7 września 2012

Arcybiskup apeluje: chrześcijaństwo na Bliskim Wschodzie zagrożone!

(fot.raichinger/sxc.hu)

Louis Sako, chaldejsko-katolicki arcybiskup Kirkuku poprosił katolickich patriarchów i biskupów Bliskiego Wschodu o możliwość wspólnej rozmowy z papieżem. Tematem spotkania miałoby być zagrożenie chrześcijaństwa w regionie. – Biskupi i patriarchowie powinni wykraczać poza formalności, by otwarcie i bezpośrednio rozmawiać z papieżem o swoich obawach i troskach – powiedział arcybiskup.

Przywódcy kościelni spotkają się z Benedyktem XVI podczas papieskiej pielgrzymki do Libanu w dniach 14-16 września. Arcybiskup Sako obawia się wzrostu znaczenia politycznego islamu. – My, chrześcijanie jesteśmy w mniejszości i nie mamy perspektyw na uzyskanie równego obywatelstwa. Żyjemy z dnia na dzień i nie mamy perspektyw na lepszą przyszłość – powiedział hierarcha. – Każdy mówi o demokracji i wolności, ale twarda rzeczywistość jest inna – dodał. Coraz więcej chrześcijan opuszcza Irak. Opuściła go już ponad połowa wyznawców Chrystusa. Przemoc w Iraku wobec chrześcijan nasiliła się po obaleniu rządów Saddama Husseina w 2003 r. Chrześcijanie są porywani i mordowani; niszczone są także kościoły. W diecezji abp Sako pozostało jedynie kilka chrześcijańskich rodzin. Hierarcha mówił o problemach z nakłonieniem wiernych do pozostania w kraju. Chrześcijanie opuszczają także inne kraje Bliskiego Wschodu, przykładem jest tu Syria.

Robię co w mojej mocy, by zatrzymać wiernych, bronić ich i dodać otuchy. To ograniczyło problem, ale go nie wyeliminowało. Jako duszpasterz czuję się źle – powiedział abp Sako. Polityka państwa irackiego oparta jest na islamie. Oznacza to, że chrześcijanie są obywatelami drugiej kategorii. Zdaniem duchownego, problemy istnieją także wewnątrz kościołów. Hierarchia jest podzielona i zniechęcona. Brakuje jakichkolwiek reform i dynamizmu. – Dobra nowina o Chrystusie powinna mieć wymiar dynamiczny. Gdzie są więc w naszym nauczaniu powody do radości i nadziei? – pyta arcybiskup. Hierarcha wezwał do rozwoju teologii, która by głosiła słowo Boże arabskim chrześcijanom i nie-chrześcijanom, uwzględniając specyfikę ich położenia. Miałaby ona pomóc Arabom w odkryciu Bożej obecności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zgodnie z Koranem, chrześcijanie i żydzi są ludami Księgi, w związku z czym ich status jest lepszy od pogan. Niemniej jednak muszą oni wykazywać uległość wobec prawa koranicznego i pogodzić się z niższym statusem społecznym. Nie mogą także cieszyć się pełnią swobód religijnych. Koran wzywa „Zwalczajcie tych, którzy nie zakazują tego, co zakazał Bóg i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy – spośród tych, którym została dana Księga – dopóki oni nie zapłacą daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni” – (Koran IX, 29).

Źródła: catholicnewsagency.com

Marcin Jendrzejczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram