DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Arcybiskup przeciwko eutanazji. Mocne słowa w obronie życia

Arcybiskup przeciwko eutanazji. Mocne słowa w obronie życia
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Fotograf: HENRYK PRZONDZIONO/Archiwum: Gość Niedzielny/FORUM

"Osoba starsza potrzebuje pomocy w życiu a nie w śmierci" - napisał kanadyjski abp Collins, sprzeciwiając się nowemu prawu eutanazyjnemu w tym kraju.

 

Arcybiskup Toronto kard. Christopher Collins po raz kolejny wystąpił przeciwko eutanazji, którą zalegalizowano w Kanadzie w 2016 r. Dwa tygodnie temu do parlamentu wpłynął projekt nowego prawa w tej dziedzinie, które umożliwi „śmierć na życzenie” także osobom, które nie są terminalnie chore.

 

W edytorialu napisanym dla dziennika „The Star” kardynał wskazał, że „osoba chora, starsza, niepełnosprawna potrzebuje pomocy w życiu, a nie w zadaniu śmierci. Nie powinna być postrzegana przez społeczeństwo jako ciężar”. Prawdziwym towarzyszeniem medycznym osobom umierającym jest opieka paliatywna. Nie jest nim natomiast „wstrzyknięcie śmiertelnego zastrzyku osobom, które [jeszcze] nie umierają, aby mogły umrzeć”. W ten sposób bowiem „każda ciężka lub nieuleczalna choroba, albo niepełnosprawność” może uczynić człowieka kandydatem do eutanazji.

 

Projekt likwiduje 10-dniowy okres oczekiwania między zgodą na eutanazję a podaniem śmiercionośnego środka. - Będą więc listy oczekiwania na przyjęcie do adwokatury czy na zakup mieszkania, ale nie na wspomaganą śmierć - zauważa metropolita Toronto.

 

Tylko jedna trzecia Kanadyjczyków ma dostęp do opieki paliatywnej, natomiast eutanazja jest gwarantowana wszystkim, łatwo dostępna i finansowana przez państwo. Tymczasem - według kard. Collinsa - gdyby wszyscy mieszkańcy kraju mieli zapewnioną opiekę paliatywną wysokiej jakości, o wiele mniej z nich chciałoby śmiertelnego zastrzyku.

 

Lekarze, którzy nie chcą asystować przy wspomaganej śmierci mogą w Kanadzie skorzystać z prawa do sprzeciwu sumienia. Jednocześnie mają obowiązek skierować pacjenta, który pragnie umrzeć do innego lekarza, który nie ma tego typu obiekcji.

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2020-03-10 18:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sytuacja z dziś: pani opiekujaca się osobami starszymi zawodowo opwiada mi, że jedna z jej podopiecznych często mówiła "Ja to bym chciała już umrzeć. Nie chcę już żyć." Jest to osoba schorowana o nieznanym mi natężeniu bólu. A dziś powiedziała, że gdyby ta opiekunka miała kontakt z tym nowy wirusem to niech do niej nie przychodzi.
2 miesiące temu / Ewi
 
@Krakusik I ja sobie tego życzę, ale czemu Bóg miłujący człowieka miałby go zmuszać do bezproduktywnego cierpienia i karać za wyzwolenie się z niego? @Lekarz To prawda, że zbyt intensywnym bólu człowiek po peostu traci przytomność, ale to wysoki próg. A nawet niższy może uczynić życie nie do wytrzymania, jeśli będzie trwał odpowiednio długo i nie będzie sposobu, by go dostatecznie ograniczyć. A to, zapewniam Cię przy obecnym poziomie medycyny nie takie rzadkie... Oceniając ból musisz wziąć pod uwagę dwa czynniki - intensywność i to na ile długo trwa i na ile bez przerwy.
2 miesiące temu / Melchizedech
 
@do Melchizedech. W medycynie praktycznie nie istnieje kategoria bolu "nie do wytrzymania". Przy nadmiernym nasileniu bolu pacjent traci swiadomosc. Dlatego w skalach bolu w miejsce czasem uzywanego "bol nie do wytrzymania" wprowadzono sformulowanie "maksymalne natezenie bolu". Bol "nie do wytrzymania" istnieje natomiast w wyobrazni pacjenta i rodzi lęk, ktory latwo kieruje sie na pragnienie eutanazji. O bolu nie do usmierzenia u czuwajacego pacjenta mozemy mowic praktycznie tylko w rzadkich uszkodzeniach mozgu.
2 miesiące temu / Lekarz
 
@Melchizedech Tobie zaś życzę, abyś nie doświadczył potępienia wiecznego i cierpienia z bólem na wieki... W ogniu piekielny...
2 miesiące temu / Krakusik
 
Życzę tym, którzy zwalczają eutanazję, żeby nigdy nie doświadczyli przewleklego bólu tak silnego, że nie daje się go wytrzymać.
2 miesiące temu / Melchizedech
 
jeśli już to Thomas Collins , ten sam, który zezwolił na wprowadzenie ideologii gender do szkol katolickich
2 miesiące temu / kanadol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.