24 sierpnia 2017

Fatimę odwiedza w tym roku rekordowa liczba pielgrzymów z całego świata

(Sanktuarium Matki Bozej Fatimskiej. Fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM )

Do Fatimy, w której obchodzona jest setna rocznica objawień maryjnych, docierają miliony pielgrzymów z całego świata. Większość z nich udaje się do portugalskiego sanktuarium indywidualnie lub w małych grupkach, zazwyczaj z rodziną lub znajomymi.

 

Na blisko cztery miesiące przed zakończeniem jubileuszowego roku objawień w Fatimie wiadomo już, że do tej portugalskiej miejscowości dotrze w 2017 r. rekordowa liczba pielgrzymów. Wprawdzie władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej zapewniają, że trudno będzie im zliczyć łączną liczbę gości, gdyż nie rejestrują liczby wiernych napływających indywidualnie, ale władze miejscowej gminy szacują, że w roku stulecia objawień dotrze ich tam ponad 8 milionów. Aż 1,5 mln osób odwiedziło tę portugalską miejscowość 12 i 13 maja podczas centralnych uroczystości rocznicowych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W okresie od stycznia do maja Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie otrzymało ponad 71 tysięcy próśb o modlitwę z całego świata. W takim samym okresie minionego roku dotarło tam 34 tysiące takich próśb. Jak wyjaśniła rzecznik prasowa sanktuarium Carmo Rodeia, w dalszym ciągu wśród autorów intencji dominują Włosi, Hiszpanie i Portugalczycy.

Władze sanktuarium ujawniły, że część z próśb trafia do tego miejsca kultu poprzez e-maile oraz listy pocztowe, najczęściej w języku portugalskim, włoskim lub francuskim. Wśród nich jest wiele próśb za osoby, które targnęły się na swoje życie. – Większość listów dotyczy problemów natury osobistej i rodzinnej. Nie brakuje wśród nich próśb wynikających z desperacji osób. Stan ten wynika z różnych powodów: finansowych, uczuciowych, zdrowotnych i innych – wyjaśniła Sandra Dantas z biura prasowego portugalskiego sanktuarium maryjnego.

Najchętniej pielgrzymi pozostawiają intencje w rektoracie sanktuarium, w Kapliczce Objawień oraz przy grobach trójki pochowanych w Fatimie małych wizjonerów: św. Franciszka i św. Hiacynty Marto, a także Sługi Bożej Łucji dos Santos.

Choć władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odmawiają podania precyzyjnej liczby Polaków docierających w tym roku do tej portugalskiej miejscowości, to potwierdzają, że należymy do czołowych pod tym względem nacji w Fatimie. Szczegóły zostaną opublikowane dopiero w grudniu. Już teraz jednak wiadomo, że są oni w pierwszej trójce zagranicznych nacji, po Włochach i Hiszpanach. – W czołówce pielgrzymów przybywających do nas w zorganizowanych grupach są również kraje spoza Europy, takie jak Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa – wyjaśniła Rodeia.

Najwięcej osób docierających w tym roku do Fatimy robi to jak Góreccy – podróżuje indywidualnie. Pracownicy sanktuarium potwierdzają, że gołym okiem widać większą liczbę gości, szczególnie obcokrajowców. Wyraźnie wzrosła również liczba pątników w grupach. – W lipcu br. zapowiedziało swój przyjazd do naszego sanktuarium 809 grup liczących łącznie prawie 38 tysięcy pielgrzymów, czyli aż czterokrotnie więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem – oszacowała Carmo Rodeia.

Jeszcze większa różnica widoczna jest podczas uroczystości wspomnienia objawień maryjnych. W dniach 12 i 13 lipca br. do Fatimy przybyły 262 zagraniczne grupy liczące blisko 11 tysięcy pielgrzymów, czyli niemal pięciokrotnie więcej niż przed rokiem.

Związane z fatimskim jubileuszem wydarzenia organizowane są również poza Portugalią. Jednym z najbardziej wyjątkowych była peregrynacja figurki Matki Bożej Fatimskiej po ogarniętym wojną Iraku. 13 maja w archidiecezji Irbilu, w północnym Iraku, rozpoczęła się pielgrzymka fatimskiej figury. Jak ujawnili przedstawiciele miejscowego Kościoła, wydarzeniu przewodniczył arcybiskup Irbilu Bashar Warda.

Pomysł pielgrzymki figury Matki Boskiej Fatimskiej po Iraku narodził się w ub.r. podczas wizyty abp Wardy w Portugalii. Duchowny przybył tam na zaproszenie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na początku tego roku katolicy z parafii usytuowanych w zachodniej części archidiecezji lizbońskiej przekazali środki pieniężne oraz dewocjonalia dla chrześcijan z Irbilu. Trafiły one tam za pośrednictwem organizacji, która również wsparła akcję kwotą pieniężną. Wraz z pomocą materialną do chrześcijan z irackiego miasta wysłane zostały również wykonane przez portugalskie dzieci różańce, a także figura Matki Bożej Fatimskiej. 12 lutego podczas uroczystości w podlizbońskim Cascais poświęcił ją patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente.

Z kolei w listopadzie ub.r. sanktuarium w Fatimie wysłało do innego miasta ogarniętego wojną – syryjskiego Aleppo – inną figurkę Matki Bożej w odpowiedzi na prośbę tamtejszego maronickiego arcybiskupa Josepha Tobji. Figurka została poświęcona przez biskupa diecezji Leíria-Fatima Antonio Marto podczas uroczystości kończących międzynarodową pielgrzymkę rocznicową 13 października ub.r. w portugalskim sanktuarium. Jest ona wierną kopią wizerunku Matki Bożej z fatimskiej Kaplicy Objawień. 

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 285 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram