DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Antykościelny teledysk nagrany w polskiej świątyni

Antykościelny teledysk nagrany w polskiej świątyni
Screen: You Tube / Napalm Records

Opublikowanie antykościelnego teledysku metalowej grupy Powerwolf wywołało oburzenie wiernych, zbulwersowanych faktem, że niektóre sceny klipu nagrane zostały wewnątrz świątyni pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej. Kuria diecezji świdnickiej wydała w tej sprawie oświadczenie, sama parafia odmawia komentarzy.

 

Utwór „Fire & Forgive” pochodzi z płyty bluźnierczo zatytułowanej The sacrament of sin („Sakrament grzechu”). Atakuje Kościół katolicki agresywnym tekstem przypisującym urzędnikom Świętej Inkwizycji motywacje, wynikające z morderczych i piromańskich żądz. W teledysku sceny udzielania sakramentów świętych, fragmenty Najświętszej Ofiary, motyw niewinnego dziecka w stroju pierwszokomunijnym, zestawione są z kadrami ukazującymi szalonych duchownych, owładniętych pasją palenia – zakazanych ksiąg i ludzi, którzy po nie sięgnęli.

 

Część zdjęć do skandalicznego utworu została nakręcona we wnętrzu kościoła pw. Świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej na Dolnym Śląsku. W związku z oburzeniem wiernych katolików, kuria diecezji świdnickiej opublikowała oświadczenie, w którym czytamy:

 

„W związku z publikacją na kanale YouTube teledysku „Fire & Forgive” zespołu POWERWOLF z dnia 22 czerwca 2018 r. Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej wyraził zgodę w dobrej wierze na nagranie scen filmowych w kościele. W rzeczywistości sceny nagrane w świątyni, zostały użyte do niewłaściwych celów, co stanowi nadużycie zarówno w stosunku do sakralności miejsca, jakim jest kościół, jak również wobec zaufania, jakie wykazał Ksiądz Proboszcz odpowiedzialny za tę świątynię.

 

Wobec powyższego Ksiądz Proboszcz wyraża ubolewanie, że doszło do tego rodzaju zdarzenia, przepraszając wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tą sytuacją urażeni oraz oświadcza, że zdecydowanie jest przeciwny wykorzystywaniu kościoła i innych miejsc sakralnych do celów naruszających świętość i profanujących te miejsca.”

 

Oświadczenie zostało podpisane przez księdza dr. Daniela Marcinkiewicza, rzecznika Świdnickiej Kurii Biskupiej.

 

Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat okoliczności powstania bulwersującego teledysku, jednak parafia odmówiła komentarza. – Żadnych informacji. Wszystko jest w komunikacie i to wystarczy – usłyszeliśmy pod numerem parafialnej kancelarii, po czym nasz rozmówca rozłączył się.

 

Zgodnie z kanonem 1210. Kodeksu Prawa Kanonicznego, „W miejscu świętym [np. kościele – red.] dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca”.

 

 

Źródła: własne PCh24.pl, diecezja.swidnica.pl, wprost.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2018-08-04 11:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Postawiłem warunek: NAJPIERW masz przytoczyć dosłowny cytat mej wypowiedzi na podstawie której napisałeś idiotyczny zarzut kłamstwa o Hindusach, albo masz odszczekać to bezpodstawne chamskie oszczerstwo :)
ponad 1 rok temu / do załgańca
 
Niby jakie podstawy? W Konstytucji tego kraju jest wyraźnie napisane,że jest to republika.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Łżesz że bezpodstawnie bo mam podstawy by tak twierdzić, ale to ty załgańcu nie chcesz prowadzić ze mną dyskusji, gdyż to ty nie chcesz przytoczyć dosłownego cytatu mej wypowiedzi na podstawie której napisałeś idiotyczny zarzut kłamstwa o Hindusach, nie chcesz też odszczekać tego bezpodstawnego chamskiego oszczerstwa :)
ponad 1 rok temu / do załgańca
 
Skoro twierdzisz bezpodstawnie,że Korea Północna nie jest republiką, choć ma ten status wpisany w swojej konstytucji, to jak mam z Tobą prowadzić dyskusję o czymkolwiek?
ponad 1 rok temu / ollek
 
Nie mówiłem o żadnym przepisie, załgańcu. To ty o nim mówiłeś. I nie irytuję się załgańcu, tylko rzeczowo oceniam twój stan załgania w który jak zwykle wpadasz gdy wiesz że nie masz racji i nijak nie możesz wykazać swoich bzdur. Łżesz też że nie mogę wykazać swoich racji, bo mogę wykazać że chrześcijanie w Korei Północnej są prześladowani, ale postawiłem warunek: NAJPIERW masz przytoczyć dosłowny cytat mej wypowiedzi na podstawie której napisałeś idiotyczny zarzut kłamstwa o Hindusach, albo masz odszczekać to bezpodstawne chamskie oszczerstwo :)
ponad 1 rok temu / do załgańca
 
Czyli nie ma takiego przepisu o którym mówiłeś. I irytujesz się, bo wiesz,że mam rację, a Ty nijak nie możesz wykazać swoich racji.
ponad 1 rok temu / ollek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.