DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Arcybiskup Paryża: pandemia wymaga ostrożności, ale nie terroru

Arcybiskup Paryża: pandemia wymaga ostrożności, ale nie terroru
Fot. MAXPPP/Forum

Codziennie szafuje się liczbami dotyczącymi zakażeń i zgonów spowodowanych przez koronawirusa, zasiewając tym samym przerażenie w społeczeństwie. A my tymczasem nie potrzebujemy przerażenia, lecz zwyczajnej ostrożności i zdrowego rozsądku, by rzeczywiście stawić czoła problemom – ostrzega arcybiskup Michel Aupetit, metropolita Paryża.

 

 

Hierarcha przypomniał, że dużo więcej ludzi umiera na zawały czy nowotwory. – Jednak z tymi chorobami, niemniej groźnymi niż Covid, już się oswoiliśmy. Gdyby codziennie podawano nam w prasie, ile ludzi umarło na raka, bylibyśmy jeszcze bardziej przerażeni – dodał abp Aupetit, który zanim został kapłanem, przez 20 lat wykonywał zawód lekarza.

Zależy nam na dobru wspólnym, więc powinniśmy być ostrożni jedni względem drugich. Ostrożność to jednak nie terror czy wręcz atmosfera przemocy, bo widzę, że ci, którzy nie wypełniają ściśle wciąż zmieniających się zasad postępowania są narażeni na agresję, nawet fizyczną, bo ludzie traktują ich niemal jak morderców. Widzimy dobrze, że jest to przesadne podejście do ostrożności. Oczywiście potrzebna jest ostrożność, to jest nasz obowiązek, również jako chrześcijan. Ale najbardziej brakuje nam w tym wszystkim zdrowego rozsądku – zauważył metropolita.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, ksiądz arcybiskup przyznał, że pandemia ponownie uświadomiła współczesnemu człowiekowi jego śmiertelność. Jednakże lęk przed śmiercią nie powinien nas paraliżować. Świadomość śmierci ma nam pomóc docenić obecne życie i otworzyć się na perspektywę życia po śmierci.

Kiedy byłem lekarzem, zdarzało mi się, jak to się potocznie mówi, ratować komuś życie. Ale w rzeczywistości nie ratowałem życia, ja tylko sprawiałem, że pacjent mógł pożyć jeszcze kilka lat. I byłem z tego zadowolony, taki był mój zawód. Jednakże jako lekarz nie mogłem uratować życia, bo i tak na końcu pojawia się śmierć. Śmierć i tak przyjdzie, wcześniej czy później. Ale teraz jako chrześcijanin i kapłan nie chodzi mi o to, by ratować komuś życie, ale by pomóc mu wejść w życie, w życie w obfitości. Ja przekazuję życie, które jest silniejsze i większe niż życie organiczne, cielesne, w którym dziś się znajdujemy i które nie ma ostatniego słowa – wyznał metropolita stolicy Francji.

Arcybiskup Aupetit zauważył, iż panujący dziś lęk przed śmiercią, często irracjonalny, jest tym większy, że w XX w. człowiek wyparł umieranie ze swojej świadomości. Wydawało się nam, że zwyciężymy śmierć, jeśli o niej zapomnimy. Tymczasem poprzez pandemię śmierć ponownie nas zaskoczyła, przypomniała o swym istnieniu.

 

 

Źródło: vaticannews / KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-10-21 20:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przepraszam, myślałem że to portal chrześcijański...
1 miesiąc temu / stary człowiek
 
@stary człowiek Nie ma Pan żadnego moralnego prawa, aby w sytuacji braku bezpośredniego zagrożenia życia, narzucać drugiemu, choćby przez zwracanie uwagi, ograniczenie swobodnego oddychania, które jest wprost konieczne dla zachowania życia i zdrowia. Tego rodzaju działanie jest nagannie moralne, można je wręcz umieścić w prawnych ramach usiłowania przestępstwa. Nic dziwnego, że napotyka na instynktowny opór.
1 miesiąc temu / Murem
 
@ stary człowiek - bo to co wy robicie, to jest stosowanie moralnego szantażu i to rzeczywiście może wyprowadzić z równowagi. Tym bardziej, że jest to argument kłamliwy, bo nienoszenie maseczki nie stanowi wcale wielkiego zagrożenia, biorąc pod uwagę ich znikomą skuteczność. Natomiast dla was maseczka stała się totemem, macie magiczne myślenie i swój paranoiczny strach staracie się zaszczepić ludziom normalnym. Narzucacie swoją wypaczoną wizję rzeczywistości tym, którzy tego sobie nie rzeczą. Czym innym jest zwrócić uwagę o niekulturalne zachowanie, a czym innym narzucać wolnym ludziom przy pomocy moralnego szantażu noszenie maseczki, których mają prawo, jako wolni ludzie nie nosić.
1 miesiąc temu / Iw
 
W Polsce nie ma terroru, jest pobłażliwość władzy i jest agresja antymaseczkowcow wobec tych, którzy ośmielą się zwrócić im uwage by w miłosierdziu swoim nie zagrażali bliźnim i założyli maske. Sam tego doświadczyłem kilkakrotnie w sklepie.
1 miesiąc temu / stary człowiek
 
Nie ma pandemii
1 miesiąc temu / Grzegorz
 
Piękne słowa. Wreszcie prawda którą powinna wybrzmieć z kościołów na całym świecie. Boże daj nam świętych kapłanów. To duchowni potęgujacy w ludziach strach i stosujacy się do zaleceń ministerstwa zdrowia będą odpowiedzialni za przyszłe wydarzenia i krzywdy ludzkie A nawet śmierć wyrządzone przez terror totalitarny w myśl źle pojmowanej tzw ewangelicznej miłości bliżniego. To wszystko się dopiero zaczyna machina totalitaryzmu została nakręcona bo biskupi zamiast zawierzyć Bogu w myśl 1 przykazaniu, postawili na 1 miejscu człowieka i zamknęli kościoły na Wielkanoc i przestali udzielać ciała Chrystusa do Czego powołał ich sam Pan Jezus. Biskupi i kapłani OBUDZCIE SIĘ
1 miesiąc temu / Lilka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.