DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Apel o poszanowanie dnia świętego

Apel o poszanowanie dnia świętego
fot. Robindch / commons.wikimedia.org, licencja cc

Ks. bp Henryk Tomasik, pasterz diecezji radomskiej wystosował „Apel o poszanowanie dnia świętego”. „Dziękuję Rodzicom za wprowadzanie dzieci w różne sposoby wyznawania wiary, a szczególnie w kształtowanie ducha modlitwy i wielbienia Pana Boga przez dobry udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej” – czytamy w nim. Hierarcha przypomina również o charakterze niedzieli jako Dies Domini – Dnia Pańskiego i prosi o jego poszanowanie.

 

Pasterz diecezji radomskiej podkreśla, że niedziela jest dniem dziękczynienia za dzieło stworzenia, a jednocześnie wspomnieniem Zmartwychwstania Chrystusa i Zesłania Ducha Świętego. Biskup Tomasik wyjaśnia teologiczne znaczenie niedzieli dla wierzących. Zwraca także uwagę na obowiązek poszanowania tego dnia.

 

W apelu przywołuje słowa z Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania – bez potrzeby – drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego. (…) Pomimo przymusu ekonomicznego władze publiczne powinny czuwać nad zapewnieniem obywatelom czasu przeznaczonego na odpoczynek i oddawanie czci Bogu. Pracodawcy mają analogiczny obowiązek względem swoich pracowników”.

 

Poniżej publikujemy cały Apel ks. bp Henryka Tomasika.

 

„Apel o poszanowanie dnia świętego

 

Rok Wiary – to czas dziękczynienia za dar i łaskę wiary. To także czas pracy nad tym, aby wiara kształtowała nasze życie. »Zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej i zastanowić się nad samym aktem wiary« (Benedykt XVI, Porta fidei, p. 9).

Związek wiary z życiem w szczególny sposób wyraża się w sposobie przeżywania dnia świętego. »Trzecie przykazanie Boże – mówił Jan Paweł II w Lubaczowie – domaga się jeszcze przypomnień zupełnie elementarnych. Spodobało się Przedwiecznemu Ojcu uczynić Pośrednikiem naszego zbawienia swojego Jednorodzonego Syna, który dla nas stał się człowiekiem. Dlatego niedziela, dzień jego zmartwychwstania, jest dla nas, którzy uwierzyliśmy w Chrystusa, dniem szczególnie świętym«. Niedziela, Dies Domini, jest Dniem Pańskim. Jest dniem dziękczynienia za dzieło stworzenia. Jest wspomnieniem Zmartwychwstania Chrystusa i Zesłania Ducha Świętego. Jest dniem Kościoła, który celebruje wielkie Tajemnice Zbawienia. Jest także dniem człowieka obdarowanego udziałem w dziele zbawienia, które do niego przychodzi. Świętowanie niedzieli jest ważnym sposobem uznania Boga Stwórcy. Jest wyznaniem wiary w Chrystusa Odkupicielka Człowieka. Jest także pomocą w budowaniu wspólnoty, szczególnie rodzinnej. Jest dobrem o wymiarze kulturowym.

Sercem niedzieli jest sprawowanie Eucharystii. »Kościół zatem bardzo się troszczy o to, aby chrześcijanie w tym misterium wiary nie uczestniczyli jak obcy lub milczący widzowie, lecz aby przez obrzędy i modlitwy misterium to dobrze rozumieli, w świętej czynności brali udział świadomie, pobożnie i czynnie, byli kształtowani przez słowo Boże, posilali się przy stole Ciała Pańskiego i składali Bogu dziękczynienie; aby ofiarując niepokalaną Hostię nie tylko przez ręce kapłana, lecz także razem z nim, uczyli się ofiarowywać samych siebie i za pośrednictwem Chrystusa z każdym dniem doskonalili się w zjednoczeniu z Bogiem i wzajemnie ze sobą, aby ostatecznie Bóg był wszystkim we wszystkich« (Konstytucja o Liturgii, p. 48).

Niedziela jest darem i zadaniem. »Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego. (…) Pomimo przymusu ekonomicznego władze publiczne powinny czuwać nad zapewnieniem obywatelom czasu przeznaczonego na odpoczynek i oddawanie czci Bogu. Pracodawcy mają analogiczny obowiązek względem swoich pracowników« – uczy nas Katechizm Kościoła Katolickiego (p. 2187).

Wyrażam wdzięczność wszystkim Duszpasterzom i Katechetom za troskę o to, aby wierni w należyty sposób świętowali niedzielę.

Dziękuję Rodzicom za wprowadzanie dzieci w różne sposoby wyznawania wiary, a szczególnie w kształtowanie ducha modlitwy i wielbienia Pana Boga przez dobry udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej. Proszę Rodziców, aby, w poczuciu odpowiedzialności przed Panem Bogiem, kształtowali w dzieciach postawę poszanowania dnia świętego.

Wyrażam wdzięczność wszystkim Osobom, które przez różne inicjatywy społeczne dążą do przywrócenia niedzieli jej właściwego miejsca w życiu naszego społeczeństwa.

Proszę Wszechmogącego Boga, abyśmy z głęboką wiarą przyjęli prawdę, którą często wypowiadamy: »Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje Zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale«.

+ Henryk Tomasik

Biskup Radomski”

 

Źródło: diecezja.radom.pl

pam


DATA: 2013-08-26 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.