DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Arcybiskup Pragi: kanclerz Merkel ponosi częściową winę za społeczne podziały i lęki przed uchodźcami

Arcybiskup Pragi: kanclerz Merkel ponosi częściową winę za społeczne podziały i lęki przed uchodźcami
By Draceane (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
#PRYMAS    #IMIGRANCI    #KRYZYS    #CZECHY    #PODZIAŁY    #KWOTY    #UCHODŹCY    #KE    #UE    #DUKA    #MERKEL

Kard. Dominik Duka, arcybiskup Pragi stanął w obronie czeskiej polityki imigracyjnej. Jak zaznaczył, to kanclerz Niemiec Angela Merkel ponosi częściowo winę za obecne podziały w społeczeństwie niemieckim i za lęki Europejczyków przed uchodźcami. Bo polityka otwartości, stojąca w sprzeczności z podstawowymi zasadami UE, musiała za sobą pociągnąć dalsze skutki.

 

- Sądzę, że znaczny udział w tych obawach mają przede wszystkim ludzie, którzy mówią: przyjmiemy wszystkich. Któż więc sprowokował podział w społeczeństwie niemieckim?” – zapytał kardynał Dominik Duka, wskazując na „Willkommenskultur” (kulturę powitania) kanclerz Merkel. Według dominikanina, właśnie taka postawa „podminowała szereg podstawowych zasad Unii Europejskiej, kwestię bezpieczeństwa oraz Schengen”, to zaś z kolei pociągnęło za sobą dalsze skutki.

 

Tymczasem nastąpiła zmiana. - Wszyscy widzimy, jakim językiem przemawiają obecnie Unia Europejska, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, kanclerz Merkel czy Austriacy. Rozwój sytuacji przyznał rację nam - stwierdził kard. Duka.

 

Arcybiskup Pragi zwrócił też uwagę na pewne różnice między katolikami europejskimi, a Franciszkiem w kwestii uchodźców. „Wrażliwość papieża na sprawy społeczne jest inna niż nasza, europejska”. Ma to związek z pochodzeniem obecnego biskupa Rzymu z Ameryki Łacińskiej, gdzie „różnice między bogatymi a biednymi są o wiele większe niż na naszym kontynencie”.

 

Kard. Duka przypomniał, że w ciągu minionych 20 lat do Czech przybyło pół miliona nowych obywateli: z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu, a od roku otaczani są też opieką uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Ponadto kardynał mówienie o tym, że Czesi chcą przyjmować tylko chrześcijan, Duka nazwał „dezinformacją”. - Powiedzieliśmy, że przede wszystkim musimy przyjmować chrześcijan, gdyż są oni grupą najbardziej prześladowaną, która musi chronić swoje życie - wyjaśnił.

 

Hierarcha zaznaczył też, że jego kraj nie jest w stanie przyjąć większej liczby uchodźców. „Nie ma tu ani tradycji, ani ludzi, którzy mogliby się komunikować z uchodźcami, a czescy arabiści nie mogą odejść z uniwersytetów czy Instytutu Orientalistyki tylko po to, aby jako wolontariusze pracować w ośrodkach dla uchodźców – dodał prymas Czech.

 

Źródło: KAI, „Lidové Noviny”

MA


DATA: 2016-05-08 20:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba przypominać na każdym kroku, że to Niemcy bez żadnego uzgodnienia zaprosiły do siebie wszystkich i obiecały wszystkich przyjąć - więc niech teraz nie wciskają ich innym krajom. O imigrantach nie powinno się mówić inaczej jak tylko o gościach Niemiec i pani Merkel.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.