Campaña Nacional.

 

Grupa forsuje własny projekt ustawy zezwalającej na aborcję do 14 tygodnia ciąży. Argentyńskie prawo z 1921 roku zezwala na „przerwanie ciąży”, gdy jest wynikiem gwałtu lub gdy zagraża zdrowiu kobiety.

 

Według Ministerstwa Zdrowia około 39 tys. kobiet co roku trafia do szpitali z powodu powikłań po aborcjach.

 

Legalna aborcja z lekami i leczeniem ambulatoryjnym jest znacznie tańsza niż komplikacje, które stanowią kosztowne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej – przekonuje Rosenberg.

 

W ciągu 15-letniej działalności jej organizacja przedstawiła osiem projektów ustaw legalizujących aborcję. Mobilizacja feministek wspieranych przez amerykańskie organizacje i uczelnie umożliwiła poddanie pod głosowanie projektu w sprawie aborcji w 2018 roku. Mimo poparcia posłów z izby niższej, projekt został odrzucony przez bardziej konserwatywny Senat.

 

Projekt ponownie wniesiono w zeszłym roku z podpisami ponad 70 posłów. By nie przepadł, musi trafić na sesje zwyczajne do 20 listopada lub na sesje nadzwyczajne.

 

Feministki naciskają, by zmiana ustawodawstwa nastąpiła jeszcze przed 2021 rokiem, w którym odbędą się wybory parlamentarne, co nie będzie sprzyjało debacie o aborcji w kraju o silnych wpływach katolickich. Przeciwnicy legalizacji procederu zabijania dzieci poczętych argumentują, że „to nie jest czas na dyskusje o aborcji w środku pandemii”.

 

 

Źródło: batimes.com.ar

AS

 

 


DATA: 2020-11-12 12:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Argentynie nadchodzi najwieksze w jej historii bankructwo, wszystko z powodu rządów Kirschneristów, które kontunuuje Alerto Fernandez. Będzie jak w Wenezueli. Ludzie liczą na socjale darmowe i dlatego na nich głosuja. Pandemię rząd wykorzystuje po to, żeby przedłużyć nadejście bankructwa i trzymają ludzi w kwarantennie od marca do teraz. Zamiast zająć się krajem to on się zajmuje legalizacją aborcji. Ten kraj mógłby być jednym z bogatszych na świecie a będzie tem gorzej niż w Afryce. Lewactwo opanowało już prawie całą Amerykę Południową. Przykre!
20 dni temu / 1234
 
Aborcja na życzenie, jako element ochrony zdrowia publicznego... aborcja = zdrowie! Nie można tego lepiej zmanipulować. Co się stało z cywilizacją łacińską, z Dekalogiem, z Objawieniem?
21 dni temu / Gość katolik
 
Muzułmanie muszą się bardzo cieszyć z tego powodu, przypuszczam, że dyskretnie finansują aborterów
21 dni temu / .....nie sieją
 
To nawoływanie do zbrodniczej działalności. Prymitywny prezydent działa jak zabójca, a nie przywódca narodu.
21 dni temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.