DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Abp Budzik: podczas celebracji w kościołach, można wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne

Abp Budzik: podczas celebracji w kościołach, można wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne
fot. Bastien Milanese / YouTube

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski wydał zarządzenie „w sprawie wykonywania muzyki podczas celebracji Mszy świętych”. Hierarcha zdecydował, że podczas wszelkich celebracji w kościołach, można wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne. „Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej” – napisał w dokumencie. Oznacza to zakaz używania m.in. gitar i perkusji.

 

Na mocy decyzji abp. Stanisława Budzika, we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji lubelskiej obowiązuje zakaz wykonywania muzyki o charakterze świeckim. Metropolita Lubelski w swoim zarządzeniu powołuje się na Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i podkreśla, że „wierni mają prawo, aby władza kościelna sprawowała kierownictwo nad świętą liturgią, by liturgia nie była postrzegana jako prywatna własność kogokolwiek, ani samego celebransa, ani wspólnoty, w której sprawuje się sakramenty” – tłumaczy arcybiskup.

 

Hierarcha dodaje, że „wspólnota wiernych ma prawo, aby zwłaszcza w celebracji niedzielnej stale była wykonywana odpowiednia i prawdziwa muzyka święta, a także, by słowa pieśni podczas celebracji liturgii w sposób należyty strzegły i ożywiały wiarę”. Jednocześnie abp Budzik przypomniał, że podczas liturgii głównym instrumentem są organy Dodał, że można używać innych instrumentów, za wyjątkiem tych, które są wykorzystywane w muzyce rozrywkowej np. perkusji, gitary elektrycznej, saksofonu czy pianina elektronicznego.

 

„Ze względu na pojawiające się nieprawidłowości podczas sprawowania Mszy św. obrzędowych, zwłaszcza ślubnych i pogrzebowych, przypominam kapłanom, muzykom kościelnym oraz wszystkim zainteresowanym wiernym, aby pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś czysto świeckiego, albo niezgodnego z kultem Bożym (Musicam sacram, 43)” – napisał w dokumencie abp Budzik. Co więcej, hierarcha zaleca, aby w kościołach nie wykonywać także utworów religijnych, mających inne przeznaczenie.

 

„Dlatego zarządzam, aby we wszystkich kościołach na terenie Archidiecezji Lubelskiej podczas wszystkich celebracji liturgicznych, a zwłaszcza podczas Mszy św. obrzędowych (ślubnych i pogrzebowych), wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne. Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej. Nie jest także dopuszczalne wykonywanie podczas sprawowania liturgii utworów o treści religijnej, ale z wykorzystaniem muzyki świeckiej. Zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu Kościoła” – czytamy w zarządzeniu Metropolity Lubelskiego.

 

 

Źródło: archidiecezjalubelska.pl

WMa


DATA: 2020-02-24 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
45
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i bardzo dobrze! Jeden z niewielu światłych biskupów. I czujących zagrożenia stosowania kiepskich często w swoim wykonaniu scholek. Dzieci mogą spiewać z organami. Kiedy diecezja łódzka? ......Się pytam tylko, bo na pewno modernista bp Ryś na to nie pójdzie, skoro w piątek Wielkiego postu zaproponował młodzieży i rodzinom naukę tańca i budowania z pudeł kartonowych muru przed monstrancją!
8 miesięcy temu / Lusia
 
bardzo mądra decyzja oby tak było w każdym polskim kościele!!!
8 miesięcy temu / anka
 
Brawo biskup, nomen omen, Budzik!
9 miesięcy temu / Golden
 
Tak przy okazji, to kolęda "Cicha noc" oryginalnie została skomponowana na gitarę.
9 miesięcy temu / bees
 
Według KL120 samo posiadanie w poszanowaniu organów piszczałkowych absolutnie przecież nie wyklucza ŻADNYCH innych instrumentów - więc nie mam pojęcia na jakiej podstawie kanonicznej czy teologicznej w Arch. Lubelskiej Abp Budzik takie zakazy względem nich uskutecznia. Może trzeba by przypomnieć szanownemu arcybiskupowi iż organy też były kiedyś jedynie instrumentem świeckim zanim zaczęto używać ich w liturgii a i dziś używa się ich do utworów całkowicie świeckich a nawet może i wręcz satanistycznych.
9 miesięcy temu / liturgiczność
 
Chórzystko - Właśnie muzyka organowa sprawia, że człowiek jakby przenosi się ze świeckiego, w taki inny duchowy wymiar. Gdy grają organy, to tak sobie wyobrażam, jakby chóry anielskie grały na chwałę Boga i jakbym przenosiła się do Nieba, gdzie uwaga wszystkich skierowana jest na Boga i tylko na Niego. W muzyce organowej czuć tę powagę i taki "przedsionek" transcendencji.
9 miesięcy temu / K.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.