DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Arcybiskup Nowego Yorku do rządzących: zostawcie nas w spokoju!

Arcybiskup Nowego Yorku do rządzących: zostawcie nas w spokoju!
Kard. Timothy Dolan/ Fot. archny.org

Chrońcie naszą wolność praktykowania religii i zostawcie nas w spokoju” – to, zdaniem nowojorskiego metropolity kard. Timothy’ego Dolana, główne przesłanie, jakie mają dla amerykańskiego rządu ludzie wiary.

Hierarcha w przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej siedzibie Stowarzyszenia im. abp. Johna Carrolla mówił o obronie wolności religijnej i licznych jej zagrożeniach, jakie płyną bądź ze strony sekularystów, bądź wtrącającej się w sprawy wiary administracji Baracka Obamy. Powtórzył, że wśród różnych zasłużonych dla Ameryki organizacji broniących praw człowieka i inspirowanych religią na pierwsze miejsce wysuwa się ruch obrony życia, który walczy na rzecz obrony praw obywatelskich.

Metropolita wyjaśnił, że jednym z zagrożeń dla wolności religii są sekularyści, którzy „będą tolerowali religię pod warunkiem, jeśli będzie ona ekscentrycznym prywatnym hobby przesądnych, nieoświeconych ludzie, ograniczonym do jednej godziny w niedzielę, bez żadnego głosu na arenie publicznej”.

Innym zagrożeniem, jest, jak podkreślał mówca, bezpośrednia ingerencja rządu, chcącego definiować posługę, przesłanie i treść misji Kościoła. Wytłumaczył, że na tym właśnie polega oburzenie środowisk różnych wyznań i religii wobec forsownej przez rząd reformy zdrowotnej. „Nie chodzi o pokrywanie kosztów chemicznej antykoncepcji ani wywołujących aborcję środków - wbrew temu, co jak mantra powtarzają z uporem maniaka nasi przeciwnicy” – podkreślał purpurat, zwracając uwagę jeszcze raz, że tupet rządu federalnego polega na uzurpowaniu sobie prawa do określania kształtu funkcjonowania i misji Kościoła.

Przewodniczący amerykańskiego episkopatu na zakończenie cytował XIX-wiecznego myśliciela francuskiego Alexisa de Tocqueville'a, który pisał, że „despotyzm może się obejść bez religii, lecz wolność nie”, a w swym kluczowym dziele „O demokracji w Ameryce” zauważał, że „religia jest o wiele bardziej potrzebna w państwach demokratycznych niż w jakichkolwiek innych”.


Źródło: KAI


DATA: 2012-09-17 11:15
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.