DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Apel uczonych do kardynałów: należy powrócić do tradycyjnego nauczania o karze śmierci

Apel uczonych do kardynałów: należy powrócić do tradycyjnego nauczania o karze śmierci
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com

45 uczonych i ludzi kultury, w tym 5 księży podpisało się pod listem otwartym do kardynałów Kościoła katolickiego. Proszą, by doradzili oni papieżowi powrót do tradycyjnego nauczania Kościoła w sprawie kary śmierci. Oznaczałoby to wykreślenie z Katechizmu paragrafu w nowej formie – zakładającej niedopuszczalność tej kary głównej.

 

Jak piszą podpisani pod listem otwartym możliwość dopuszczalność skazywania kryminalistów na śmierć przez prawowitą władzę, jest „prawdą zawartą w Słowie Bożym i nauczaną przez zwyczajne i powszechne Magisterium Kościoła”. Podkreślają również, że Katechizm w zmienionej formie zdaje się wskazywać, że kara śmierci jest wewnętrznie zła, co jak twierdzą, kłóci się z nauczaniem Kościoła.

 

Autorzy listu otwartego podkreślają, że choć katolicy nie muszą w praktyce popierać stosowania kary śmierci, to nauczanie, jakoby była ona zła w każdym przypadku, „wewnętrznie zła” sprzeciwia się dotychczasowemu Magisterium i Pismu Świętemu. Powołują się na fragment Księgi Rodzaju. Zgodnie z nim „kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga” [Rdz 9,6].

 

Zdaniem sygnatariuszy listu „sprzeciwianie się Pismu i Tradycji w tej kwestii może sprzyjać wątpliwościom dotyczącym wiarygodności Magisterium jako takiego”.

 

„Wzywamy wasze eminencje, by doradzili Jego Świątobliwości, że jego obowiązkiem jest położyć kres skandalowi i wycofać paragraf z Katechizmu oraz nauczać nieskażonego słowa Bożego [...]” – piszą autorzy.

 

Pod listem podpisali się między innymi historyk profesor Roberto de Mattei, znawca liturgii dr Peter Kwasniewski, filozof dr Edward Feser oraz Josef Seifert założyciel Międzynarodowej Akademii Filozofii, a także 5 duchownych.

 

Uzasadniając sprzeciw wobec decyzji papieża, sygnatariusze powołują się na fragment Kodeksu Prawa Kanonicznego. Stanowi on, że „wierni mają prawo, by przedstawiać pasterzom Kościoła swoje potrzeby, zwłaszcza duchowe, jak również swoje życzenia.

 

Stosownie do posiadanej wiedzy, kompetencji i zdolności, jakie posiadają, przysługuje im prawo, a niekiedy nawet obowiązek wyjawiania swojego zdania świętym pasterzom w sprawach dotyczących dobra Kościoła, oraz – zachowując nienaruszalność wiary i obyczajów, szacunek wobec pasterzy, biorąc pod uwagę wspólny pożytek i godność osoby – podawania go do wiadomości innym wiernym”.

 

Odwołują się również to słów świętego Tomasza z Akwinu o upominaniu przełożonych. Jak pisał Akwinata „[…] trzeba wiedzieć, że w wypadku zagrożenia dla wiary, podwładni powinni upominać przełożonych nawet publicznie. I tak nawet Paweł, który był podwładnym Piotra, strofował go publicznie, a powodem tego było grożące zaburzenie w sprawach wiary. I tak to rozumie Glossa Augustyna do listu do Galatów mówiąc: sam Piotr dał przykład przełożonym, by w wypadku zejścia z prostej drogi nie oburzali się na upomnienia podwładnych”. (Summa Theologiae, II-II, kwestia 33, Art. 4, ad 2).

 

Treść listu otwartego udostępnił w środę portal First Things. 

 

O zmianie Katechizmu mówił w rozmowie z PCH24 profesor Jacek Bartyzel.

 

Portal PCH24 opublikował również tekst Luiza Sérgio Solimeo na temat zgodności kary śmierci z Ewangelią.

 

Źródła: firstthings.com / Kodeks Prawa Kanonicznego (zaufaj.com) / Summa Teologiczna

(katedra.uksw.edu.pl)

 

mjend

 


DATA: 2018-08-17 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście że kara śmierci nie może być aktem zemsty, lecz sprawiedliwości. Pan Jezus pozwolił by karę śmierci wymierzył człowiek bez grzechu, czyli mógłby to zrobić kat po odbyciu spowiedzi.
ponad 1 rok temu / do kłamstwa
 
Stary Testament mówi to czy tamto i owszem, ale po nim jest Nowy który precyzuje, uzupełnia. Chrześcijanin ma wymierzenie sprawiedliwości pozostawić Bogu i nie mscic się oraz nie próbować wyreczac Boga. Rzymian 12:19 Nie mścijcie się sami, najmilsi: ale dajcie miejsce gniewowi; albowiem napisano: Mnie pomsta, a Ja oddam, mówi Pan. Jana 8:7 A gdy się go nie przestawali pytać, podniósł się, rzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech na nią pierwszy kamieniem rzuci.
ponad 1 rok temu / Prawda
 
Tego jeszcze nie było : >Uczeni doradzają Kardynałom powrót do tradycyjnego nauczania.< Cieszmy się , że są jeszcze uczeni otwarci na działanie Ducha świętego.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
@rafe ma słuszność; następuje podkopywanie wiary katolickiej poprzez systematyczne tzw. "zmiany pastoralne". Mamy przykład w AL z cudzołożnikami, interkomunią, zakusami na kapłaństwo kobiet, zniesienie celibatu, a teraz zmianę w Katechizmie w sprawie kary śmierci. A wszystko w imię fałszywego miłosierdzia, lub lepszego zrozumienia doktryny. Bolesne jest to, że nie ma kapłanów (poza wyjątkami), którzy by ostrzegali wiernych przed protestantyzacją. Nie tylko nie ostrzegają, ale legitymizują Franciszka np powołując się na niego w kazaniach i innych wypowiedziach. Wierni, którzy nie śledzą dokładnie przekazu płynącego z Watykanu i nie mają podstawowej wiedzy katechizmowej (z przedsoborowych katechizmów) nie mają pojęcia jak bardzo zmienia się nauka Kościoła, tym bardziej, że ci, co powinni ostrzegać, milczą. Oprócz zmian doktrynalnych, są zmiany pozornie nieistotne, np. coraz częściej świeccy zastępują kapłana w czasie czytań liturgicznych, albo jako szafarze Komunii św
ponad 1 rok temu / tradycja
 
Framciszkowi nie chodzi o karę śmierci ale o stworzenie precedensu zeby w przyszłości przy bardziej rezolucyjnych zmianach mieć argument że każda doktryna podlega "rozwojowi".I tak na przykład uznanie homoseksualnych związków czy antykoncepcji już czekają w kolejce...Modernizm w czystej postaci
ponad 1 rok temu / rafe
 
Być może jest coś lepszego od kary śmierci - i nie chodzi oczywiście o hotel zwany "dożywociem". W myśl libertariańskiej zasady pierwszeństwa rekompensaty za zło przed karą za zło, najciężsi przestępcy powinni oddać swoje życie w niewolę, aby zrekompensować krzywdę (np. morderstwo) - i to w niewolę ofiary lub jej rodziny. W przypadku morderstwa niewola ta byłaby dożywotnia (życie za życie). Kara śmierci groziłaby, gdyby niewolnik uchylał się od wynagrodzenia za krzywdę, ale nie byłaby bezwarunkowa (tzn. póki stara się pracować na rzecz zadośćuczynienia, póty zachowuje życie). Taki system byłby równie odstraszający jak kara śmierci a ofiary rzeczywiście miałyby pewną ochronę. Być może powstałby na danym terenie fundusz (przymusowy - ale oczywiście nikt nie każe nikomu być przestępcą!) na rzecz którego przestępcy składaliby się, by wynagrodzić te krzywdy, na które nie starczyło innym przestępcom.
ponad 1 rok temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.