DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Arcybiskup Chaput: Nieudzielanie Komunii aborcjonistom to rzecz odpowiedzialności przed Bogiem

Arcybiskup Chaput: Nieudzielanie Komunii aborcjonistom to rzecz odpowiedzialności przed Bogiem
Fot. Reuters / Forum

Deklarujący się jako katolik prezydent-elekt Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii Świętej z powodu swojego poparcia dla poważnego zła moralnego, jakim jest aborcja – stwierdził arcybiskup Charles Chaput. Jak podkreślił, „to nie jest sprawa polityczna a ci, którzy by to tak określili, albo nie wiedzą, albo świadomie mylą tę kwestię. Jest to sprawa wyjątkowej odpowiedzialności biskupów przed Panem Bogiem za integralność sakramentów”.

 

 

Na łamach portalu „The First Things” były arcybiskup Filadelfii zaznaczył, że poszczególni biskupi, którzy publicznie ogłaszają zamiar udzielania Komunii Świętej Bidenowi, mogą wyrządzić poważną krzywdę politykowi, ale także amerykańskim hierarchom Kościoła.

 

Biden podczas swojej kampanii często odwoływał się do swojego katolicyzmu, zajmując przy tym stanowisko jawnie sprzeczne z różnymi aspektami nauczania Kościoła, łącznie z jego poparciem dla wpisania do ustawodawstwa federalnego nieograniczonego dostępu do aborcji.

„Swoimi działaniami w trakcie swojego życia publicznego, pan Biden wykazał, że nie jest w pełnej komunii z Kościołem katolickim” – napisał arcybiskup Chaput. Emerytowany ordynariusz Filadelfii ocenił, że Biden bronił różnych spraw, służących dobru wspólnemu. Jednak wiele jego czynów i słów popierało lub ułatwiło drogę do poważnego zła moralnego w życiu publicznym. Zła, które doprowadziło do zniszczenia milionów niewinnych istot ludzkich. Przypomniał, że prezydent-elekt zapowiedział kontynuowanie tej polityki, gdy obejmie swój urząd, a więc nie powinien przyjmować Komunii Świętej. „Jego zamiary wymagają stanowczej i konsekwentnej reakcji ze strony przywódców Kościoła i wiernych” – stwierdził.

Arcybiskup Chaput, który przeszedł na emeryturę w styczniu, przypomniał, że kiedy był biskupem diecezjalnym, nie zawsze opowiadał się za publicznym odmawianiem politykom Komunii Świętej w związku z ich stanowiskiem politycznym.

„Sądziłem wówczas i sądzę obecnie, że publiczne odmawianie Komunii Świętej urzędnikom publicznym nie zawsze jest mądre i nie jest najlepszym wyjściem duszpasterskim” – ocenił abp Chaput. Dodał, że czynienie tego w sposób głośny i gwałtowny może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, zachęcając urzędnika do upajania się w medialnym blasku tego, że padł ofiarą represji.

Hierarcha przypomniał, że w 2004 roku John Kerry – również zadeklarowany katolik – został nominowany przez demokratów na prezydenta, i także zajął stanowisko polityczne sprzeczne z nauką moralną Kościoła, co doprowadziło do „wewnętrznych napięć wśród amerykańskich biskupów, co do sposobu postępowania w sprawie Komunii Świętej”.

Wtedy ówczesny kardynał Waszyngtonu Theodore McCarrick, wraz z biskupem Pittsburgha Donaldem Wuerlem [który zastąpił McCarricka w Waszyngtonie], mieli bardzo odmienne od moich poglądy na temat tego, jak postępować – przypomniał abp Chaput.

Reagując na tę sytuację, watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała list wyjaśniający, że politycy katoliccy, którzy prowadzą kampanię i głosują za prawami promującymi aborcję i popierają podobne poważne zło moralne, powinni być pouczani przez swojego pasterza (biskupa) o nauczaniu Kościoła i ostrzeżeni, że zostanie im odmówiona Komunia Święta, jeśli będą nadal z uporem trwali przy swoim stanowisku. Zaznaczono, że, gdyby próbowali przyjąć Komunii Świętej, szafarz sakramentu musi odmówić jej udzielenia.

Zatem osoby publiczne, które określają się jako katolicy, wywołują zgorszenie u wiernych, jeśli przystępują do Komunii, stwarzając wrażenie, że prawa moralne Kościoła są niezobowiązujące. Arcybiskup Chaput, dodał, że biskupi wywołują podobne zgorszenie, jeśli nie wypowiadają się publicznie na temat tych kwestii i niebezpieczeństwa świętokradztwa.

Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego w połowie listopada, biskupi amerykańscy zauważyli, że publiczny katolicyzm Bidena i jego stanowisko polityczne stanowią wyjątkowe wyzwanie dla episkopatu, który będzie się starał współpracować z przyszłą administracją Białego Domu. Przewodniczący konferencji, arcybiskup Jose Gomez z Los Angeles, zamknął spotkanie 17 listopada, ogłaszając utworzenie grupy roboczej biskupów w celu przygotowania się do prezydentury Bidena. Wskazał, na niektóre zapowiedzi, stanowiące poważne zagrożenie dla dobra wspólnego. Dodał, że „kiedy popierają je politycy wyznający wiarę katolicką, pojawiają się dodatkowe problemy”. Powoduje to między innymi dezorientację wśród wiernych co do tego, czego Kościół faktycznie naucza w tych kwestiach". W związku z tym zapowiedział utworzenie specjalnej komisji pod przewodnictwem arcybiskupa Alana Vignerona z Detroit, składającej się z przewodniczących różnych komisji episkopatu, aby „podkreślić nasze priorytety i umocnić współpracę”.

Pomimo zapowiedzi utworzenia tego komitetu, 24 listopada arcybiskup Waszyngtonu, kardynał Wilton Gregory, ogłosił, że nie odmówi Bidenowi Komunii Świętej, i zobowiązał się do dialogu z prezydentem-elektem, aby „odkryć obszary, w których [on i Biden] mogą współpracować, a które odzwierciedlają nauczanie społeczne Kościoła, wiedząc doskonale, że są pewne obszary, w których się nie zgadzamy”.

W tym kontekście arcybiskup Chaput napisał, że „ci biskupi, którzy publicznie wskazują z góry, że podejmą własny dialog z prezydentem-elektem Josephem Bidenem i pozwolą mu na Komunię Świętą, skutecznie podważają pracę grupy powołanej na listopadowym spotkaniu episkopatu, która zajmuje się właśnie tą i podobnymi kwestiami”. Zaznaczył, że jednostronne działania biskupów w sprawie Bidena i Komunii „wywołują zgorszenie ich współbraci biskupów i księży, a także u wielu katolików, którzy walczą o zachowanie wierności nauczaniu Kościoła”. Jest to szkodliwe dla konferencji episkopatu, dla znaczenia kolegialności i dla owocnej współpracy konferencji z nową administracją”.

Arcybiskup podkreśla, że odmówienie katolikowi znajdującemu się w stanie grzechu ciężkiego Komunii Świętej jest istotnym działaniem duszpasterskim.

„To nie jest sprawa polityczna – zaznaczył – a ci, którzy by to tak określili, albo nie wiedzą, albo świadomie mylą tę kwestię. Jest to sprawa wyjątkowej odpowiedzialności biskupów przed Panem Bogiem za integralność sakramentów”.

„Co więcej, istnieje również pilna kwestia duszpasterskiej troski o zbawienie człowieka” –  podsumował hierarcha.

„Obowiązkiem każdego biskupa jest przynajmniej prywatne omawianie tych istotnych kwestii moralnych i destrukcyjnego wpływu niegodnego przyjmowania Komunii Świętej z osobami publicznymi, które działają wbrew nauczaniu Kościoła. Przyjmowanie Komunii nie jest prawem, lecz darem i przywilejem. A co do praw, wspólnota wierzących ma pierwszorzędne prawo do integralności swojej wiary i praktyki” – pisze na łamach „The First Things” arcybiskup Charles Chaput OFM Cap.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-12-05 14:02
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Duda też aborcjonista.
1 miesiąc temu / kolo
 
Chwala Panu za abp. Charles Chaput, OFMCap Co sie stalo abp. Gregory???!!!!
1 miesiąc temu / klech
 
"czy RZĄD I PREZYDENTY WIEDZĄ Z PREMIEREM OTYM I TRYBUNAŁY I SĄDY CO NIBY KATOLICKIE DUSZE MAJĄ? "CZY MOŻE KOŃCU DOPEŁNIENIE EKSKOMUNIKI PREZYDENTA I RZĄDU Z CAŁYM PISEM TYCH CO JESZCZE SĄ W NIM ZATEM KTO ODEJDZIE BĘDZIE NIE ZALICZAŁ SIĘ POD ZBIOROA EKSKOMUNIKĘ,CIEKAWE ŻE ÓW SZCZEPIONKA MA ZAWIERAĆIN VITRO ZATEM TEŻ GROZI ZA NAKŁADANIE ICH DO TEGO ZATEM WIDAĆ ŻE TYLKO 8 GRUDNIA MOŻE NAS URATOWAĆJAK 1920-2020 8 GRUDNIA GODZINA ŁASKI ŻE SIĘ DA WYMODLIĆ ZATEM SKORZYSTAJMY Z WIARĄ OTO CO BĘDZIEMY MODLIĆ SIĘ BY JEZUS SYN BOŻY WYSŁUCHAŁ PROŚBY KTÓRE PRZEZ RÓZANIEC KORONKE DO RAN CHRYSTUSA I ŁEZ MARYI I OBLUBIENICY DUCHA ŚWIĘTEGO NAS WYSŁUCHAŁ A JEDNOCZEŚNIE MIŁA MODLITWA TO BYŁA ŻE PRAGNOŁ NAS WYSŁUCHAĆ,ZATEM BY WROGOM KRK NIE UDAŁO SIĘ W TYM MILENIUM I PRZYSZŁYM ZATEM O WYDŁUŻENIE CZASU ŁĄSKI MIŁOSIERDZIA TRYBIE CIĄGŁYM ,BY SZCZEPIENIA NIE POTĘPIŁY NAS I NIE ZNISZCYŁY ,A SKORO JEST TYLE ŻE SZKODLIWA TO NIECH NIEBĘDZIE JEJ,A PIENIĄDZ I DOKUMENT GOTÓWKA PLATIK NA MILENIUM"
1 miesiąc temu / KATOLIKUS
 
Kiedyś, w jednym z wywiadów z ks. Piotrem Glasem prowadzący wystawił go na próbę pytając, co sądzi o zachowaniach biskupów i hierarchów kościoła w obecnym kryzysie. Ks. Piotr odparł, że on nie jest od tego, aby być ich sędzią. To im powierzono ogromną odpowiedzialność i to oni będą z tego zdawać relację przed Bogiem. On będzie zdawał relację za swoje czyny. Ks. Piotr gdzie indziej głosi też, że Szatan nie może naśladować dwóch cech: posłuszeństwa i pokory. Myślę, że jest to wielka mądrość: czy my odpowiadamy za czyny biskupów? Czy ew. bunt w posłuszeństwie i brak pokory względem nich nie pochodzi od Złego?
1 miesiąc temu / Michał
 
@ Kazimierz - proszę nie rzucać słów na wiatr. Jakie ma Pan podstawy, by znać grzechy Pana prezydenta? Proszę także z daleka od grzechów członków PiS. Widać, że na tym portalu to jednak nie jest Pana miejsce.
1 miesiąc temu / Mela
 
Udzielając komunię jawnogrzesznikom, przede wszystkim tacy biskupi zaciągają na siebie ekskomunikę! Dymisja i karny zakon!
1 miesiąc temu / Opiniak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.