DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Apostazja według zasad Kościoła katolickiego. Naczelny Sąd Administracyjny twardo za konkordatem

Apostazja według zasad Kościoła katolickiego. Naczelny Sąd Administracyjny twardo za konkordatem
fot. Andrzej Bogacz/FORUM

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił sześć skarg kasacyjnych Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych przeciwko proboszczom w sprawie odmowy odnotowania w księgach chrztu wystąpienia z Kościoła katolickiego. Tym samym NSA uznał, że apostazji można dokonać jedynie według kościelnych procedur.

 

Jak przypomniał portal lex.pl, sytuacja sześciu skarżących była podobna. Proboszczowie parafii we Wrocławiu, Bukowinie Tatrzańskiej, Kołobrzegu, Mikołowie, Międzyrzeczu i Pietrowicach Wielkich odmówili w 2013 r. wpisania do ksiąg chrztu adnotacji w sprawie wystąpienia z Kościoła na podstawie art. 60 kodeksu cywilnego (tzw. oświadczenie woli).

 

Proboszczowie wskazywali występującym o taką adnotację, jakie wymogi należy spełnić w przypadku wystąpienia z Kościoła katolickiego. W pierwszej kolejności należy uzyskać metrykę chrztu, potem udać się do proboszcza parafii miejsca zamieszkania, aby porozmawiać na temat wystąpienia. Następnie wobec proboszcza i dwóch świadków złożyć oświadczenie woli wraz z podpisem. Na tej podstawie zostaje sporządzony dokument, który jest przesyłany do kurii, która następnie wydaje zalecenie dotyczące wpisu w księdze chrztów. Wówczas wydawane jest świadectwo chrztu z adnotacją o apostazji.

 

Wobec takiej sytuacji występujący złożyli do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wnioski o wydanie decyzji administracyjnej zobowiązującej proboszczów do sprostowania ich nieaktualnych danych osobowych na podstawie art. 32 o ochronie danych osobowych.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację proboszczom. Tłumaczył, że skoro występujący z Kościoła nie dokonali aktu apostazji w formie przewidzianej przez wewnętrzne prawo Kościoła, to niezrozumiałe jest przyjęcie przez GIODO, że skarżący skutecznie wyrazili swoją wolę wystąpienia, pomimo że proboszcz parafii wyraził stanowcze stanowisko co do bezskuteczności dokonanego w takiej formie wystąpienia.

 

Zdaniem WSA, państwo w żaden sposób nie może ingerować w sferę przynależności do danego Kościoła lub związku wyznaniowego. Naruszałoby to nie tylko chronioną konstytucyjnie autonomię Kościoła katolickiego, ale wkraczałoby też w sferę wolności religii i wyznania. Nie sposób zaakceptować bowiem sytuacji, w której o przynależności do Kościoła lub jej braku rozstrzygałby organ państwowy, jakim jest GIODO, na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wszystkie skargi kasacyjne GIODO. - Mamy do czynienia z konstytucyjnym prawem do wyznania, GIODO nie może oceniać, jakie jest nasze wyznanie – wyjaśniała wyrok sędzia Joanna Rudnicka. - Z drugiej strony Kościół ma zagwarantowane prawa w Konstytucji RP i Konkordacie ze Stolicą Apostolską. Z tych regulacji wynika rozdział Kościoła od państwa – dodała sędzia Rudnicka. Przede wszystkim jednak Konstytucja RP przewiduje, że Kościół może wewnętrznymi regulacjami określać zasady przynależności do niego.

 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego skomentował dla KAI sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński. - Wyrok NSA jest rozstrzygnięciem najwyższej rangi, które nie podlegają już apelacji. To dla nas bardzo ważne, gdyż apostaci opisujący swoje starania jako walkę o wyjście z Kościoła zapowiadali, że po tym wyroku „zasłona wreszcie opadnie” i „prawda wyjdzie na jaw”. Niestety dla nich stało się inaczej – powiedział bp Miziński.

 

KRaj
DATA: 2016-02-10 18:11
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Contral Nieprawda. Brak takiej adnostacji sprawia, że apostata jest wliczany do statystyk katolików, co sprawia, że Kościół ma prawo mówić "absolutna większość" i "95%". To właśnie ma na celu apostazja - pozostanie w zgodzie z Prawdą.
ponad 4 lata temu / Linneus
 
Jak w Polsce wygląda oświadczenie woli? Czy jeśli pójdę do notariusza, który spisze moje oświadczenie, że je jestem muzułmaninem, to wystarczy? A jeśli mimo to, jakaś wspólnota muzułmańska uważa mnie za "swojego" i pokazuje na to jakieś swoje rejestry, to ich słowa mają większą wartość, niż moje oświadczenie? A teraz w powyższym zamieńmy słowo "muzułmańskie" na "katolickie" a zastanówmy się nad problemem ponownie.
ponad 4 lata temu / bolo
 
Cała ta sporawa z apostazją wydaje mi się nieco komiczna. Przecież jeżeli chcę być apostatą i zerwać na dobre z Kościołem to nie muszę zajmować jakimiś urzędowymi bzdetami, które ani mnie ziębią ani grzeją.Chyba że owi apostaci uwierzyli, że jak nie ma papiera to nie ma człowieka. Bo co apostacie po metryce chrztu? Nic! Bo to tylko kawałek papiera, który apostacie do niczego nie jest potrzebny. Gdyby to miało jakieś znaczenie administracyjne jak w Niemczech to co innego. A tak? Kościół mi nie daje pracy, nie daje zasiłków ani nie wypłaca emerytury. Więc co mi po tej metryce? Przecież zerwać z Kościołem można w każdej chwili bez żadnych urzędowych głupot.
ponad 4 lata temu / Contral
 
OB.RP W czym problem? Do Kościoła zostałem wepchany, tak samo jak i do szkoły. Nie jestem katolikiem, mam podstawowe wykształcenie. Siedzę w buddyzmie. Podobnie jak spora część Polaków wierzę w reinkarnację, duszę zwierząt i astrologię. Korzystam z alternatywnej medycyny i jak część młodych Polaków jestem wegetarianinem i abstynentem. Na pch24 czytam wszystko poza polityką.
ponad 4 lata temu / absenteista
 
@OB.RP: zniewolenie miałoby miejsce gdyby apostazja była w ogóle, lub praktycznie w ogóle, niemożliwa. A jest możliwa, tylko wymaga spełnienia pewnej procedury, zresztą opisanej w artykule. To nie wina Kościoła że dziecko zostało ochrzczone, bo Kościół chrzci dziecko na PROŚBĘ rodziców. Proszę więc mieć pretensje do swoich rodziców, że chcieli Pana ustrzec od zguby wiecznej.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Do OB RP: czy tym ludziom korona z głowy spadnie, jeśli dokonają apostazji zgodnie z przepisami Kościoła katolickiego, a nie swoim widzimisię? Każdy urząd i każda organizacja ma różne procedury, którymi muszą się kierować członkowie. Nikt tych ludzi na siłę nie zatrzymuje, chodzi o to, żeby dokonali apostazji zgodnie z procedurami, aby była ważna. Nie sądze, żeby "OB RP" tego nie wiedział, bo trzeba mieć IQ poniżej 60, by nie rozumieć tego, co się czyta. To po prostu zwykły trol, który lubi tylko mieszać i kłamać, jak jego ojciec diabeł (por. J 8, 44: "Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa").
ponad 4 lata temu / polny wolak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.