DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Arcybiskup Basry: jeszcze jedna fala prześladowań i chrześcijaństwo zniknie z Iraku

Arcybiskup Basry: jeszcze jedna fala prześladowań i chrześcijaństwo zniknie z Iraku
fot. By Levi Clancy [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Hierarcha Kościoła Chaldejskiego Habib Nafali obawia się o przyszłość chrześcijan w Iraku. Jego zdaniem, największe zagrożenie płynie ze strony ISIS, które mimo formalnej porażki zeszło do podziemia i działa nadal.

 

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa, w Iraku pozostało już tak mało chrześcijan, że wystarczy jeszcze jedna fala prześladować by całkowicie wyrugować chrześcijaństwo z tych terenów. W jego opinii, represje i morderstwa jakie spadły na tamtejszych chrześcijan w przeciągu ostatnich 15 lat mają znamiona ludobójstwa.

 

W wywiadzie jakiego udzielił „Catholic News Service” wskazuje, że największe zagrożenie płynie ze strony bojowników ISIS, którzy – jak się powszechnie uważa – nie zostali pokonani, lecz zeszli do podziemia. Zdaniem arcybiskupa, to ISIS stoi za niedawną serią morderstw na kobietach, które postanowiły ubierać się na zachodnią modłę.

 

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie doświadczyli systemowej eksterminacji, wycelowanej w wykorzenienie ich wiary, języka, rozbicie rodzin i zmuszenie do opuszczenia Iraku. - Na własne oczy widzieliśmy, jak mordują chrześcijan (…) jeżeli to nie jest ludobójstwo, to co nim jest? – pytał.

 

Chrześcijanie żyją na terenie krainy historyczno-geograficznej znanej w przeszłości jako Mezopotamia od czasu pierwszych apostołów. Posługują się językiem aramejskim, czyli tym samym w jakim mówił sam Jezus. W ostatnich 15 latach liczba tamtejszych chrześcijan spadła z 1.5 miliona do 250 tys. Od 2003 r., statystycznie co 40 dni niszczony jest jakiś kościół czy klasztor.

 

- W samym Iraku zostało nas 250 tys. Reszta nie żyje lub rozproszyła się po ponad 70 krajach świata – zaznacza arcybiskup Nafali. Tamtejsi chrześcijanie doświadczają prześladowań nie tylko w postaci przemocy, ale przez swą wiarę są wykluczani ze społeczeństwa. Młodym chrześcijanom np. bardzo trudno o znalezienie pracy.

 

Źródło: cruxnow.com

PR


DATA: 2018-10-10 14:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Saddam Husajn nie był w najmniejszym stopniu ani komunistą, ani postkomunistą. To był typowy bliskowschodni kacyk plemienny, któremu udało się zdobyć dużą władzę. Z trudem ją utrzymywał, walcząc wciąż z innymi kacykami i plemionami. Chrześcijan uważał za sprzymierzeńców w tej walce - pozwalał im spokojnie żyć, a oni w zamian popierali jego rządy.
9 miesięcy temu / TZ.
 
Zaczęło się od kampanii przeciw Husajnowi, który tępił fundamentalistów, a chrześcijanie mieli się wtedy nieźle. Polscy prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński,zgodnie posyłając do Iraku "pokojowe misje" przyłożyli ręki do dzisiejszego losu irackich chrześcijan.Bo tak chciała Ameryka. I Izrael.A teraz krokodyle łzy.
9 miesięcy temu / ena
 
A może tych chrześcijan byśmy przyjęli zamiast Hindusow...?
9 miesięcy temu / Elle
 
I pewnie tęsknią za Saddamem. Lepszy bowiem postkomunista niż fundamentalistyczne bezprawie.
9 miesięcy temu / aaa
 
Franciszek ma inny problem. Emigranci ...
9 miesięcy temu / Rafał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.