DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Arcybiskup Gądecki: ideologia gender jest groźniejsza od komunizmu

Arcybiskup Gądecki: ideologia gender jest groźniejsza od komunizmu
FOT. WALDEMAR KOMPALA/FOTORZEPA/FORUM

Ideologia gender jest bardziej niebezpieczna, niż komunizm – mówi przewodniczący polskiego episkopatu, abp Stanisław Gądecki w wywiadzie udzielonym niemieckiej telewizji EWTN. Według hierarchy Kościół jest powołany, by przeciwdziałać rozpadaniu się społeczeństwa w wyniku wpływów tej niebezpiecznej ideologii.

 

Abp Stanisław Gądecki w rozmowie z EWTN obok sprzeciwu wobec ideologii gender zwrócił też uwagę na właściwe rozumienie pojęcia miłosierdzia w kontekście rodzin chrześcijańskich i synodu. Metropolita poznański zaznaczył, że nie wolno redukować teologii do socjologii i domaga się poświęcenia większej uwagi dzieciom, które cierpią z powodu rozwodów lub innych podobnych sytuacji rodzinnych.

 

Gdy idzie o ideologię gender, to według abp. Gądeckiego jest ona o wiele bardziej subtelna niż komunizm, a przez to także bardziej niebezpieczna. Przewodniczący KEP nie ma wątpliwości: Genderyzm „to czysta ideologia, która właściwie próbuje zniszczyć związki małżeńskie i rodzinne”.

 

Według polskiego hierarchy Kościół jest powołany, by przeciwdziałać rozpadaniu się społeczeństwa w wyniku wpływów tej niebezpiecznej ideologii. Jednym ze środków powinno być jasne głoszenie katolickiego rozumienia tego, czym są mężczyzna, kobieta i małżeństwo. Bardzo ważne jest tu też dobre przygotowanie narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Kościół musi zarazem cały czas pamiętać o zniekształceniach, jakie wprowadzają media. - Obraz małżeństwa i rodziny w mediach to tragedia. To, co bardzo często przedstawia się w mediach jako małżeństwo, nie ma niczego wspólnego z chrześcijaństwem – mówi arcybiskup.

 

Abp Gądecki stwierdza też, że nie można mówić o miłosierdziu bez prawdy i sprawiedliwości. - To ogromny błąd hermeneutyczny. Właściwie „sprawiedliwość” i „miłosierdzie” są ze sobą nierozdzielnie połączone, bo są, by tak rzec, dwoma obliczami jednej sytuacji. Sprawiedliwość oznacza danie drugiemu człowiekowi tego, co mu się słusznie należy. Miłosierdzie oznacza z kolei danie drugiemu człowiekowi tego, co mu się słusznie i zasadnie nie należy – powiedział.

 

Jak podkreślił przewodniczący KEP, Kościół nie może naśladować świata, ale ma świat prowadzić i wyznaczać mu drogę. - Kościół ma w pewien sposób pełnić rolę nawigacji GPS dla ludzkości. To znaczy, że zawsze tam, gdzie znajduje się człowiek i gdzie się gubi, wystarczy, by przyłączył się do Kościoła, a Kościół wskaże mu drogę do celu, niezależnie od miejsca w świecie czy sytuacji duchowej, w której ten człowiek się znajduje – powiedział metropolita poznański.

 

Źródło: Catholic News Agency Deutschland

Pach

DATA: 2015-10-06 09:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Modemiku, nie wymagaj czytania ze zrozumieniem twoich demagogicznych postów nie zawierających krzty racjonalnych uzasadnień :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Znów nie umiesz czytać ze zrozumieniem i zauważać ironii. Chodziło mi o to, że "ideologia gender" podobnie jak jednorożce to kompletna bzdura.
ponad 4 lata temu / TheModern
 
Wiesz Modemiku, jakoś mnie nie dziwi że boisz się jednorożców ;)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Analogicznie: Jednorożce groźniejsze od komunizmu.
ponad 4 lata temu / TheModern
 
Stormer, czyli sam nie potrafisz uzasadnić swej tezy poprzez SAMODZIELNE podanie czego konkretnie z definicji ideologii nie spełnia pojęcie "gender", oczywiście w sensie tego pojęcia użytym przez abp. Gądeckiego, czyli jako poglądu o uznaniowości podziału płci na męską i żeńską? Natomiast, skoro sam poruszyłeś temat darwinizmu, to jakie byś do tego pojęcia przyporządkował określenie, skoro "teoria naukowa" na pewno nie pasuje, gdyż darwinizm w sposób bajeczkowy i oderwany od otaczającej rzeczywistości, a nie w sposób racjonalny i oparty na faktach, tłumaczy że jakiś gatunek mógłby BEZ ŚWIADOMEJ INGERENCJI przekształcić się w inny gatunek? :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
@Rozczarowany: przeczytaj definicję pojęcia "ideologia" a potem "teoria" i porównaj, do czego pasuje pojęcie "gender". To samo dotyczy np. darwinizmu, który też błędnie określa się mianem ideologii. Ot, takie beznadziejne manipulacje "propagandzistów" adresowane do ciemnego ludu :-D
ponad 4 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.