DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Arcybiskup San Francisco chce uzdrowić katolickie szkolnictwo. Nauczyciele… protestują!

Arcybiskup San Francisco chce uzdrowić katolickie szkolnictwo. Nauczyciele… protestują!
fot. elias minasi / freeimages.com

Archidiecezja San Francisco postanowiła uporządkować zasady dotyczące zatrudniania i zwalniania nauczycieli katolickich szkół i uczelni. Arcybiskup Salvatore Cordileone chce, by nauczycielami byli ludzie… żyjący po chrześcijańsku. Sprzeciwił się temu związek zawodowy: pod protestem podpisało się 75 proc. nauczycieli pracujących w oficjalnie „katolickich” placówkach.

 

Mimo sprzeciwu nauczycieli, archidiecezji udało się doprowadzić do zawarcia porozumienia z władzami związku. Szczegóły dotyczące układu zbiorowego ogłoszono 19 sierpnia br. W załączniku do dokumentów pierwotnych odnośnie zasad zatrudniania i zwalniania nauczycieli szkół i uczelni katolickich - w tzw. Klauzuli do Preambuły dot. Wychowania Katolickiego - stwierdza się, że związek nauczycielski i jego członkowie „uznają niepowtarzalny charakter archidiecezjalnego systemu szkolnego, to znaczy że jest katolicki i zobowiązują się do zapewnienia edukacji zgodnej z zasadami katolickimi”. Dodano, że  „nauczanie i nakazy katolickie pozostają najważniejsze w całym okresie obowiązywania niniejszej umowy, i że żadne z postanowień umowy nie może być interpretowane jako ‘wtrącanie się’ przez organ nadzorujący w kwestie pracownicze, jeśli wykonuje on swoje obowiązki kanoniczne”.

 

Porozumienie zobowiązuje nauczycieli placówek katolickich do wypełniania wszystkich swoich obowiązków określonych w kontrakcie zawodowym zgodnie z doktryną i nakazami Kościoła. Nauczyciele będą rozliczani okresowo z respektowania tych zasad.

 

Klauzula przypomina pedagogom placówek katolickich, że mają pomagać uczniom rozwijać zdolności moralne. „Oczekuje się w związku z tym od nauczycieli – czytamy w dokumencie - że będą wspierać cel szkół katolickich w taki sposób, by ich indywidualne zachowanie nie miało negatywnego wpływu na zdolności nauczania w katolickich szkołach”. Klauzula ma być stosowana przez archidiecezję do usuwania pedagogów, którzy uczą i wychowują uczniów w sposób sprzeczny z doktryną, normami i nakazami wiary.

 

W Stanach Zjednoczonych 30 proc. ze 166 diecezji wprowadziło szczegółowe katalogi zachowań niegodnych nauczycieli pracujących w placówkach kościelnych. Pracownicy placówek katolickich nie mogą popierać aborcji, tzw. małżeństw jednopłciowych, „teorii gender” i współżycia pozamałżeńskiego. Nie mogą też żyć w konkubinacie. Nauczycielom nie wolno wspierać zapłodnienia in vitro i surogacji. Nie mogą przychylnie wypowiadać się o homoseksualizmie, ani popierać wszelkich form eutanazji, antykoncepcji, eksperymentów niezgodnych z chrześcijańskim sumieniem. Archidiecezja w San Francisco będzie miała prawo zwolnić pracowników, którzy kwestionują nauczanie katolickie i postępują w życiu prywatnym wbrew nakazom moralnym Kościoła.

 

W kwietniu br. arcybiskup Salvatore Cordileone został zaatakowany przez „katolików”, którzy wezwali papieża do usunięcia hierarchy z ich diecezji. Około 100 osób sugerowało, że duchowny „dzieli” wspólnotę, koncentrując się na nauczaniu moralnym dotyczącym seksualności. Duchowny wielokrotnie potępił między innymi „ małżeństwa” osób tej samej płci, „teorię gender,” rozwiązłość seksualną i pornografię.

 

Źródło: crisismagazine.com, AS.

 

 

 


DATA: 2015-08-26 07:33
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A cóż to za katolicy oburzający sie za potępianie sodomitów, cudzołóstwa i gender ??!!i innych zachowań sprzecznych z nauką CHRYSTUSA i KOŚCIOŁA
ponad 5 lat temu / Marion.
 
Kropla w oceanie. Ale czyż ocean nie składa się z kropli? Gdyby nie krople wody, nie byłoby oceanu.
ponad 5 lat temu / blanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.