DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Arabska „czwórka” kontra Katar. Będzie przesilenie w konflikcie?

Arabska „czwórka” kontra Katar. Będzie przesilenie w konflikcie?

Władimir Putin w sobotę przeprowadził rozmowy telefoniczne z królem Bahrajnu i emirem Kataru, co na Zachodzie odebrano jako mocniejsze włączenie się Rosji w spór między bogatymi krajami arabskimi. Po zerwaniu stosunków przez cztery kraje arabskie z Katarem ten ostatni został wsparty przez Rosję i Turcję. Arabska „czwórka” może natomiast liczyć na pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych, które mają coraz chłodniejsze relacje z Rosją i Turcją.

 

Co było pierwsze?

Na pytanie, czy na początek konfliktu Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Katarem od razu miały wpływ Stany Zjednoczone czy ich poparcie pojawiło się dopiero wtórnie, po ujawnieniu rozbieżności między stronami sporu, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiadomo jednak, że postulaty arabskiej „czwórki” skierowane do emira Kataru były paralelne z oczekiwaniami Waszyngtonu. Żądania czterech sojuszników z rejonu Półwyspu Arabskiego dotyczyły bowiem zerwania przez Katar stosunków dyplomatycznych z Iranem, zaprzestania wspierania organizacji terrorystycznych, wydalenie wojsk tureckich z terenu Kataru i zamknięcia satelitarnego kanału „Al-Dżazira”.


Zbieżność interesów USA i „czwórki” arabskiej dotyczą wszystkich postulatów przekazanych do emira Kataru za pośrednictwem Kuwejtu. Iran jest od lat wrogiem głównym Waszyngtonu i Rijadu. Arabia Saudyjska, mająca ambicje odgrywania większego znaczenia w regionie Zatoki Perskiej, w Iranie upatruje głównego konkurenta, ze względu na jego potencjał ludnościowy, ekonomiczny i militarny.

 

Wydalenie wojskowych tureckich z Kataru jest naturalnym żądaniem tak USA, jak i „czwórki”, obawiających się rozszerzeniu obecności Turcji w Zatoce Perskiej. Wspieranie terroryzmu to zarzut adresowany do wielu państw Azji i Afryki więc w tej kwestii podejrzanych może być wielu. Zamknięcie TV „Al-Dżazira”, która stała się wpływową telewizją w środowiskach arabskich może wynikać z faktu, że często z tej TV świat dowiadywał się o żądaniach ekstremistów islamskich.

 

Turcja i Rosja w zastępstwie

Czarę goryczy wśród polityków arabskich dopełnił zarzut o odejście przez Katar od współpracy z Radą Współpracy Zatoki Perskiej, która skupia Arabię Saudyjską, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W miejsce RWZP Katar wybrał sobie nowych sojuszników, grając na nosie Arabii Saudyjskiej, ale też jej największemu sojusznikowi – Stanom Zjednoczonym. Dla antyamerykańsko nastawionemu rządowi w Turcji zwiększenie dystansu Kataru do USA i jego sojuszników jest małym sukcesem, stąd też od początku Ankara stała po stronie Kataru. Rosja, mająca coraz więcej interesów z Turcją, także stara się wykorzystać kryzys z Katarem w roli głównej do pokazania Waszyngtonowi jego miejsca w szeregu. Zarówno Turcja, jak i Federacja Rosyjska do stracenia mają niewiele, a każde wzmocnienie Kataru czy osłabienie sojuszy w części świata arabskiego, przyjaźnie nastawionej do Stanów Zjednoczonych, będzie wycięciem z amerykańskiego tortu sojusznika. Stąd też wzrost aktywności prezydenta Rosji, który emirowi Kataru zadeklarował wsparcie w dążeniu do polityczno – dyplomatycznego sposobu rozwiązania sporu wokół „Kataru”. Natomiast z królem Bahrajnu rozmawiał jako zwolennik zamknięcia sporu wokół Kataru w drodze pokojowej i w drodze dialogu dwustronnego wszystkich zainteresowanych stron. Aktywne włączenie się Władimira Putina w konflikt katarski skomentowano na Zachodzie, używając m.in. sformułowania o „mieszaniu się” Putina w sprawy państw arabskich.

 

Nowy punkt zapalny

Zauważono także „twitterową” wymianę sarkazmów między ministrami spraw zagranicznych Kataru i Arabii Saudyjskiej. Szef katarskiej dyplomacji stwierdził, że sankcje (wprowadzone 5 czerwca br.) nałożone na jego kraj są nielegalne. Na to szef MSZ Arabii Saudyjskiej odpowiedział na „Twitterze”, że żądanie od Kataru zaprzestania finansowania terroryzmu nie podlega negocjacjom.

 

Wszystko więc wskazuje na to, że zimne relacje między mocarstwami światowymi znalazły swoją emanację w kolejnym regionie globu. Obok napięć na Kaukazie, w Iraku, Syrii, Turcji i na Bliskim Wschodzie na mapę regionalnych konfliktów nanieść należy spór obozu Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich z patronem za oceanem z Katarem wspieranym przez klarujący się sojusz Turcji i Rosji. Na szczęście, konflikt wokół Kataru nie ma wymiaru militarnego. Przynajmniej na razie.

 

 

Źródło: ORF.at/RIA.Nowosti

Jan Bereza 

 


DATA: 2017-07-03 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cel pal to zmiana rządzących w Katarze. Tam gdzie pojawi się Trump z "przyjacielską wizytą" nastąpi zmiana rządów. Chyba, że rządzący zaakceptują w pełni "interes Ameryki" z pominięciem własnego.
ponad 3 lata temu / mind
 
Trump wcale nie jest taki stanowczy za jakiego uchodzi. Niestety również ulega presji w różnych sytuacjach, a z drugiej strony potrafi też reagować impulsywnie, wręcz histerycznie (zbombardowanie syryjskiego lotniska po rzekomym chemicznym ataku Assada). Ledwie tydzień przed gwałtowną akcją "arabskiej czwórki" przeciw Katarowi był z "przyjacielską" wizyta w tym kraju i ściskał się z emirem Kataru bardzo go chwaląc i w ogóle. Jestem zdania, że Trump pod naciskiem Arabii Saud. Poświęci Katar, który wypadnie z grona sojuszników USA. Proszę sobie teraz pomyśleć, że w podobnej sytuacji co Katar, może znaleźć się Polska. Na razie Trump nam kadzi i zachwala, wojska przysyła (to raczej gwoli okiełznania nie tylko Ruskich, ale i Szkopów), nawet przyjedzie lada dzień z wizytą, ale wszystko może się nagle odwrócić (jak nie raz bywało z naszymi "sojuszami"). Znajdą się jakieś ważkie argumenty strategiczne i po ptakach. Poza tym Trump nie będzie panował wiecznie. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
coraz ciekawiej, coraz ciekawiej; co prawda Katar daleko, ale czy rzeczywiście? czy w ogóle jesteśmy przygotowani na przesilenia? i nie piszę o pogodowych;
ponad 3 lata temu / JARO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.