DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Arcybiskup Kansas City: politycy popierający aborcję nie mogą przystępować do komunii świętej

Arcybiskup Kansas City: politycy popierający aborcję nie mogą przystępować do komunii świętej
Fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Amerykański hierarcha z Kansas City abp Joseph F. Naumann podkreślił, że politycy popierający aborcję, nie mogą przystępować do komunii świętej. Jego wypowiedź jest reakcją na działania władz poszczególnych stanów w USA, mające doprowadzić do utrwalenia i rozszerzenia aborcji w ustawodawstwie.

 

Przewodniczący Komitetu Episkopatu USA ds. Obrony Życia przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego w związku z popieraniem przez część polityków tzw. „prawa” do zabijania dzieci nienarodzonych. Nawiązał przy tym do ustawy „o zdrowiu reprodukcyjnym”, uchwalonym przez lewicowo-liberalne władze Nowego Jorku. Na jej mocy kobiety będą mogły zabijać swoje nienarodzone dzieci na każdym etapie ciąży, nawet tuz przed zbliżającym się porodem. Hierarcha przypomniał, że ustawę podpisał Andrew Cuomo, uważający się za katolika.

 

Nawiązując do tych poczynań abp Naumann podkreślił, że „blasku” tego rodzaju ustawodawstwu „nadają godne ubolewania działania niektórych polityków i prawników”. Wynikiem tych przepisów „będzie zabicie bardzo wielu nienarodzonych dzieci”, a obrona „tych w istocie diabelskich działań jak aborcja” jest w najwyższym stopniu niemoralna. „Możemy sprzeciwiać się postępowaniu tych działaczy publicznych, ale nie możemy sądzić ich dusz, wiemy jednak, że nadejdzie dzień Sądu Ostatecznego” – zauważył hierarcha.

 

Jednocześnie zwrócił uwagę, że „świadomy i trwały grzech śmiertelny” zagraża duszom i umieszcza je na „drodze do piekła”, a przyjmowanie sakramentu Eucharystii w takim stanie w dalszym ciągu naraża dusze na niebezpieczeństwo.

 

Pisząc te słowa metropolita Kansas City podkreślił, że czuje się odpowiedzialny za uczynienie wszystkiego, aby mieć pewność, że jego owczarnia jest świadoma „moralnej powagi i skutków tych działań”. Dodał, że „krytycznie ważne” jest dla niego nawiązanie dialogu z przywódcami katolickimi, zaangażowanymi w te „skandaliczne zachowania”. „Uznałem za konieczne zażądać, aby nie przystępowali oni do komunii św., i to dla ich zdrowia duchowego i aby chronić wielu innych od zamętu moralnego” – wyznał hierarcha.

 

Jedną z podstaw prawnych tego dokumentu jest kanon 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, mówiący o tym, że „do Komunii świętej nie należy dopuszczać (...) osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

 

Również inni biskupi amerykańscy wielokrotnie wypowiadali się surowo na temat sankcji, nakładanych na polityków katolickich, broniących uporczywie tzw. „prawa” do aborcji. Także bp Joseph Strickland z diecezji Tyler w Teksasie wyraził w styczniu solidarność ze słowami bp. Richarda Stiki z Knoxville (stan Tennessee), że gubernator Cuomo ściągnął na siebie ekskomunikę za podpisanie ustawy dopuszczającej aborcję. „Jestem z biskupem Stiką. Nie wypowiadam się na temat prawodawstwa w Nowym Jorku, ale błagam biskupów o mocny głos publicznie” – napisał ordynariusz Tyler. Zaznaczył, że „w każdym zdrowym społeczeństwie [takie ustawodawstwo-przyp.red.] nazywa się dzieciobójstwem”.

 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2019-03-01 17:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce wielu hierarchów i kapłanów po uszy tkwi w grzechu ,,poprawności politycznej" i nabrało wodę w usta w sprawie pro aborcjonistów przystępujących do Komunii świętej. Ale cóż, ryba psuje się od głowy - "Aborcjonistka otrzymała papieski order".
ponad 1 rok temu / Maria
 
A co o takich politykach nasi kardynałowie, arcybiskupi i biskupi?
ponad 1 rok temu / wierny Kościo
 
Już widzę jak pchają się do niej drzwiami i oknami
ponad 1 rok temu / O nie
 
A co na to hierarchowie KRK w Polsce ??? Ano, u nas, w "bardzo katolickim" kraju, w "ostoi katolicyzmu", Komunię Świętą otrzymują wszyscy. Żaden biskup w Polsce nie broni aborcjonistom przyjmować PRZENAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT. Mało tego, takich to nawet chowają w bazylikach jak jakich króli albo świętych. Nasi "duszpasterze" mają jakiś dziwny pogląd na sprawy najwyższej wagi czyli BOŻE PRAWO. Nasza wiara w Polsce jest w stanie krytycznym a owczarnia idzie na zatracenie. Nadzwyczaj aktualna jest teraz przypowieść o dobrym pasterzu i o najemnikach w owczarni.
ponad 1 rok temu / Daro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.