DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Arcybiskup Gądecki: Stosunek do najsłabszych jest miarą dobroci społeczeństwa

Arcybiskup Gądecki: Stosunek do najsłabszych jest miarą dobroci społeczeństwa
Fot. Episkopat News

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu. W czwartek Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że przepisy dotyczące aborcji z powodu ciężkiej wady płodu są sprzeczne z Konstytucją RP.

 

 

Arcybiskup nawiązał do słów Jana Pawła II, który nauczał, że „stosunek do najsłabszych jest miarą demokracji i dobroci społeczeństwa”. Podkreślił, że każdy człowiek prawego sumienia nie może odmawiać prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego choroby.

 

Przewodniczący Episkopatu zaapelował, by otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła dzieci, do których bezpośrednio odnosi się decyzja Trybunału, oraz ich rodziny.

 

 

Pełna treść listu:

 

Oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

 

Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej.

 

Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

 

Stosunek do najsłabszych jest – jak nauczał św. Jan Paweł II – miarą demokracji i dobroci społeczeństwa. Każdy człowiek prawego sumienia zdaje sobie sprawę z tego, jak niebywałym barbarzyństwem jest odmawianie prawa do życia komukolwiek, zwłaszcza z powodu jego chorób.

 

Ciesząc się ogromnie z tej epokowej zmiany prawa, pamiętajmy teraz o tym, aby dzieci – do których bezpośrednio odnosi się dzisiejsza decyzja Trybunału Konstytucyjnego – oraz ich rodziny otoczyć szczególną życzliwością i rzeczywistą troską ze strony państwa, społeczeństwa i Kościoła.

 

 

+ Stanisław Gądecki

 

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Poznań, dnia 22 października 2020 roku,

w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II

 

 

Źródło: episkopat.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2020-10-22 18:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cóż ,te już urodzone jak potraktowano? ,w sejmie ciężko politykom było nawet do nich podejść. Przeszkadzał wygląd, zapach, zakazywali tym ludziom korzystać z toalet, wstydzili się że delegacje z zza granicy to zobaczą. Ot taki drobiazg.
1 miesiąc temu / ewa
 
W Częstochowie, w domu dziecka dla ciężko chorych dzieci, porzuconych przez matki alkoholiczki i matki narkomanki, sufit wali się na głowy, a dwa kilometry dalej biznesmeni w sutannach mają nowe miliony złotych każdego dnia...
1 miesiąc temu / lil
 
Świeccy i nieliczni duchowni zrobili dobra robotę. Biskupi nie wsparli tych inicjatyw jak powinni. Pamiętam marsze dla życia, również ubiegłoroczny w Krakowie. Żadnego błogosławieństwa Bożego że strony Kurii i biskupa. Gdzieś był bodaj jeden ksiadz. A ostatnia wolta abp Gądeckiego przeciwko zbieraniu podpisów w sprawie LGBT w Poznaniu wystawia mu niechlubną wizytówkę. Dlatego jego głos jest bez większego znaczenia
1 miesiąc temu / Krakusik
 
To jest najpiękniejszy dzień, na który czekaliśmy od lat. Jest to też wielkie wyzwanie dla nas wszystkich na przyszłość. Dziękujemy sędziom Trybunału Konstytucyjnego i wszystkim, którzy się do takiego orzeczenia przyczynili.
1 miesiąc temu / Dziecko boże
 
V
1 miesiąc temu / V
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.