DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Architekci „pól śmierci” w Kambodży skazani na dożywocie. Nie okazali skruchy

Architekci „pól śmierci” w Kambodży skazani na dożywocie. Nie okazali skruchy
Czaszki z Pól Śmierci. źródło: wikimedia.org

92-letni Nuon Chea – główny ideolog Czerwonych Khmerów oraz 87-letni Khieu Samphan – były prezydent Demokratycznej Kampuczy Czerwonych Khmerów zostali w piątek uznani winnymi ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych, jakich dokonano w Kambodży w latach 70. XX wieku. Obaj zbrodniarze zostali skazani na dożywocie.

 

Nadzwyczajne Izby Sądu Kambodży (ECCC), czyli trybunał działający pod patronatem ONZ, orzekły w piątek, że Nuon Chea odpowiada za zbrodnie przeciwko ludzkości oraz ludobójstwo przeciwko muzułmanom Czam i Wietnamczykom. Z kolei Khieu Samphana został uznany winnym ludobójstwa przeciwko Wietnamczykom zgodnie z zasadą współodpowiedzialności.

 

Jak przypomina agencja AFP „ci dwaj przywódcy Czerwonych Khmerów zostali już w sierpniu 2014 roku skazani na dożywocie za zbrodnie wojenne popełnione w latach 70. XX wieku”. Zakończony w piątek proces rozpoczął się w lipcu 2014 roku i oprócz zarzutów ludobójstwa Wietnamczyków i muzułmańskiej mniejszości Czamów dotyczył również przymusowych małżeństw i gwałtów popełnianych przez Czerwonych Khmerów, a także masowych zbrodni, do których dochodziło w obozach pracy i więzieniach.

 

Ani Chea, ani Samphan w czasie trwania procesu nie okazali skruchy za dokonane 40 lat temu ludobóstwo. Obaj za to zasłaniali się „niewiedzą” i... „podeszłym wiekiem”, który ich zdaniem - powinien stanowić okoliczność łagodzącą. Prokuratura i sędziowie nie wzięli pod uwagę ich „tłumaczeń” i dali jasno do zrozumienia, że zostają skazani na dożywotnie więzienie tylko dlatego, że w Kambodży nie obowiązuje kara śmierci.

 

Ocenia się, że w okresie rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży w latach 1975-1979 w rezultacie braku opieki medycznej, pracy ponad siły oraz masowych egzekucji zginęło od 1,7 mln do 3 mln osób.

 

Czerwoni Khmerzy byli ekstremistycznym ugrupowaniem, które łączyło ideologię komunistyczną z khmerskim szowinizmem i rasizmem. Krwawe rządy Czerwonych Khmerów trwały od 1975 do 1979 roku. Wyparci przez wojska wietnamskie ze stolicy kraju Phnom Penh, wycofali się do dżungli i kontynuowali wojnę partyzancką aż do 1998 roku.

 

Źródło: interia.pl

TK


DATA: 2018-11-16 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Módlcie się za prześladowców, a nie narzekajcie, że "krótko posiedzą".
5 miesięcy temu / aaa
 
Ci ludobójcy w Kambodży i ci z przed naszych komisji śledczych pewno z jednych skryptów się uczyli - "nie pamiętam!"
5 miesięcy temu / sumienie
 
Nuon Chea - samorodny talent. Jako jedyny z wierchuszki Czerwonych Khmerów nie studiował pod masońskim okiem we Francji.
5 miesięcy temu / Emil M.
 
Przykład tych zbrodniarzy potwierdza konieczność ścigania i karania za propagowanie komunizmu. Oni poszli dalej niż zbrodniarz stalin,który głodem zabił miliony Ukraińców i miliony innych, odpowiadający za II wojnę światową na równi z Hitlerem. A u nas na pochodach 1go maja lewactwo niesie flagi i banery propagujące ten zbrodniczy ustrój a w pozostałe dni propaguje zabijanie ludzi w łonie matki i sodomię. "Czerwonizm" to ideologia śmierci, zniewolenia.
5 miesięcy temu / zielony
 
Ronald Reagan Biografia Duchowa -komuniści (o jakich korzeniach?) uśmiercili od 1918 do 1990 na świecie 100 milionów ludzi od czasów Lenina(Blanche) przez Pol Pota i innych.
5 miesięcy temu / Antoni
 
Dla takich dziadków to wszystko jedno czy w domu będą siedzieć czy gdzie indziej..
5 miesięcy temu / Witja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64205"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.