DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Arcybiskup Scicluna o nadużyciach: "To fakt: 80 procent ofiar to mężczyźni i chłopcy"

Arcybiskup Scicluna o nadużyciach: "To fakt: 80 procent ofiar to mężczyźni i chłopcy"
Fot. Pixabay

Hierarcha prowadzący watykańskie dochodzenie dotyczące nadużyć obyczajowych wśród duchowieństwa powiedział hiszpańskiemu dziennikowi, że wyrzucenie byłego kardynała McCarricka ze stanu kapłańskiego to istotny sygnał, że nikt nie jest ponad prawem.

 

Arcybiskup Charles Scicluna to najważniejszy przedstawiciel Watykanu prowadzący dochodzenie w sprawie przemocy obyczajowej dokonywanej przez prezbiterów. Zapytany, czy zgadza się z kardynałem Gerhardem Müllerem, że obecny kryzys nadużyć w Kościele wynika z dużej liczby homoseksualnych kapłanów, odpowiedział: – Od 2001 roku istnieje stały problem wykorzystywania nieletnich przez duchownych katolickich. 80 procent ofiar to mężczyźni i chłopcy w wieku ponad 14 lat. To fakt; interpretacja jest czymś innym.

 

Urodzony w Kanadzie maltański hierarcha jest pomocnikiem sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. Z ramienia kurii rzymskiej zajmuje się sprawami wykorzystywania seksualnego przez kapłanów. Był głównym śledczym w sprawach dotyczących Legionistów Chrystusa oraz biskupów z Chile.  

 

Jak powiedział arcybiskup Scicluna agencji Reutersa, sankcja kanoniczna nałożona w ostatnich dniach na byłego kardynała Theodora McCarricka jest „bardzo ważnym sygnałem” dla duchownych katolickich, że nikt nie jest ponad prawem. W zeszłym tygodniu McCarrick – były arcybiskup Waszyngtonu – został wyrzucony z kapłaństwa po tym, jak watykańska komisja uznała go winnym zbrodni obyczajowych popełnionych wobec nieletnich i dorosłych – przypomina portal Life Site News.

 

- To bardzo ważny sygnał, że jeśli mówimy o odpowiedzialności dla biskupów, faktycznie tak postępujemy. To również bardzo ważny sygnał dla nas, biskupów, że nie stoimy ponad prawem. (...) Powinniśmy być osądzani zgodnie z najwyższymi standardami – podkreślił arcybiskup.

 

- Każde oskarżenie musi być badane i nigdy nie może być ukrywane. Ktokolwiek jest winny, musi zostać ukarany. Ktokolwiek stanowi ryzyko, nie powinien być w Kościele. Ale należy szanować relacje z władzami cywilnymi. Jeśli istnieje obowiązek zgłaszania, należy to zrobić. O ile nie ma takiego obowiązku, ofiara musi zostać poinformowana o przysługującym jej prawie zgłoszenia do władz cywilnych. A jeśli zdecydujesz się to zrobić, musisz pomóc ofierze. Ale musisz działać zgodnie z prawem cywilnym każdego miejsca – wyjaśniał hierarcha z Malty.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

RoM

 

 

 

 

 


DATA: 2019-02-20 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.