DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Arcybiskup Gądecki o polskich wytycznych do Amoris laetitia: Kościół oznacza ciągłość

Arcybiskup Gądecki o polskich wytycznych do Amoris laetitia: Kościół oznacza ciągłość
Abp Stanisław Gądecki. FOT.Krystian Maj/FORUM

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z Mateuszem Dzieduszyckim z Salve TV skomentował opublikowane niedawno polskie wytyczne do Amoris laetitia.

 

Obiekcje, które miałem w czasie synodu, potem się potwierdziły. Natomiast wytyczne staraliśmy się przygotować według ducha Amoris laetitia, nie wprowadzając Communio in Sacris, czyli nie wprowadzając słowa Komunia święta, wiedząc doskonale jakie jest w naszym kraju rozumienie cudzołóstwa i jak dalece rozumie się, że są najróżniejsze sytuacje, że co człowiek to inna sytuacja i że ten, który żyje w drugim małżeństwie cywilnym, czy związku cywilnym, mógł mieć różne dane, różne przesłanki, które go do tego skłoniły – powiedział abp Gądecki.

 

Niemniej jednak to nauczanie Pana Jezusa jest nie tylko czytelne, ale jest ono bardzo twarde. Apostołowie sami określili to jako twardą mowę. To była rzecz niesłychana, żeby w społeczeństwie izraelskim, które jeszcze potykało się z poligamią, powiedzieć coś takiego, że jest tylko jeden związek i tylko jedna klauzula, która jest unieważniająca, a poza tym nie – stwierdził przewodniczący KEP.

 

Na pewno dotychczasowe nauczanie Kościoła i papieża Benedykta i Jana Pawła było nadzwyczaj klarowne. Owszem, mówi się o tym, że i Familiaris Consortio wprowadziło przekaz o białym małżeństwie, czyli o życiu jak brat z siostrą, że na dodatek prawosławie ma innego rodzaju podejście do małżeństwa i że dopuszcza drugie czy trzecie małżeństwo po zdjęciu błogosławieństwa. Natomiast nauczanie Kościoła katolickiego było jednoznaczne – zauważył metropolita poznański.

 

To co chcieliśmy w wytycznych powiedzieć, to to, że trzeba ludziom, którzy są w różnej sytuacji, w drugim związku, tym razem cywilnym, pomóc integrować się ze społecznością Kościoła, wprowadzać ich, nie zostawiać ich samych i starać się ciągnąć ich do większej doskonałości niż ta, w której żyją – dodał.

 

Nie chcielibyśmy takiego rozwiązania, które praktycznie radykalnie wydaje się wychodzić zupełnie w inne pola niż te, które były do tej pory obowiązujące w Kościele. Kościół oznacza również pewną ciągłość. Owszem, oznacza ciągły rozwój, ale jednocześnie pewną ciągłość i stałość swojego nauczania – powiedział odnosząc się do słów dziennikarza, który stwierdził, że „Kościół w Polsce idzie za nauczaniem papieża, ale nie idzie drogą argentyńską”.

 

Arcybiskup Gądecki odpowiedział również na pytanie o reakcję Watykanu na polskie wytyczne do Amoris laetitia. – Nic na razie nie słyszę, chociaż przygotowaliśmy tłumaczenie na włoski i angielski, tak że na pewno w Watykanie jest świadomość tego, że episkopat Polski takie coś przyjął. (…) Zobaczymy co to dalej przyniesie, w każdym razie, jeżeli mowa o tym, że konkretne episkopaty mają przejmować w swoim kraju odpowiedzialność za to co robią i w jaki sposób też duszpasterzują, to to jest część naszej drogi – stwierdził przewodniczący KEP.

 

 

Źródło: Salve TV/ gloria.tv

MWł

 

 

 

CZYTAJ:  Wątpliwości wciąż nierozwiane. Co nam mówią „Wytyczne” polskich biskupów?

 

 

 

 

Co zmieniły „Wytyczne” polskich biskupów? Odpowiada prof. Grzegorz Kucharczyk

 

 

  


DATA: 2018-07-04 13:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wcześniejszy przykład tego co nazywasz "nauką furtkową" zawarty jest w Mt19,7. I twórca tej "nauki" (Mojżesz) nie został za nią zganiony przez Pana Jezusa.
ponad 1 rok temu / do Nick
 
ja słowa przewodniczącego odebrałem w sposób, że nie można zamykać drogi dla grzeszników (w tym dla cudzołożników). Należy ich "zaprosić" do Kościoła i powiedzieć, że możecie żyć z drugą osobą ale nie może cudzołożyć. Wówczas po wyspowiadaniu sie z całego życia będziecie mogli przystąpić do Komunii Świętej. Ale warunki się nie zmienią czyli brak cudzołożenia. Czy dobrze zrozumiałem?
ponad 1 rok temu / obserwator
 
Skoro KEP wydal kiedys dokument o spowiedzi furtkowej to moglby tez wydac dokument o nauce furtkowej. Familiaris consortio nr 84.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Familiaris consortio nr 84.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Bardzo nas boli ten zamęt, w którym pogrąża się i Kościół w Polsce. Dokument jest mętny...Teraz mową Ksiądz Arcybiskup nie naprawi tego, co się stało. Gdzie wierność Ewangelii? Gdzie jednoznaczność? Ewangelia jest: tak-tak, nie-nie. Kto w mętnej wodzie ryby łowi? Ten będzie blisko drugiego, kto będzie blisko Chrystusa. Ten będzie czuły, kto spotka się z Bogiem, kto w Niego uwierzy i Go pozna. Kto nie dostrzeże grzechu, bo mu zamydlili oczy, to jak się nawróci? Co stanie się z tymi, co idą po Najświętszy Chleb, a są w rękach diabła, bo dano im odgórne przyzwolenie? Co z tymi co teraz jeżdżą za granicę po rozgrzeszenie, żeby dobrze wypaść na uroczystościach rodzinnych (bo im się wydaje, że otworzyła się droga)? Czy odnajdą pokój serca ci, którzy przystępują do Stołu Pańskiego w grzechu? Wierni, zwyczajni ludzie są załamani tym, co się dzieje.
ponad 1 rok temu / wierna
 
To prawda, że nie ma w Wytycznych o Komunii dla cudzołożników, ale nie ma też mowy o konieczności nawrócenia cudzołożników. Przeciwnie. Wytrwałe życie w cudzołóstwie zostało w Wytycznych potraktowane jako element pozytywny o czym świadczy zapis, że duszpasterze będą przeprowadzać rozeznawanie, czy cudzołożnicy zachowują wierność (wspólnikowi w grzechu!). Jaka to jest ciągłość z wcześniejszym nauczaniem Kościoła?
ponad 1 rok temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.