DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2019 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Arcybiskup Hoser: tylko silni duchowo i militarnie obronimy naszą narodową tożsamość

Arcybiskup Hoser: tylko silni duchowo i militarnie obronimy naszą narodową tożsamość
Fot. Jakub Szymczuk / FotoGosc / Forum

Tylko kiedy będziemy silni duchowo i militarnie będziemy w stanie obronić naszą narodową tożsamość – podkreślił ksiądz arcybiskup Henryk Hoser w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W intencji poległych, zmarłych i żyjących jej uczestników modlono się wieczorem 1 września w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski.


W homilii ksiądz arcybiskup podkreślił, że Polacy nigdy nie byli, nie są i nie będą narodem niewolników, czego świadectwem jest nasza historia. Podkreślił, że utrata suwerenności we wrześniu 1939 roku była wyrazem polityki byłych mocarstw zaborczych, które nigdy nie pogodziły się z postanowieniami traktatu wersalskiego. – We wrześniu 1939 roku Polska została wzięta w kleszcze dwóch mocarstw z piekła rodem, jakimi były hitlerowskie Niemcy i radziecka Rosja. Po raz kolejny zostaliśmy osamotnieni przekonując się namacalnie, że polityka jest konfrontacją sił w której nie liczą się deklaracje – powiedział hierarcha.

Zwrócił uwagę, że pomimo klęski militarnej naród nie poddał się pod jarzmo okupantów, ale stworzył liczące miliony ludzi Polskie Państwo Podziemne, w tym kilkusettysięczną Armię Krajową. – Mając nadzieję na odzyskanie niepodległości Polska przechowywała to co najcenniejsze: tęsknotę za suwerennością i wolnością, również tą religijną, która jest podstawą naszej narodowej tożsamości od przeszło tysiąca lat – przypomniał abp Hoser.

Duchowny podkreślił, że jednym z największych wyzwań stojących obecnie przed Polakami jest troska o dobro wspólne. – W sposób szczególny potrzebujemy dziś, tego co nazywamy 'zmysłem państwowym'. Państwo jest bowiem tą formą instytucjonalną, który zapewnia narodowi funkcjonowanie, dlatego niezbędne jest uświadomieniem sobie 'dobra wspólnego' – powiedział biskup warszawsko-praski. Przypomniał jednocześnie, że zadaniem państwa jest realizacja dobra wspólnego bez względu na przynależność partyjną czy opcje polityczne.

- Tylko wówczas gdy będziemy silni, nie damy się innym rzucić na kolana, ale będziemy mogli utwierdzać naszą narodową tożsamość i o nią walczyć – stwierdził arcybiskup. Zwrócił uwagę, że przyszłością kraju jest nowe pokolenie dzieci i młodzieży. – Od ich wychowania będzie zależał w przyszłości kształt naszej Ojczyzny. Polecajmy ich zatem Bogu ucząc prawdziwej mądrości – zaapelował.

RoM

KAI


DATA: 2016-09-01 22:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bądź błogosławiony wierny Kapłanie Trójjedynego Boga
ponad 2 lata temu / katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.