DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Arcybiskup Vigano zaprzecza pomówieniom rozpowszechnianym przez media

Arcybiskup Vigano zaprzecza pomówieniom rozpowszechnianym przez media
Fot. REUTERS/Charles Rex Arbogast//File Photo

Arcybiskup Carlo Maria Viganò, autor kilku pisemnych wystąpień w sprawie tuszowania przez wysokich hierarchów nadużyć homoseksualnych w amerykańskim Kościele, w poniedziałek zaprzeczył medialnym twierdzeniom, jakoby oszukał swego brata. Oświadczenie wydane przez prawników byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych wyjaśnia okoliczności październikowego wyroku w sprawie podziału rodzinnego majątku.

 

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek na katolickim portalu Life Site News arcybiskup Viganò zapowiada wystąpienie na drogę sadową przeciwko tym, którzy zniesławiają go przedstawiając w fałszywym świetle rodzinny konflikt. Wiele gazet i innego rodzaju mediów przypisywało w ostatnim czasie arcybiskupowi wyrok skazujący za rzekome oszustwo, kradzież czy też sprzeniewierzenie pieniędzy na szkodę brata, księdza Lorenzo Viganò.

 

Fala oskarżeń

W połowie listopada media z różnych krajów opisywały orzeczenie wydane 9 października przez sąd w Mediolanie. Nakazał on arcybiskupowi Viganò przekazanie swojemu bratu 1,8 miliona euro z tytułu spadku i opłat prawnych.

 

Szczególną gorliwość w piętnowaniu osoby arcybiskupa wykazały włoskie media, przedstawiając hierarchę jako osobę nieuczciwą. Sprawa ma oczywisty kontekst, wyrażony zresztą w jego wcześniejszych publikacjach. Środki przekazu przy okazji relacjonowania wyroku podważały wiarygodność sierpniowego świadectwa, dotyczącego ukrywania przez wysokich urzędników kurii rzymskiej nadużyć seksualnych byłego kardynała Theodore McCarricka wobec księży i ​​seminarzystów. 

 

„Chłostający papieża oszukał własnego brata na 2 miliony euro” – pisał dziennik „Il Giornale”. Autor wpływowego, zbliżonego do kurii rzymskiej bloga „Il Sismografo” stwierdził: „Wyrok sądu cywilnego w Mediolanie: Carlo Maria Viganò musi zwrócić bratu, księdzu Lorenzo wzięte nielegalnie ponad 1,8 miliona euro”. „Wielki oskarżyciel papieża Franciszka potępiony w Mediolanie” – ocenił z kolei portal „LaRegione”. Tego rodzaju przekaz przekroczył granice Półwyspu Apenińskiego. Przykładowo, wiele tytułów hiszpańskiej prasy pisało o arcybiskupie, jako o „milionerze, który okradł swego niepełnosprawnego brata”.

 

Jezuickie pismo „America Magazine” obecne także na rynku włoskim, „informowało” swych czytelników, że wypłacone bratu przez byłego nuncjusza pieniądze były przez niego „bezprawnie i nielegalnie zagarniane przez wiele lat”. Ogólnie jednak media anglojęzyczne przedstawiały sprawę w o wiele bardziej umiarkowany sposób – podkreśla LSN.

 

Proces i wyrok

Sąd w Mediolanie wydał werdykt 9 października, czyli niemal dziewięć lat po wytoczeniu sprawy przez księdza Lorenzo Viganò i nieco ponad sześć tygodni po tym, jak arcybiskup Carlo Maria Viganò wydał swoje pierwsze, 11-stronicowe świadectwo. Z kolei dwa dni przed orzeczeniem kardynał Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, opublikował list otwarty, potępiając to wystąpienie jako „spisek polityczny” wymierzony w osobę papieża.

 

Niecałe dwa tygodnie później, 19 października, ksiądz arcybiskup wydał trzecie świadectwo, będące odpowiedzią na list kardynała Ouelleta. Powtórzył w nim swoje zarzuty, wymienił też będące w dyspozycji Stolicy Apostolskiej niektóre dokumenty świadczące o jego racjach. 

 

W oświadczeniu z 3 grudnia prawnicy arcybiskupa Viganò wyjaśniają, że 9 października 2018 roku sąd w Mediolanie nakazał mu wypłacenie około 1,8 miliona euro, w odpowiedzi na wniosek o podział majątku pomiędzy braćmi. Roszczenie ks. Lorenza Viganò o wartości prawie 40 milionów euro oświadczenie określa jako w ogromnym stopniu nierealistyczne w odniesieniu do rzeczywistej wartości współwłasności majątkowej obydwu braci.

 

Wobec braku apelacji wyrok stał się prawomocny. Sąd odrzucił wszystkie pozostałe wnioski księdza, który wytoczył swemu bratu sprawę, ignorując złożoną przez rodzinę propozycję mediacji. Zasądzona kwota została już wypłacona przez arcybiskupa a – jak podkreśla oświadczenie – wskutek wyroku ksiądz Lorenzo „dostał w zasadzie to, co otrzymałby, gdyby przyjął propozycję ugody swojego brata, pro bono pacis, w toku postępowania”. 

 

Dalej oświadczenie wyjaśnia pochodzenie majątku, który był przedmiotem roszczenia. Bracia otrzymali go jako wspólne dziedzictwo od rodziców, przedsiębiorców w branży przemysłowej. Rodzina Viganò pochodzi z Lombardii na północy kraju. Ojciec duchownych był producentem stali, znanym jako człowiek nadzwyczaj hojny. Kiedy umarł, pozostawił każdemu z ośmiorga dzieci to, co najlepiej odpowiadało ich stanowi. Synom przekazał działalność biznesową, swym córkom inne dobra. Dwóm księżom, Carlowi Marii i Lorenzo, darował bogate pola uprawne w pobliżu Mediolanu. Oddając tereny pod nadzór odpowiedniego zarządcy, duchowni mogli całkowicie poświęcić się służbie kapłańskiej.

 

Obaj bracia zarządzali majątkiem o wartości 20 milionów euro, a także gotówką – ponad 6 milionów. Część  aktywów przeznaczali na dzieła charytatywne i religijne, w tym stypendia dla studentów z krajów Trzeciego Świata oraz budowę klasztoru karmelitanek „Fiat Pax” w Gitega (Burundi).

 

W 1996 roku ksiądz Lorenzo doznał wylewu i przez dwa tygodnie pozostawał w śpiączce. Atak pozostawił trwały ślad, m.in. w postaci lewostronnego paraliżu.

 

Jak mówi oświadczenie, w listopadzie 2008 roku ksiądz Lorenzo nagle, całkowicie i jednostronnie zerwał wszystkie relacje z bratem, wyjechał z Mediolanu oraz stwierdził, że arcybiskup Viganò chciał go uprowadzić. Według informacji LSN, w następnym roku ksiądz Lorenzo odwołał wspólne pełnomocnictwo braci nad majątkiem. Od tego momentu ich nieruchomościami zajmowali się prawnicy. 

 

Podczas procesu, którego efektem jest październikowy wyrok, ksiądz Lorenzo zaprzeczył, że zgodził się przeznaczyć fundusze na budowę klasztoru karmelitów w Burundi. Przy rozliczaniu spadku koszt ten spadł zatem w całości na arcybiskupa. Jest to jeden z powodów, dla których hierarcha zwrócił swojemu bratu 1,8 miliona euro. 

 

Przeciwko zniesławieniom

„Przez ponad 10 lat ks. Lorenzo Viganò poddawał arcybiskupa Viganò oblężeniu sądowemu i prawdziwej kampanii zniesławienia w prasie, nie informując jednocześnie dziennikarzy, że pozwy ks. Lorenzo Viganò zostały odrzucone lub oddalone w 10 sprawach cywilnych, karnych i administracyjnych, które podjęto do tej pory” – napisał adwokat hierarchy.

 

„Niemniej jednak arcybiskup Viganò zawsze po cichu odpierał tego typu ataki, aby uniknąć dalszego wykorzystywania rodzinnych spraw prawnych, które nie mają nic wspólnego z innymi znanymi instytucjonalnymi sprawami, w które się zaangażował” – czytamy dalej.

 

Oświadczenie mówi, że arcybiskup mocno kocha swojego brata, księdza Lorenzo i nigdy nie porzuci nadziei oraz modlitwy, aby brat zawarł z nim pokój i wznowił wspólne relacje. Pomimo ważnych argumentów za takim rozwiązaniem, arcybiskup Viganò nie odwołał się od wyroku, „mimo, że uważa go za pod wieloma względami zły i niesprawiedliwy”. Ponadto, „(…) arcybiskup Viganò zamierza powierzyć swoim prawnikom zadanie ścigania za pomocą procesów sądowych każdej próby zniesławienia go” – głosi oświadczenie.

 

 

Źródło: Life Site News

RoM

 

 

 


DATA: 2018-12-04 14:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli już w informacji o Bp Vigano wypomniano nieuporządkowane sprawy osobiste aby uderzyć w Jego PRZEKAZ i OŚWIADCZENIE to informacja zawarta w tekście uzasadnia pytanie ogólniejsze o tak wielkie pieniądze [miliony ?]hierarchów kościelnych. Nie pieniądze dziedziczone ale otrzymywane w toku pracy na najwyższych urzędach władzy kościelnej. Ten temat jest >tabu
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Mój świętej pamięci dziadek po wylewie bardzo się zmienił wymyślał niestworzone historie ranil innych....w tej sytuacji braci Vigano także wylew może być przyczyną tych fałszywych oskarżeń tym bardziej że dla prawników to źródło utrzymania ...
ponad 1 rok temu / Servus
 
@Do iskierka czytaj uważnie to spadek po zmarłym Ojcu ????
ponad 1 rok temu / Servus
 
Tajne służby Watykanu w działaniu. Niech to będzie nauczką dla >krytykantówskąd takie pieniądze< u biskupów ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
abp Vigano na pewno bardzo cierpi.. i na pewno gdy upublicznił Swiadectwo zdawal sobie sprawe ,ze media i wrogie siły beda próbowały go oczernic i zniszczyc.. Cierpienie, czasami wydaje sie, ze pnad miare.. opuszczenie przez najblizszszych..zniesławienie, plucie, złozeczenie, kłamanie w zywe oczy.. tak dzieje sie niestety w przypadku bardzo bozych, prawych ludzi.. Mysle ze abp Vigano przechodzi swoją droge krzyzową i cierpi. Ale trwa w prawdzie i ma ducha miłsci i przebaczenia.
ponad 1 rok temu / m
 
A deon oczernial, że abp Vigano: "przegrał pozew cywilny, który toczył przeciwko swojemu bratu. (...) Wyrok Sądu Cywilnego w Mediolanie skazał arcybiskupa na zapłacenie swojemu bratu kwoty 1,8 mln euro wraz z odsetkami i kosztami prowadzenia sprawy (...) Kapłan został pozwany przez arcybiskupa w przeddzień afery Vatileaks, kiedy hierarcha próbował zostać w Watykanie i nie obejmować funkcji nuncjusza apostolskiego w USA zasłaniając się koniecznością opieki nad chorym bratem"
ponad 1 rok temu / no właśnie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.