DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Archidiecezja gnieźnieńska: ponad 1,5 tys. małżeństw odnowiło ślubne przyrzeczenia

Archidiecezja gnieźnieńska: ponad 1,5 tys. małżeństw odnowiło ślubne przyrzeczenia
fot. dlnny / sxc.hu

Ponad 1500 małżeństw z archidiecezji gnieźnieńskiej odnowiło w okresie noworocznym swoje ślubne przyrzeczenia. Uroczystości odbyły się w kilkunastu parafiach z udziałem biskupa seniora Bogdana Wojtusia, od którego małżonkowie otrzymali indywidualne błogosławieństwo.

 

Święto małżonków zorganizowały parafie: Nawiedzenia NMP w Chodzieży, Wszystkich Świętych w Orchowie, Narodzenia NMP w Imielnie, Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie, Imienia NMP w Inowrocławiu, św. Stanisława BM we Wronczynie, św. Floriana w Żninie, św. Wojciecha oraz św. Jakuba w Wągrowcu, św. Józefa w Inowrocławiu, św. Doroty w Strzałkowie, Świętego Krzyża we Wrześni, a także Matki Zbawiciela i katedralnej w Gnieźnie. Łącznie przyrzeczenia odnowiło ponad 1500 par małżeńskich. Po Mszy św. małżonkowie otrzymali indywidualne błogosławieństwo bp. Bogdana Wojtusia oraz pamiątkę z uroczystości.

 

Do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich zapraszano w szczególności pary, które w tym roku obchodziły lub będą obchodzić okrągłą rocznicę ślubu. W niektórych parafiach proboszczowie wysyłali do nich imienne zaproszenia, w innych zapraszali osobiście lub z ambony. W niektórych zaproszenie pojawiało się dodatkowo na parafialnej stronie internetowej. Kościół nigdy nie był pusty. W zależności od wielkości parafii ślubną przysięgę powtarzało każdorazowo od 70 do ponad 150 par małżeńskich.

 

„Spotkania z małżonkami mają dwa podstawowe cele. Pierwszy to podkreślenie wagi małżeństwa jako sakramentalnego związku kobiety i mężczyzny, a także duchowe umocnienie małżonków. Drugi to promocja działalności doradców życia rodzinnego i zachęcenie małżeństw do zaangażowania w realizowane przez nich zadania” – tłumaczy inicjator i koordynator spotkań ks. kan. Franciszek Jabłoński z Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

 

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich organizowane jest przy okazji noworocznych spotkań bp. Wojtusia z doradcami życia rodzinnego. Jak podkreśla biskup senior, to dobra okazja, by podziękować małżonkom za ich wierność przysiędze małżeńskiej i jednocześnie zachęcić ich do dawania świadectwa miłości, szczególnie w małżeństwie i rodzinie.


„Drodzy małżonkowie! Przypomnijcie sobie, jak kiedyś przed ołtarzem złożyliście przysięgę małżeńską w obecności kapłana i wspólnoty parafialnej. Wtedy również w wasze życie wszedł Chrystus. On, Oblubieniec jest z wami. On waszą ludzką miłość umacnia. Dla was było to najważniejsze TAK powiedziane sobie, Kościołowi i Chrystusowi. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za wasze sakramentalne małżeństwo, za to, że w tym małżeństwie trwacie. To trwanie jest ważnym znakiem wiary dla innych, współcześnie żyjących małżeństw” – mówił do uczestników uroczystości bp Wojtuś.


Święto małżonków organizowane jest w archidiecezji gnieźnieńskiej od 2004 roku. W ciągu 10 lat przysięgę małżeńską w ramach spotkań odnowiło łącznie ponad 16,5 tysięcy par małżeńskich.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-01-25 11:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W diecezji świdnickiej w Szczawnie Zdroju o lat proboszcz ifułat błogosławi wszystkie małżeństwa odnawiające rok rocznie przysięgę. Nie są to tysiące małżenstw ale setki są.
ponad 7 lat temu / akm
 
+
ponad 7 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.