DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Arcybiskup Gądecki – właściwy człowiek na trudne czasy

Arcybiskup Gądecki – właściwy człowiek na trudne czasy
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Czasami dobre zmiany przychodzą niespodziewanie. Kościół Polski w ostatnimi laty nie był w dobrej kondycji. Miałki, wycofany, wewnętrznie sprzeczny, z duchownymi mającymi problem w relacjach ze świeckimi katolikami. Wszystko to pokryte było w dodatku dość płytkim kultem Jana Pawła II, będącym właściwie westchnieniem za starymi, dobrymi czasami. Mam wrażenie, że w Polsce w zbyt małym stopniu wykorzystano to co Kościołowi powszechnemu przyniósł pontyfikat Benedykta XVI.

 

Tym bardziej trudno było się spodziewać, że obudzenie nastąpi w erze Franciszkowej. Zmiana na stanowisku KEPu przyjęta mogła być w zasadzie wyłącznie neutralnie - abp. Gądecki dawał się raczej poznać jako zwolennik nie najlepiej rozumianego ekumenizmu (hucznie obchodzone w archidiecezji poznańskiej Dni Judaizmu), aniżeli „frontman” walki o wartości katolickie i ich respektowanie w życiu społecznym.

 

Dlatego tym bardzo cieszy, że Jego ekscelencja tak świetnie radzi sobie na powierzonym stanowisku. Kiedyś, gdy czytano podczas nabożeństwa list Episkopatu zamiast kazania wzdychało się z pewnym politowaniem. Od pewnego do czasu widać wyraźną poprawę - Episkopat przede wszystkim nie boi się zabrać głos mimo nieprzychylności dużej części mainstreamu a i sama treść komunikatów jest jasna i klarowana, choć także wyzbyta przesadnego rozemocjonowania tworzącego poczucie tworzenia oblężonej twierdzy. Krótko mówiąc, Kościół w końcu zaczyna parafrazując Maxa Kolonkę mówić jak jest choćby w kwestii parlamentarzystów głosujących za in vitro.

 

Abp Gądecki jest aktywny tam gdzie być powinien. W swojej macierzystej archidiecezji bardzo mocno wsparł protesty przeciw bluźnierczej „Golgocie piknik”. walczy także o dobre imię i majątek w Kościoła z lewackim prezydentem Poznania. Jego postawa na zeszłorocznym Synodzie spowodowała, że dziś jest on jednym z najbardziej wpływowych Ojców Synodalnych, którzy będą próbowali przeciwstawić się heretyckim pomysłom rodem znad Renu.

 

Dzisiejszego przemówienie na inauguracje prezydentury Andrzeja Dudy ze względu na precyzje i stanowcze zarysowania roli Kościoła w życiu publicznym było na miarę wielkich poprzedników na stanowisku przewodniczącego KEPu takich jak Hlond czy Wyszyński. Było ono bardzo krótkie, aczkolwiek jestem pewien że często będziemy odnosić się do niego przy debacie o stosunkach Kościół - Państwo.

 

Oby tak dalej a na prawdę będzie można powiedzieć, że kryzys przywództwa w polskim Kościele należy już do przeszłości. Ach gdyby jeszcze arcybiskup dostał purpurę...

 

Zwykle jest na odwrót. Wiążemy z kimś w życiu publicznym pewne nadzieje a te szybko niestety okazuje się płonne. Tutaj jak już wspomniałem, było odwrotnie. Oby kolejne lata posługi na czele KEPu były równie owocne, zwłaszcza że wiele jeszcze jest do poprawienia. Taki cyrk jak na pożegnaniu Komorowskiego w kościele sióstr Wizytek nigdy nie powinien się wydarzyć. Pocieszać się możne jednak, że jeszcze niedawno coś takiego byłoby normom a dziś jest stosunkowo powszechnie w Kościele potępionym wybrykiem.

 

Gratuluję oczywiście także prezydentowi Dudzie! Skoro polski Kościół zobaczył światełko w tunelu, oby podobnie miała się rzecz z państwem!

 

 

Kamil Rybikowski / KoLiber Wrocław / Facebook
DATA: 2015-08-07 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.