DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Arcybiskup Paryża: katedra Notre-Dame będzie taka, jak przed pożarem

Arcybiskup Paryża: katedra Notre-Dame będzie taka, jak przed pożarem
Fot. Pixabay

Odbudowana katedra Notre-Dame będzie taka, jak przed pożarem z 15 kwietnia – zapewnił arcybiskup Michel Aupetit. W rozmowie z grupą zagranicznych dziennikarzy metropolita Paryża przypomniał, że na razie znajdujemy się na etapie diagnozy stanu budowli i przed czerwcem 2020 roku nie będą znane żadne daty ani kosztorysy dalszych prac.

 

Pasterz stołecznej archidiecezji podkreślił, że kamienie, z których zbudowano katedrę, zostały poddane działaniu temperatury dochodzącej do tysiąca stopni, a następnie zlane wodą. Trzeba sprawdzić, ile z nich należałoby wymienić. Stopiło się 500-tonowe rusztowanie, nad którym musi być wzniesione nowe, aby móc z niego pociąć na kawałki dotychczasowe. Jak do tej pory prace pochłonęły już 35 milionów euro – ujawnił hierarcha.

Arcybiskup zaznaczył, że odbudowana katedra będzie identyczna, jak przed pożarem. Istnieją już szczegółowe plany jej restauracji. Hierarcha wyjaśnił, że zapowiadany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona „element współczesny” ma dotyczyć jedynie iglicy. Osobiście wolałby identycznego odtworzenia XIX-wiecznego projektu Viollet-le-Duca, ale nie będzie się a priori sprzeciwiał jej unowocześnieniu, gdyż nie będzie odprawiał Mszy pod iglicą, ale we wnętrzu katedry.

Metropolita odrzucił sugestię pobierania opłat za wstęp do Notre-Dame. – Byłby to błąd. Kościół jest miejscem darmowym. Mogą tam wejść wierzący i niewierzący, ubodzy i złoczyńcy. Nie zgadzam się na pobieranie opłaty jak w katedrze we Florencji. Nie ma żadnego powodu, by rozdzielać modlących się i niemodlących – stwierdził abp Aupetit. Przywołał on też swą rozmowę z prezydentem, w której zapytał Macrona, dlaczego więcej ludzi odwiedza Notre-Dame niż Luwr. – Bo jest to miejsce żywe, i to my je ożywiamy. Trzeba to odzyskać, odbudowując katedrę. Na powrót będzie ona miejscem kultu. Odłożymy na bok te wszystkie urojenia na temat dachu, które są mirażami architektów. Francuski rząd, do którego należy katedra, nie ma ochoty na tego typu eksperymenty – stanowczo zaznaczył arcybiskup Paryża.

Duchowny wskazał, że Notre-Dame zostanie odbudowana za pieniądze darczyńców, ale „nie wszystko daje się od razu”. – Nikt nam nie wręczy czeku na 200 milionów, to byłoby śmieszne. Wszyscy, którzy obiecali przekazać darowizny, dokonali wpłaty – zapewnił hierarcha. Dodał, że przy odbudowie katedry nie będzie wykorzystany ołów [który wytopił się z płonącego dachu i opadł na ziemię, skażając okolice świątyni, które następnie oczyszczano]. Co tydzień pobierana jest krew od robotników pracujących przy katedrze i wyniki badań nie wskazują na „żaden patologiczny poziom ołowiu” we krwi.


Na pytanie, kiedy Notre-Dame zostanie otwarta, abp Aupetit odparł, że wtedy, gdy będzie w niej bezpiecznie. Nie zamierza natomiast czekać, aż będzie gotowa iglica. Do odprawiania Mszy świętej  niepotrzebna jest też od razu cała katedra, ale przynajmniej jej część, co dałoby nadzieję wiernym – podkreślił.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2019-11-26 16:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to jest to !!
6 miesięcy temu / qazi
 
Życzę Francuzom oprzytomnienia, choć myślę, że stanie się to za straszną cenę
6 miesięcy temu / Jerzy
 
Zrujnowany symbol bezbożnej Francji...i niech biskup martwi się czy będą chętni modlić się w katedrze a nie zwiedzać zabytek
6 miesięcy temu / Darius
 
Prędzej półksiężyc.
6 miesięcy temu / @Stan
 
Dla mnie to wszystko jedno jak będzie wyglądała nowa katedra.We Francji kościół umarł.
6 miesięcy temu / kolo
 
No to nie będzie w oryginalnym kształcie, po co dawać nieadekwatny tytuł?
6 miesięcy temu / mac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.