DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Arcybiskup Gądecki apeluje do Komorowskiego w sprawie in vitro. Prezydent zapowiada - decyzja w ciągu kilku dni

Arcybiskup Gądecki apeluje do Komorowskiego w sprawie in vitro. Prezydent zapowiada - decyzja w ciągu kilku dni
Krystian Maj/FORUM

"Jesteśmy za globalizacją solidarności, a przeciw globalizacji wykluczania bezbronnych i słabych istot ludzkich jeszcze przed ich narodzeniem" - pisze przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W liście, który został przekazany dziś rano metropolita poznański prosi Głowę Państwa o skierowanie ustawy o tzw. "leczeniu niepłodności" do Sejmu do ponownego rozpatrzenia lub do Trybunału Konstytucyjnego. Przypomina, że w toczącym się sporze, dotyczącym sztucznego zapłodnienia jest trzecia strona - dzieci nienarodzone, które się pomija i uprzedmiotawia i traktuje jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować.


Prezydent RP Bronisław Komorowski zapowiedział, że podejmie decyzję w sprawie ustawy o "leczeniu niepłodności" w przyszłym tygodniu.

 

Poinformował o tym na konferencji prasowej, w trakcie której ogłosił też termin wyborów - 25 października.
O skierowanie ustawy do ponownego rozpatrzenia przez Sejm lub do Trybunału Konstytucyjnego zaapelował w piątek w liście skierowanym do Głowy Państwa abp Stanisław Gądecki - Przewodniczący Episkopatu Polski.Publikujemy list abp Stanisława Gądeckiego do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:


Warszawa, dnia 17 lipca 2015 r.


Sz. P. Bronisław Komorowski
Prezydent Polski


Szanowny Panie Prezydencie,


Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jak najserdeczniej proszę Pana Prezydenta o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpoznania ustawy o tzw. „leczeniu niepłodności” lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. W obu przypadkach jest to podyktowane powodami merytorycznymi, wynikającymi z niezgodności wspomnianej ustawy z Konstytucją RP, w tym z fundamentalnym prawem nakazującym bezwarunkową ochronę i życia ludzkiego oraz poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka. Ten apel jest nie tylko moim prawem, ale i obowiązkiem.


Chciałbym podkreślić, że w kwestii procedury „in vitro” występują nie tylko dwie główne strony polemiki, tzn. jej przeciwnicy i zwolennicy. Jest jeszcze trzecia strona, którą próbuje się całkowicie pominąć i uprzedmiotowić. Tą trzecią stroną są dzieci nienarodzone. Im właśnie, tuż po poczęciu, odbiera się prawo do rozwoju, narodzin i godnego życia. W ten sposób traktuje się je nie jako osoby ludzkie, ale jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować.


Kościół katolicki broni prawa do życia także tej trzeciej strony, którą próbuje się społecznie wykluczyć i zmarginalizować.


Uczniowie Chrystusa winni być zawsze głosem tych, którym odmawiano praw i których godność deptano. Dlatego również w kwestii tak ważnej ustawy jesteśmy za globalizacją solidarności, a przeciw globalizacji wykluczania bezbronnych i słabych istot ludzkich jeszcze przed ich narodzeniem.Z wyrazami szacunku,


/-/ + Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski
DATA: 2015-07-17 13:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czytam Konstytucję tak jak ona jest napisana i tak ją rozumiem. Radzę zrobić to innym, aby nie przeinaczali sensu tam napisanego. Jeśli czegoś nie rozumieją,są prawnicy którzy wyjaśnią logikę zdań. Obecne czytanie listu abp Gądeckiego do byłego Prezydenta Komorowskiego jest już nieaktualne. Znane są fakty.(dn 15.08.17)A to ca jest niżej pisane,to takie sobie- pisaniczki. Wiele wypowiedzi mija się z rzeczywistymi naukowo dowiedzionymi faktami. Trochę gmatwaniny wszystkiego.
ponad 4 lata temu / Kazimierz S (nie X)
 
Naprawdę trzeba jednak czytać i rozumieć Konstytucję RP tak jak ona jest napisana.Nie robić wstawek interpretacyjnych. A nie "trollować"!
ponad 4 lata temu / X
 
Są ludzie, którzy nie pragną być zbawiani przez Kościół Polski. To widać, w aktywności wiernych oraz zainteresowaniami religią katolicką proponującą życie niebieskie. Jest ciekawy polski film pt."Niebo Piekło".Refleksyjny, nad życiem doczesnym człowieka.
ponad 4 lata temu / X
 
Panie/ Pani X : "Człowiek nie musi" Oczywiście że nie. Nie musi być też zbawiony.
ponad 4 lata temu / Mirrro
 
Mogą tylko ujadać w sprawach aborcji, eutanazji i in vitro. Taki jest dzisiejszy Kościół. W kazaniach autocenzura. Na tyle im pozwalają, bo jak nie - dekonspiracja TW.
ponad 4 lata temu / momus
 
Wszystko zależy jak Kazimierz S, tym razem pod nickiem X, czyta Konstytucję PR oraz jakie chciałby jej zrozumienie u innych na swoją korzyść. Aby żyć szczęśliwie musi trollować na forum katolickim będąc niepożytecznym społecznie. Może trzeba otrząsnąć się z dogmatów komunistycznych?
ponad 4 lata temu / (...)
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.