DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Arcybiskup Jędraszewski: Cały Kościół krakowski modli się w intencjach Ojca Świętego Franciszka

Arcybiskup Jędraszewski: Cały Kościół krakowski modli się w intencjach Ojca Świętego Franciszka
Katedra wawelska. Fot. Mach240390/Wikimedia Commons

Krakowska Kuria Metropolitalna opublikowała oświadczenie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, dotyczące wygłoszonej w kościele Sióstr Felicjanek homilii księdza profesora Edwarda Stańka.

 

Podajemy treść komunikatu w całości:

 

„Oświadczenie arcybiskupa metropolity krakowskiego

 

Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie. Tę sprawę poruszyłem podczas osobistej z nim rozmowy.

 

Zapewniam, że w intencjach Ojca Świętego Franciszka modli się codziennie i żarliwie cały Kościół Krakowski, upraszając u Pana Boga tak konieczne dla Niego łaski w pełnieniu Urzędu Piotra w jednym, świętym, katolickim i apostolskim Kościele.

 

+ Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, 17 marca 2018 roku”.

 

*****

Przypomnijmy: w homilii wygłoszonej 25 lutego były rektor krakowskiego seminarium duchownego powiedział między innymi:

 

– Papież Franciszek na wysokim świeczniku, będąc pod presją układów, wyraźnie odchodzi od Jezusa w dwu punktach: błędnie interpretuje Jego miłosierdzie – stwierdził ks. prof. Edward Staniek.

 

– W imię miłosierdzia wzywa parafie i diecezje aby otwarły drzwi dla wyznawców islamu. Jako religia są oni wrogo nastawieni do Ewangelii i Kościoła. W wojnach religijnych zamordowali miliony. A my, Polacy, wspominając zwycięstwo nad ich wojskami pod Wiedniem, lepiej niż inni rozumiemy, że o dialogu z nimi nie ma mowy. Miłosierdzie możemy okazać tym wyznawcom islamu, którzy umierają z głodu lub pragnienia. Drzwi diecezji i parafii mogą być otwarte tylko dla wierzących w Jezusa Chrystusa – mówił.

 

 – Drugim punktem błędnie rozumianego miłosierdzia jest otwieranie drzwi do Eucharystii, pokarmu świętego, dla ludzi, którzy wybierają grzech jako swój świat. Oni mogą mieć dostęp do Eucharystii o ile się nawrócą i odpokutują swój grzech. Kto wie czym jest świętość Komunii Świętej ten woli przed świętym Chlebem zgiąć kolana i bić się w piersi: „bądź miłościw mnie grzesznemu”, niż wyciągać rękę lub język, aby spożyć święty Chleb. Dla nieświętych jest to pokarm zabójczy, bo jest świętokradztwem. Dopuszczenie w Kościele ludzi nieświętych do świętości to profanacja sakramentów – podkreślił ksiądz profesor.

 

Cytując homilię, większość mediów zwróciła uwagę przede wszystkim na jeden fragment, w dodatku wyrywając go z kontekstu i oznajmiając w tytułach, że polski duchowny życzy Franciszkowi rychłej śmierci. Tymczasem ksiądz profesor Staniek powiedział: – Czym się kieruje papież? Nie wiem. Jaki jest cel jego wypowiedzi? Też nie wiem. Wiem, jak te wypowiedzi są wykorzystywane w mediach nastawionych na niszczenie Jezusa i Jego Kościoła. Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska.

 

 

Źródło: diecezja.pl

RoM

 

Homilia księdza profesora Edwarda Stańka

 

 

 

 


DATA: 2018-03-17 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panie Boże błogosław nam grzesznym... Nie ma rozwodów w Kościele, ani unieważnienia małżeństw.. mądrzy ludzie wiedzą. Mądrość bierze się z Darów Ducha Świętego.
1 miesiąc temu / Beata
 
Oświadczenie ks. arcybiskupa Jędraszewskiego jest dyplomatycznie stonowane a nawet pod pewnym względem sprytnie taktowne, biorąc pod uwagę realia współczesnej gigantycznej eklezjalnej poprawności. Co najciekawsze, abp Krakowa nie wyraził dezaprobaty dla słów swojego kapłana. Nie da się zaprzeczyć, że bywają sytuacje w życiu Kościoła, gdy szczera modlitwa w intencji szybkiej, a szczęśliwej śmierci Ojca Świętego, która (śmierć) miałaby być zbawienna dla jego duszy i zapobiec ewentualnej destrukcji pontyfikatu (np. w wyniku formalnej herezji papieża), jest wyrazem miłosierdzia, wspaniałomyślności, a także trzeźwości i roztropności. Lepiej jest bowiem dla papieża zrezygnować lub szczęśliwie odejść do Pana, niż uporczywie trwać w błędnej praktyce, ze szkodą dla siebie i wiernych.
ponad 2 lata temu / Murem
 
@incuss Pozwolę sobie dodać (jeśli obłudna cenzura przepuści), że aby poprawnie zrozumieć relację Benedykt-Franciszek, oraz kto i dlaczego jest prawdziwym papieżem (jest nim Franciszek), można zadać sobie kilka pytań: 1. Do czego służy konklawe?, 2. Co stanowi rozpoczęcie pontyfikatu?, 3.Skąd wiadomo, że rozpoczął się ważny pontyfikat?, 4. Od czego zależy ważność pontyfikatu?. Polecam się zastanowić Panu i poszukać odpowiedzi, aby Pańskie nieustające pochwały dla własnej osoby (niemal w każdym Pańskim komentarzu) miały chociaż jakieś minimalne uzasadnienie. Może wtedy ich miejsce zajmie (należycie) pokora. Z braku pokory wielu świeckim poprzekręcało się w głowach. Ponadto oddawanie się wybujałym mniemaniom prowadzi do degradacji intelektu, a u mężczyzny jest oznaką zniewieściałości umysłu.
ponad 2 lata temu / Murem
 
@incuss Uczciwości! Kard. Ratzinger nie jest papieżem. Zauważ, że napisałem kard. Ratzinger, a nie Benedykt XVI, gdyż zdanie "Benedykt XVI nie jest papieżem." jest antynomiczne. Użycie imienia Benedykt wobec byłego papieża to wyrażenie szacunku, przywiązania do jego osoby i do Kościoła. Jedynie w takim kontekście to imię winno być używane. Ważnie urzędujący papież może być TYLKO JEDEN. Jest nim Franciszek, a zatem TYLKO jego imieniu należy się wzmianka podczas Najświętszej Ofiary. Wymienianie także imienia Benedykta byłoby niedozwolonym nadużyciem, z bardzo prostej przyczyny - transmitowałoby BŁĄD urzędowania dwóch (lub więcej) papieży równocześnie, byłoby zaprzeczeniem słów i intencji Chrystusa oraz tradycji apostolskiej. Wyrażenie "papież-emeryt" również dotyczy ważnie urzędującego papieża. Benedykt nie przeszedł na "papieską emeryturę", lecz abdykował. Nawet jeśli Benedykt XVI nieważnie zrzekł się był urzędu, jedynym ważnym papieżem jest Franciszek.
ponad 2 lata temu / Murem
 
@kwiatek77 też znam jednego księdza, który to czyni, a już nie wymieniając nazwiska ani parafii, to gwarantuję Wam, że też go znacie ;) Nieliczne i chlubne wyjątki. Zdaję sobie sprawę, że formularz mszalny nie przewiduje sytuacji papieża-emeryta (jak już wspomniałem, przed abdykacją papieża Benedykta nikt takiej sytuacji nie przewidywał, bo tak jak rezygnacje się już zdarzały, tak nigdy ustępujący papież nie zachował swojej bieli), ale warto jednak wymieniać Ojca Świętego Benedykta XVI. Panuje tak wielka dowolność w modlitwach podczas NOM (napisałbym, że w Kanonie, ale tam chyba go nie ma, jak kiedyś próbowałem znaleźć na to mądre określenia, to mnie przekierowało do liturgii luterańskiej ;), ale jakoś tutaj ta kreatywność czy innowacyjność (ależ mam alergię na te dwa słowa) jakoś nie działają. Odnoszę czasem wrażenie, że jakby w ogóle już o nim nie pamiętano, a jeśli ktoś nie chce o nim pamiętać, no to według mnie stawia się w szeregu np. z niemieckim Episkopatem.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Faktem jest iż niewielu uchodźców zamieszkuje Watykan.
ponad 2 lata temu / Z wyboru?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.