DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Apel o penalizację „mowy nienawiści”. Tak wykorzystuje się śmierć do celów ideologicznych

Apel o penalizację „mowy nienawiści”.  Tak wykorzystuje się śmierć do celów ideologicznych
Fot. flickr.com

Czasopismo Liberte! zainicjowało międzyśrodowiskowy apel dziennikarzy, publicystów i działaczy społecznych mający na celu wprowadzenie prawa zapobiegającego i penalizującego przejawy mowy nienawiści. Zdaniem liberalnego środowiska, zabójstwo prezydenta Gdańska należy odczytywać właśnie w takich kategoriach.

 

„Uważamy za konieczne, wzorem innych krajów europejskich, przyjęcie ustawy zapobiegającej i penalizującej mowę nienawiści w przestrzeni publicznej” – czytamy w treści apelu. „Ta tragedia może i powinna zmusić nas do autorefleksji nad spiralą nienawiści, która rozkręca się w Polsce od dawna. Niszczy ona społeczeństwo, a na końcu zniszczy i państwo polskie. Jeśli jej nie przerwiemy teraz, to kwestią czasu będzie, kiedy doświadczymy kolejnych tragedii i wstrząsów” – komentuje niedzielną tragedię Więź.

 

Apel zawiera żądanie utworzenia specjalnej komisji sejmowej, której członkowie będą pracować nad sformułowaniem przepisów „lex Adamowicz” – prawa ograniczającego i penalizującego mowę nienawiści w przestrzeni publicznej „wzorem innych krajów europejskich”. Apel podpisały takie postaci życia publicznego jak: dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau, Anna Dziewitt Meller z „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz Jarosław Kuźniar, ks. Kazimierz Sowa, prof. dr hab. Andrzej Friszke, Michał Pac OP – przeor Klasztoru oo. Dominikanów w Poznaniu czy dziennikarz i publicysta Piotr Semka. Ostatni z wymienionych sprecyzował swoje stanowisko w tej kwestii na profilu społecznościowym. 

 

Pragniemy przypomnieć, że nadal nieznane są motywy działania sprawcy, a on sam przebywając w areszcie odmówił składania jakichkolwiek zeznań. Prokuratorskie śledztwo jest w toku, a przedstawiciele służb, w tym rzecznik policji odmówili komentarza w sprawie domniemanych motywów zbrodni. Część lewicowych ośrodków wydaje się za nic mieć dobrze znaną zasadę nie dawania wiary wszystkiemu co mówi zbrodniarz, za pewnik biorąc wygłoszone przez mordercę oświadczenia mówiące o rzekomych torturach PO i „chęci zemsty”.

 

Mimo trwających czynności, wydaje się, że środowisko Liberte! już w trzy dni od tragedii znalazła winnego – nienawiść. Dzisiaj najbardziej uderza otwarta hipokryzja lewicowo-liberalnych mediów przestrzegających przed wykorzystywaniem tej okropnej tragedii w celach politycznych, podczas gdy same wykorzystują zbrodnię do osiągnięcia celu jakim jest dokonanie zmian w polskim prawie zgodnie z wytycznymi lewicowej ideologii.

 

Czym bowiem jest kreowanie sztucznej narracji mającej swoje źródła jedynie w domysłach i wykorzystywanie jej w celu kształtowania opinii publicznej? Upatrywanie tego zdarzenia w kategoriach politycznych przeszło w polskiej przestrzeni publicznej do porządku dziennego. Tylko sporadycznie da się słyszeć komentarze o kryminalnym czy mafijnym podłożu morderstwa, nie mówiąc już o działaniach agenturalnych, których nigdy nie należy wykluczać. W sieci non-stop pojawiają się nawiązania do zamachu na Gabriela Narutowicza, stawiające na równi sympatyzującego z endecją zamachowca Eligiusza Niewiadomskiego z mordercą Adamowicza, który – na dzień dzisiejszy – okazuje się zwykłym kryminalistą. Czyżby lewicowe środowisko, wykorzystując zaistniałą atmosferę stosowało dobrze znaną strategię „faktów dokonanych”?    

 

Okazuje się, że sama chęć penalizacji tzw. mowy nienawiści jest hasłem o tyle enigmatycznym, co otwierającym możliwość do bezpośredniego uderzenia w wolność słowa. W polskim porządku prawnym termin „mowa nienawiści” dotyczy art. 256 Kodeksu karnego. Penalizuje on znieważanie lub nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym lub wyznaniowym. Zupełnie inną skalą mierzy w swojej definicji „mowę nienawiści” Rada Europy, która za jej źródła określa „wszystkie formy ekspresji, które rozpowszechniają, podżegają, wspierają lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, religijną, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści wynikające z nietolerancji, łącznie z nietolerancją wyrażoną za pomocą agresywnego nacjonalizmu i etnocentryzmu, dyskryminacją i wrogością wobec przedstawicieli mniejszości, imigrantów i osób obcego pochodzenia”.

 

Inicjatorzy apelu pragną wprowadzenie prawa na wzór „innych krajów europejskich” – można więc się domyślać, że definicja prawna mowy nienawiści zmierzać będzie właśnie w stronę definicji Rady Europy. O tym, że przyjęcie takiego prawa to wielkie niebezpieczeństwo dla wolności słowa mówi Karina Walinowicz z Instytutu Ordo Iuris, która wskazuje, że „jest ono często wykorzystywana jako narzędzie przez propagatorów ideologii LGBT i feministki, chcących w ten sposób kneblować wolność słowa osób mających odmienne poglądy”. Jednocześnie dodaje, że ci, którzy tak mocno walczą z mową nienawiści, sami nazbyt często używają jej przeciwko katolikom.

 

Takie wnioski wynikają także ze specjalnego raportu Ordo Iuris przekazanego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie dotyczącego aktów prześladowania katolików zarówno w Polsce jak i na świecie. Jak wskazuje jeden z współautorów raportu, dr Tymoteusz Zych - „przepisy dotyczące przestępstw motywowanych nienawiścią muszą być skonstruowane symetrycznie” i nie ograniczać się jedynie do mniejszości, ale mieć na uwadze wszystkie grupy społeczne a także większości społeczeństwa. Dr Zych wskazując na nieprecyzyjność przepisów dotyczących „mowy nienawiści” dodał, że  „nieostre sformułowanie lub fragmentaryczne stosowanie tylko wobec niektórych grup prowadzi do efektów dokładnie przeciwnych”.

 

Źródło: wiez.com / liberte.pl / ordoiuris.pl / własne PCh24.pl

Piotr Relich  

     

 


Warto przypomnieć jak wykorzystuje się szlachetne hasło walki z nienawiścią jako knebel dla chrześcijanskich prawd:


"Mowa nienawiści": knebel dla chrześcijan 

 

"Mowa nienawiści" - forpoczta miękkiego totalitaryzmu

 

 


DATA: 2019-01-16 17:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To lewacka cenzura"mowa nienawiści" "polityczna poprawność" .Skorumpowane elity polityczne opłacane przez CITY zorientowały się że Narody wymykają się z pod ich kontroli dlatego wprowadzają cenzurę prewencyjną ,W Polsce jest to działanie bezprawne Konstytucja RP Z 1997 Artykuł 54 par 1 Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji par 2 Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy jest zabronione ,Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.JAN PAWEŁ II"DEMOKRACJA BEZ WARTOŚCI PRZERADZA SIĘ W JAWNY BĄDŹ ZAKAMUFLOWANY TOTALITARYZM "BŁ KS JERZY POPIEŁUSZKO "PRAWDA KTÓRA NIC NIE KOSZTUJE JEST KŁAMSTWEM ,G ORWELL POLICJA MYŚLI W KSIĄŻCE ROK 1984.
4 miesiące temu / Tomasz
 
Władza musi być bezkarna gdy walczy ze społeczeństwem. Właściwe jest tu określenie "lex ochrona władzy", "lex nwo '," lex służby, mafie, loże","lex satanizm", "lex kłamstwo", "lex kasta nadludzi" itd.
4 miesiące temu / szczery
 
Bardzo dobrze, że ten temat jest poruszany! Cieszę się i proszę o jego rozpowszechnianie. To dobra broń. A wystarczy pytać, co to "hejt" i dlaczego nie stosujemy precyzyjnej terminologii prawnej.
4 miesiące temu / Symeon
 
POLEXIT
5 miesięcy temu / Tomasz
 
Symboliczny Wowka Morozow który doniósł na swoich rodziców a ci trafili do łagru powinien w Brukseli doczekać się pomnika-wyznaczył podwaliny pod Jewropejskie standardy
5 miesięcy temu / życzliwy
 
Za mówienie prawdy do więzienia .Bo Prawda to według lewactwa mowa nienawiści
5 miesięcy temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65536"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.