DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Arcybiskup Sidney o Synodzie Młodych: dokument końcowy redagowano w pośpiechu

Arcybiskup Sidney o Synodzie Młodych: dokument końcowy redagowano w pośpiechu
YouTube/Archbishop Anthony Fisher OP

Arcybiskup Sidney Anthony Fisher w opublikowanej w czwartek rozmowie z Edwardem Pentinem z „National Catholic Register” podzielił się swymi refleksjami dotyczącymi Synodu Młodych. Hierarcha krytykuje nadmierny pośpiech towarzyszący powstawaniu dokumentu końcowego i nagłe pojawienie się w wersji do głosowania pojęcia synodalności

 

Duchowny podkreśla, że pojęcie synodalności pojawiło się w końcowym dokumencie znikąd. Nie znajdywało się ono bowiem ani w dokumencie roboczym (Instrumentum laboris), ani w dyskusjach w grupach językowych, ani też w raportach małych grup. Pojawiło się natomiast w ostatecznej wersji dokumentu.

 

Arcybiskup zauważa, że ojcowie synodalni zdawali sobie sprawę, że synody mogą łatwo paść ofiarą manipulacji i podążania za bieżącą modą. Rozumieli, że „styl synodalny” może wiązać się z wypowiedziami próżnymi i często dzielącymi.

 

Duchowny zwrócił również uwagę, że tłumacze ledwo nadążali z przekładaniem słów na żywo. W efekcie ojcowie nie mogli nadążać z robieniem notatek we własnych językach. To zaś oznacza, że często nie zdawali sobie sprawy z tego, nad czym głosują.

 

Arcybiskup Sidney podkreślił, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, że współczesne synody staną się wehikułami służącymi do forsowania nieortodoksyjnych opinii. Stwierdził z dezaprobatą, że synodalny dokument tworzono w biegu, powstał w bardzo krótkim czasie.

 

Hierarcha dostrzega też pozytywne strony synodu. Zapoznano się bowiem dokładnie z problemami młodzieży. Jak podkreśla duchowny, uczestników zgromadzenia cechowało gorące pragnienie przybliżenia młodym Chrystusa. Jego zdaniem również niektóre treści z dokumentu końcowego są piękne.

 

Minusem jest jednak nadmierna obecność w nim treści świeckich i socjologicznych. Arcybiskup Sidney skrytykował również nadmierną obszerność tekstu.

 

Trudno nie zgodzić się z krytyką pośpiechu przy uchwalaniu dokumentu końcowego. Tego typu podejście nie sprzyja namysłowi i modlitwie, niezbędnych przy tworzeniu dokumentów kościelnych. Warto zwrócić uwagę, że kwestie te otwarcie porusza poważny hierarcha w randze arcybiskupa. Tym bardziej nie wolno ich bagatelizować. 

 

 

Źródło: ncregister.com

mjend

 

 

Polecamy podsumowanie Synodu Młodych w e-tygodniku.

Aby go pobrać, wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  


DATA: 2018-11-02 13:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To zachowania naganne. Gdzie rozwaga, mądrość i umiarkowanie. Zamiast tego uleganie światu. Słuchanie ludzi a nie Boga...itd. To wszystko służy osłabieniu wiary a nie wzmocnieniu. To działania pod publiczkę.
ponad 1 rok temu / DNA
 
Skoro na synodzie nie ma czasu na modlitwę, zastanowienie się, a nawet nie wiadomo, nad czym się głosuje, to my wszyscy wierzący módlmy się jak najwięcej o ochronę przed złem i Bożą pomoc, o natchnienie Ducha św. dla wszystkich członków Kościoła, a w szczególności dla hierarchów. Szczęść Boże.
ponad 1 rok temu / Lu
 
"To zaś oznacza, że często nie zdawali sobie sprawy z tego, nad czym głosują." Read more: http://www.pch24.pl/arcybiskup-sidney-o-synodzie-mlodych--dokument-koncowy-redagowano-w-pospiechu,63880,i.html#ixzz5ViEIAOp0 13 I widziałem i słyszałem głos jednego orła, lecącego przez środek nieba, wołającego donośnym głosem : BIADA, BIADA, BIADA mieszkańcom ziemi z powodu głosów innych trzech aniołów, którzy mieli zatrąbić. (Objawienie Św. Jana)
ponad 1 rok temu / Rys
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.