DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Arcybiskup Depo: Polska, Matka i Ojczyzna jest jednością na fundamencie Chrztu świętego

Arcybiskup Depo: Polska, Matka i Ojczyzna jest jednością na fundamencie Chrztu świętego
Jasna Góra, 15 sierpnia 2017 r. Fot. BPJG / Krzysztof Świertok

Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania – prosił Matkę Bożą Częstochowską na jasnogórskim szczycie arcybiskup Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił homilię podczas głównej Mszy Świętej w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Hierarcha podkreślił, że Kościół w Polsce stoi przed wyzwaniem powrotu do głębokiego patriotyzmu budowanego na fundamencie wiary.


Nawiązując do historycznego wydarzenia Cudu nad Wisłą oraz bohaterskiej walki Powstańców Warszawskich metropolita przypomniał o nierozerwalności wspólnoty ducha wiary i miłości Ojczyzny. – Polska, Matka i Ojczyzna jest jednością na fundamencie chrztu świętego. Bez tej prawdy nie byłoby Polski – mówił arcybiskup Depo.

Kaznodzieja ubolewał nad utratą w Europie pamięci o tożsamości chrześcijańskiej. – Jak nam się zagubiły w Europie i w świecie te znaki: tęczy jako znaku przymierza z Bogiem i życia, wbrew prawu śmierci, i znak dwunastu gwiazd wieńczących głowę Maryi – zauważył metropolita częstochowski.

Za prymasem Wyszyńskim przypominał, że „nie wystarczy ubezpieczyć naród, jego byt i wolność traktatami pokojowymi i aliansami międzynarodowymi, bo nic to nie pomoże, gdy młodzież polska nie będzie zdolna do ofiary i poświęcenia ”. – Ojczyzna za wszystko pieniędzmi: pensjami czy emeryturami nam nie zapłaci – wołał abp Depo. 

Hierarcha wzywał do modlitwy, by ukoronowana Maryja wypraszała nam odkrywanie sensu i wartości życia. – Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia – mówił ksiądz arcybiskup.

Nawiązując do wtorkowej uroczystości metropolita częstochowski przypomniał, że „Wniebowzięcie Maryi, będąc szczególnym uczestnictwem w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, jest uprzedzeniem naszego zmartwychwstania i wypełnieniem nadziei pokładanej w Bogu”.

Maryja Wniebowzięta jest dla nas znakiem wielkiego wyniesienia człowieka ukazując zasadniczy cel życia wszystkich ludzi, dom Ojca Niebieskiego. Tylko ten, kto potrafi odnaleźć ten nadprzyrodzony sens życia, potrafi jednocześnie przezwyciężyć wszystko, co pomniejsza nasze człowieczeństwo i jest zagubieniem wartości życia – mówił hierarcha.

Arcybiskup Depo zauważył, że Maryja Wniebowzięta ukazuje wszystkim prawdziwe zwycięstwo życia nad śmiercią. – Dlatego potwierdzamy za inicjatywą obywatelską: ‘Stop aborcji w Polsce’, że to jest prawo każdego człowieka do życia, a nie tylko kwestia wyznaniowa czy światopoglądowa. Każdy człowieka ma prawo żyć – podkreślił kaznodzieja.

Dodał, że „pielgrzymując dzisiaj do domu Matki Bożej Wniebowziętej na to wzgórze jasnogórskiego zawierzenia, uczymy się od Niej wiary w słowo Boga, które ukazuje nam godność i sens naszego życia”.

W głównych uroczystościach Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze, obchodzonych w tym roku w czasie jubileuszu 300-lecia koronacji częstochowskiego obrazu udział wzięło ponad sto tysięcy pątników.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 
DATA: 2017-08-15 17:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

takich biskupów nam potrzeba
ponad 2 lata temu / krzyżowiec
 
takich biskupów nam potrzeba
ponad 2 lata temu / krzyżowiec
 
Co do zawłaszczania symboli przez lewactwo to jest to typowo szatańskie odwracanie pojęć. Tak jak najbardziej kłamliwą gazetę nazwali "Prawda" tak tęczę jako symbol przymierza z Bogiem usiłują zmienić na symbol przymierza z Szatanem. Wszystko na opak, łącznie z ich żałosnymi czarnymi "mszami" i czarnymi marszami, bo diabeł to małpa Pana Boga.
ponad 2 lata temu / abc
 
Abp Waclawie Depo wspomniales o potrzebie walki o prawde w spoleczenstwie polskim. Wymieniles aborcje z calej gamy zla! Wspomniales wprost o zagubionym znaku teczy ale nie uzyles otwarcie slowa homoseksualizm. Tego trzeba juz sie domyslac! Tymczasem ja chce mowic wprost: precz z gender, precz z grzechem smiertelnym cudzolostwa i homoseksualizmu, precz z eutanazja, precz z kazdym klamstwem, precz z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandery, Szuuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.