DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Apel o pamięć i potępienie komunizmu w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej

Apel o pamięć i potępienie komunizmu w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej

Z inicjatywy europosła Marka Jurka wystosowany został „Apel o pamięć i potępienie komunizmu w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej”. Wśród sygnatariuszy apelujących o „definitywne potępienie komunizmu” są m.in. prof. Jacek Bartyzel, prof. Grzegorz Kucharczyk, Tadeusz Płużański czy prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

Treść apelu:

 

Sześć lat wojny przeciw Niemcom hitlerowskim nie przywróciły Polsce wolności. 9 maja RP 1945, gdy Stalin ogłaszał swoje zwycięstwo w wojnie, którą wspólnie z Niemcami wywołał, polscy przywódcy państwowi i dowódcy wojskowi przebywali w więzieniach w Moskwie, a w kraju trwał opór zbrojny przeciw instalowaniu przez Sowiety kolaboracyjnego systemu władzy.

 

Składamy hołd wszystkim, którzy oddali życie w walce o niepodległość Polski z Niemcami, Związkiem Sowieckim i jego kolaborantami. Ponownie apelujemy do rządów oraz opinii publicznej świata zachodniego o wypełnienie obowiązku pamięci wobec walki narodów Europy środkowej i wschodniej o wolność swoją i wolność nas wszystkich, a także o definitywne potępienie komunizmu.

 

W sobotę 9 maja, jak co roku, na cmentarzu wojskowym na Powązkach złożymy kwiaty na symbolicznym grobie wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, delegata Rządu na Kraj, który po latach walki z Niemcami zakończył życie zamęczony w sowieckim obozie koncentracyjnym.


Sygnatariusze:

 

(-) prof. Jacek Bartyzel

(-) Jarosław Gowin, prezes Polski Razem

(-) Marek Jurek, poseł Parlamentu Europejskiego

(-) dr Krzysztof Kawęcki, historyk,

(-) Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji św. Benedykta

(-) prof. Grzegorz Kucharczyk

(-) Robert Kuraszkiewicz, Stowarzyszenie Nowoczesnego Patriotyzmu

(-) dr Piotr Łysakowski, historyk

(-) Piotr Mazurek, wiceprezes stowarzyszenia KoLiber

(-) Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego

(-) dr Paweł Milcarek, Christianitas

(-) Marian Piłka, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) prof. Mirosław Piotrowski, poseł Parlamentu Europejskiego

(-) Tadeusz Płużański, prezes Fundacji Łączka

(-) prof. Wojciech Polak

(-) Kajetan Rajski, publicysta

(-) Arkadiusz Robaczewski, Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

(-) prof. Krzysztof Szwagrzyk

(-) Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego

(-) prof. Wiesław Jan Wysocki

(-) Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski

(-) prof. Jan Żaryn, redaktor naczelny „wSieci Historii”

(-) Leszek Żebrowski, badacz dziejów najnowszych Polski

 

Źródło: marekjurek.pl

KRaj
DATA: 2015-05-08 16:42
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wspomnę już o prominentnym Polaku, Feliksie Edmundowiczu, który (pewnie też - szowinistyczny banderowiec) przy pomocy CzeKi nasadzał tak miły komunizm pomagając - zupełnie nieprzynależącego do narodu wybranego - Leonowi Bronsztajnowi (Trockiemu). I co, panie Tomaszu? Każdy naród ma swoich łotrów i swoich sprawiedliwych. A wy, stosując nawet w rozumowaniu zasadę odpowiedzialności zbiorowej, zupełnie nie przyczyniacie się do poznania prawdy i tym bardziej do zaprowadzenia pokoju.
ponad 5 lat temu / voxclamantis
 
Mam wrażenie, że Tomasz i [email protected] to jedna osoba. Obojętnie, pod jakim artykułem, zawsze można znaleźć tę samą mantrę. "Szowiniści ukraińscy" działali pod czerwoną flagą z sierpem i młotem, panie Tomaszu? Czy może gen. Własow, którego jednostki - właśnie tak, panie Tomaszu - brały udział w walkach przeciwko Powstaniu Warszawskiemu, był też przedstawicielem "szowinistycznego żywiołu Ukraińskiego"?
ponad 5 lat temu / voxclamantis
 
Szowiniści ukraińscy z pod znaku OUN UPA mordowali Polaków Ukraińców Żydów Rosjan.Już 1939 szowinistyczny żywioł Ukraiński mordował oficerów podoficerów żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.
ponad 5 lat temu / Tomasz
 
@Stefan: w ten sposób rozumując nie podważasz żadnej tezy, jedynie wykazujesz się: a) myśleniem głęboko zakorzenionym w stereotypach, b) zwyczajną niewiedzą faktów historycznych opisanych przez świadków wydarzeń, c) niedopuszczalnym dla historiografii stosowaniem trybu warunkowego. Jeśli kojarzysz takie nazwiska jak chociażby gen. Paweł Szandruk czy ataman Taras Bulba-Borowiec, to mnie zrozumiesz.
ponad 5 lat temu / voxclamantis
 
Nie masxz racji voxclamantis. Nigdy nie byliśmy przez Ukraińców postrzegani jako sprzymierzeńcy kogokolwiek. Dzicy, wiecznie nawaleni bimbrem upowcy nie mieli pojęcia o żadnych sojuszach (a reszta Ukraińców nie miała znaczenia), byli na poziomie umysłowym czerwonoarmistów. Bez umowy z sowietami historia Wołynia wyglądałaby podobnie.
ponad 5 lat temu / Stefan
 
@Stefan: nie chciał, a dał tyle, ile sobie zażyczyli. O granicach wschodnich nawet nie śmiał nadmienić, chociaż bardzo chciał. Ale z tego, co da się wyczytać, to najbardziej chciał on usiedzieć na stołku. Trzeba też sobie uświadomić (mówię to w stale obecnym dyskursie relacji polsko-ukraińskich), że po takim czymś Polacy byli jednoznacznie postrzegani przez Ukraińców jako sprzymierzeńcy Moskwy i to nie mogło się dobrze skończyć. Mamy, niestety, smutne tego dowody, co się rzeczywiście stało, a nie tego, czego tam chciał lub nie chciał i na co liczył gen. Sikorski.
ponad 5 lat temu / voxclamantis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.