DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Apel architektów w sprawie odbudowy katedry Notre-Dame: unikajmy pośpiechu

Apel architektów w sprawie odbudowy katedry Notre-Dame: unikajmy pośpiechu
Fot. Reuters / Forum

Apel podpisany przez kuratorów, architektów i innych specjalistów zajmujących się zabytkami, wzywa prezydenta Francji do unikania „pośpiechu” w dziele odbudowy katedry Notre Dame.

Emmanuel Macron wyraził życzenie, by świątynia została zrekonstruowana w ciągu pięciu lat i była gotowa do użytku w roku 2024, czasie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Prezydent tak się śpieszy, że jest gotów odejść nawet od obowiązujących przepisów i zasad. Ponad tysiąc ekspertów podpisało, opublikowany 29 kwietnia w Le Figaro list, wzywając Prezydenta do zachowania „ostrożności” nalegając, by nie „pozbawiał się szybko tego monumentalnego placu budowy”.

1170 konserwatorów, architektów i profesorów z całego świata protestuje też przeciwko pomysłowi Emmanuela Macrona uchwalenia ustawy, dającej możliwość instytucji publicznej powołanej do przeprowadzenia rekonstrukcji świątyni, odchodzenia od zasad ochrony dziedzictwa kulturowego. Eksperci wzywają do „niewymazywania złożoności myślenia jakie musi dotyczyć tej odbudowy”. Twierdzą, że trzeba „skupulatnie i rozważnie podejść do tego zagadnienia, bo Notre Dame jest czymś więcej niż katedrą”.

Sygnatariusze listu, w tym konserwator zabytków narodowych Laurent Alberti, ubolewają w szczególności nad wyborem rządu „omijania normalnie obowiązujących reguł w przypadku tak wielkiej budowy”. - Dajmy sobie wystarczająco dużo czasu, by znaleźć właściwą ścieżkę, a następnie, ustalmy ambitny termin na przykładną odbudowę - wzywają.

 

Kilka wpływowych osobistości świata kultury, m.in. znany dziennikarz historyczny Stéphane Bern i były minister kultury Jack Lang, również wyraziło zastrzeżenia do zamiarów Macrona.

Obecny szef resortu kultury, Franck Riester,  zapewniał że „nie chodzi wcale o odstępowanie od fundamentalnych zasad ochrony zabytków, a ewentualne odejścia od nich mają być wyjątkowe i ograniczone”.

 

FLC

 

Poznaj symbolikę katedry Notre-Dame:


DATA: 2019-04-30 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No tak nie odbuduja katedry w starej formie tylko chcą zmieniać tą formę w całej Europie. Największe i najważniejsze rzeczy w końcu trzeba dostosować do zmieniającego się świata. Mason pewnie przejdzie w końcu na islam i zacznie nawracać wszystkich na tą religię. Kościoły należą do państwa ale kierunek państwa zależy od władz.
ponad 1 rok temu / km
 
W tym samy dniu, co katedrę podpalono ten meczet, w miejscu którego chcą ustanowić "trzecią świątynię jerozolimską". W tym samym momencie był poża "Al-Aksy" - czyli kościoła Templum Domini. Warto prześledzić ten temat.
ponad 1 rok temu / Nie tylko kated
 
Będzie taka odbudowa jaka jest Francja, czyli zlaicyzowana, zsekularyzowana, świecka.
ponad 1 rok temu / gosc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.