DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Aptekarze żądają wprowadzenia dla nich klauzuli sumienia i zmiany Prawa Farmaceutycznego

Aptekarze żądają wprowadzenia dla nich klauzuli sumienia i zmiany Prawa Farmaceutycznego
fot. SERGIO PEREZ / REUTERS / FORUM

„Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do polskiego prawa możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy”, informuje „Nasz Dziennik”. Jeszcze w tym tygodniu do Konstantego Radziwiłła, szefa resortu zdrowia trafi odpowiednie pismo w tej sprawie.

 

Wielu aptekarzy wyraża zaniepokojenie z odpowiedzi, jaką na interpelację złożoną przez posłów .Nowoczesnej w kwestii klauzuli sumienia przedstawili urzędnicy ministerstwa. Parlamentarzyści z klubu Ryszarda Petru zapytali  w niej „jak rząd zapatruje się na propozycję objęcia klauzulą sumienia polskich farmaceutów” oraz „czy odwołanie się przez nich do sprzeciwu sumienia będzie oznaczać, że farmaceuta może nie wydać leku”.

 

Marcin Czech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w odpowiedzi stwierdził, że „farmaceutom nie wolno powoływać się na sprzeciw sumienia, gdyż taki zapis nie figuruje w ustawie o  Prawie Farmaceutycznym”.

 

Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle tej wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Dodaje, że „kwestia klauzuli sumienia dla farmaceutów nie została dotąd jednoznacznie uregulowana prawnie, przeczy nie tylko zapisom Konstytucji RP, ale też orzecznictwu Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym wolność sumienia oznacza prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem oraz wolność od przymusu postępowania wbrew niemu”.

 

Do listu wysłanego ministrowi Radziwiłłowi „został dołączony również projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne”.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

TK

 

 

 


DATA: 2017-09-28 07:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ładna mi demokracja. Przemoc wobec ludzi sumienia a nie demokracja.
ponad 2 lata temu / bbn
 
To jest chyba oczywiste, że aptekarz-katolik nie może sprzedawać w swojej aptece leków poronnych i antykoncepcyjnych. Jeżeli brak takiego zapisu w prawie, to trzeba go wprowadzić. O czym tu w ogóle dyskutować?
ponad 2 lata temu / TZ.
 
@akm Masz rację. Golić pacjentów, często starszych i schorowanych na polskich nędznych emeryturach, to jakoś ich sumienie nie gryzie. Widać to dla rzeczonych aptekarzy kwestia drugorzędna.
ponad 2 lata temu / Michu.
 
Jestem aptekarzem i radze Ci poczytac o marzach aptecznych i marzach degresywnych.Dowiesz sie dlaczego male apteki musza zniknac a pozostana tylko wielkie sieci apteczne, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
ponad 2 lata temu / aptekarz do komentarza o. marzach
 
Sumienie aptekarza zaistnieje dla mnie jak zrezygnują z ogromnej marży na leki. Ltwo mówić o sumieniu gdy nie przynosi toubytku majatku.
ponad 2 lata temu / akm
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.