DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2019 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Arcybiskup Chaput reaguje na zamęt w niemieckim Kościele

Arcybiskup Chaput reaguje na zamęt w niemieckim Kościele
Fot. REUTERS / Tony Gentile / FORUM

Przewodniczący komisji amerykańskiego Episkopatu ds. świeckich, małżeństwa, rodziny i młodych arcybiskup Charles Chaput stanowczo skrytykował sugestie niemieckich biskupów w sprawie błogosławienia związków jednopłciowych. Zauważył, że od kilku tygodni niektórzy ważni zwierzchnicy Kościoła w Niemczech sugerują poparcie dla takiego rozwiązania.

 

Arcybiskup Filadelfii przyznał, że na pierwszy rzut oka takie podejście może wydawać się wielkoduszne i rozsądne. Jednakże nierozważność takich publicznych deklaracji powinna budzić poważny niepokój. Domaga się ona reakcji, ponieważ to, co dzieje się na szczeblu lokalnym Kościoła powszechnego, odbija się echem również gdzie indziej, także w Stanach Zjednoczonych.

Hierarcha podkreślił, że jakiekolwiek błogosławienie związków homoseksualnych byłoby współudziałem w czynie, który z moralnego punktu widzenia jest niedopuszczalny. Podważyłoby to również katolickie świadectwo o naturze małżeństwa i rodziny. Wprowadzałoby w błąd wiernych i powodowało zamęt. Zraniłoby również jedność Kościoła, bo takiego postępowania nie wolno ignorować czy pomijać milczeniem.

Arcybiskup Chaput przypomniał również o niekorzystnych skutkach zamętu. Szkodzi on zarówno jednostkom, jak i całym społecznościom. Dlatego też szczególnym obowiązkiem tych, którzy sprawują władzę, jest przemawianie w sposób jasny, uczciwy i roztropny. – Wprowadzanie zamętu w ważnej kwestii jest poważnym uchybieniem sprawujących władzę – dodał hierarcha amerykański.

Nie odwołał się on wprost do żadnej konkretnej wypowiedzi przedstawicieli niemieckiego episkopatu. W ostatnich dniach szerokim jednak echem odbiły się słowa kardynała Reinharda Marxa, który zapytany w wywiadzie radiowym, czy „widzi drogę do błogosławienia związków homoseksualnych w Kościele katolickim”, odpowiedział twierdząco. Jednocześnie zastrzegł, że nie może to być na zasadzie generalnych rozwiązań, lecz w przypadkach indywidualnych, w zależności od tego, co postanowi opiekun duszpasterski.

 

Przeciwko słowom kardynała Marxa (również rozumianym jako zachęta do błogosławienia homo-związków) wypowiedział się także kardynał Paul Josef Cordes. Stwierdził, że inicjatywa kardynała oznacza ignorowanie Bożego Objawienia. Podkreślił także, że Kościół jest związany Pismem Świętym i jego interpretacją dokonywaną przez Magisterium.

 

W swym opublikowanym w środę komentarzu dla agencji kath.net, stwierdził również, że tym, czego tak naprawdę chcą homoseksualiści jest błogosławieństwo dla ich grzesznego stylu życia, a nie dla nich samych.

 

Zdaniem kardynała Cordesa, postulaty błogosławienia homo-związków stanowią wyraz etyki sytuacyjnej. Ta zaś może w dalszej kolejności prowadzić do innych absurdów, jak choćby formy zachęt duszpasterskich dla działalności mafii czy duszpasterstwa dla medyków dokonujących aborcji.

Zgodnie z paragrafem 2357 Katechizmu Kościoła Katolickiego, do którego odwołał się także kardynał Cordes „homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona.

 

Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane”.

 

To już kolejny raz, gdy były przewodniczący papieskiej rady Cor Unum krytykuje kardynała Marxa.

 

 

Źródło: KAI/RV/archphila.org / onepeterfive.com 

RoM, Mjend

 

 

 

 

 


DATA: 2018-02-09 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Abp Stanislawie Gadecki prosimy o Twoje slowko madrosci na ten temat. Przeciez nie moze byc nam obojetne, czy zbywane milczeniem, iz za graniczna rzeka Odra, ponoc chca blogoslawic sodome i gomore, tak przynajmniej sie o tym pisze. Dobrze by bylo by kard. Reinhard Marx uzyl tez b. jasnych i klarownych deklaracji, tak by nikt nie mial juz zadnych watpliwosci, co chcial powiedziec i co chce blogoslawic. Z Panem Bogiem
11 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Ludzie przeciez Namiestnikiem Chrystusa Pana na ziemi jest papiez Franciszek, niech sie publicznie wypowie czy wolno blogoslawic pary homoseksualistow! Naturalnie nie wolno! Dlatego czekamy na Jego publiczne potepienie zlych uczynkow! Z Panem Bogiem
11 miesięcy temu / Slawomir Tomasz Roch
 
@Sec: ponieważ to na człowieku (św. Piotrze) Pan Jezus zbudował Swój Kościół.
11 miesięcy temu / r
 
@iskierka, prof. Ks. A. Kobyliński opisuje tylko zbadane przez lata zjawiska, nie wartościuje ich pod względem moralnym czy teologicznym - w każdym razie nie czyni tego jednoznacznie i dobitnie, lecz chce poddać te zjawiska pod dyskusję teologiczną, filozoficzną, etyczną? w Kościele...nie czyni siebie autorytetem moralnym i nie występuje publicznie w roli Księdza np. katechety lecz w roli naukowca, który przedstawia opinii publicznej materiał do wyciągnięcia z niego wniosków...Tak ja traktuję działalność publiczną prof. K. A. Kobylińskiego i jego wypowiedzi nt. decentralizacji - jako przedstawienie nowych zjawisk, które pojawiły się w Kościele - decentralizacji, pentekostalizacji. Na wyciągnięcie wniosków potrzeba dyskusji naukowej, a jak do tej pory tylko jedna osoba - właśnie Ks. Kobyliński - może z własnym dorobkiem coś do tematu wnieść...Więc ja nie traktuję słów Ks. Kobylińskiego jak wniosków, a jak zebrany materiał badawczy z ok. 25 lat jego obserwacji.
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
Ciekawe. Kard. Marks bazując na demokracji i decentralizacji w Kościele ciągłe sieje ZAMĘT , co stoi w sprzeczności z tezą głoszoną przez prof. Ks. A. Kobylińskiego , że ZAMĘT dotyczy krajów mniej rozwiniętych i uświadomionych (np. Afryka , Polska). Tak to już jest , że pycha odbiera wielu rozum w krajach dobrobytu. Zaś Pan Bóg błogosławi biednym i prostaczkom.
11 miesięcy temu / iskierka
 
Problemem jest nauka ludzka. Bóg się już wypowiedział. Po co czekacie na to co powie człowiek.
11 miesięcy temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.