DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2018 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Antykościelny teledysk nagrany w polskiej świątyni

Antykościelny teledysk nagrany w polskiej świątyni
Screen: You Tube / Napalm Records

Opublikowanie antykościelnego teledysku metalowej grupy Powerwolf wywołało oburzenie wiernych, zbulwersowanych faktem, że niektóre sceny klipu nagrane zostały wewnątrz świątyni pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej. Kuria diecezji świdnickiej wydała w tej sprawie oświadczenie, sama parafia odmawia komentarzy.

 

Utwór „Fire & Forgive” pochodzi z płyty bluźnierczo zatytułowanej The sacrament of sin („Sakrament grzechu”). Atakuje Kościół katolicki agresywnym tekstem przypisującym urzędnikom Świętej Inkwizycji motywacje, wynikające z morderczych i piromańskich żądz. W teledysku sceny udzielania sakramentów świętych, fragmenty Najświętszej Ofiary, motyw niewinnego dziecka w stroju pierwszokomunijnym, zestawione są z kadrami ukazującymi szalonych duchownych, owładniętych pasją palenia – zakazanych ksiąg i ludzi, którzy po nie sięgnęli.

 

Część zdjęć do skandalicznego utworu została nakręcona we wnętrzu kościoła pw. Świętej Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej na Dolnym Śląsku. W związku z oburzeniem wiernych katolików, kuria diecezji świdnickiej opublikowała oświadczenie, w którym czytamy:

 

„W związku z publikacją na kanale YouTube teledysku „Fire & Forgive” zespołu POWERWOLF z dnia 22 czerwca 2018 r. Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej wyraził zgodę w dobrej wierze na nagranie scen filmowych w kościele. W rzeczywistości sceny nagrane w świątyni, zostały użyte do niewłaściwych celów, co stanowi nadużycie zarówno w stosunku do sakralności miejsca, jakim jest kościół, jak również wobec zaufania, jakie wykazał Ksiądz Proboszcz odpowiedzialny za tę świątynię.

 

Wobec powyższego Ksiądz Proboszcz wyraża ubolewanie, że doszło do tego rodzaju zdarzenia, przepraszając wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tą sytuacją urażeni oraz oświadcza, że zdecydowanie jest przeciwny wykorzystywaniu kościoła i innych miejsc sakralnych do celów naruszających świętość i profanujących te miejsca.”

 

Oświadczenie zostało podpisane przez księdza dr. Daniela Marcinkiewicza, rzecznika Świdnickiej Kurii Biskupiej.

 

Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat okoliczności powstania bulwersującego teledysku, jednak parafia odmówiła komentarza. – Żadnych informacji. Wszystko jest w komunikacie i to wystarczy – usłyszeliśmy pod numerem parafialnej kancelarii, po czym nasz rozmówca rozłączył się.

 

Zgodnie z kanonem 1210. Kodeksu Prawa Kanonicznego, „W miejscu świętym [np. kościele – red.] dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca”.

 

 

Źródła: własne PCh24.pl, diecezja.swidnica.pl, wprost.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2018-08-04 11:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czemu więc tego nie zrobiłeś? Jeśli jakieś zagadnienie cię przerasta, po co podejmujesz polemikę? :)
10 dni temu / do ollek
 
@do ollek Wystarczy,że podliczysz wpłaty do FK przez cały okres jego funkcjonowania i masz wynik. Plus do tego wartość tych 160 tysięcy hektarów.
10 dni temu / ollek
 
Obecnie mamy rząd socjalistyczny, a socjaliści kochają rozdmuchany złodziejski fiskalizm. Złodziejski - bo podatki są pobierane nie tylko na cele pożyteczne dla podatnika, ale też na cele których finansowaniu podatnik jest przeciwny. I co, nie podałeś porównania wartości mienia ukradzione-zwrócone. Czyli potwierdziłeś że manipulujesz danymi :)
10 dni temu / do ollek
 
Wy się składacie na "Klątwę", a ateiści się składają na nowe muzeum Rydzyka,czy dotacje dla KUL. Zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, nieprawdaż? Skoro jest taka sytuacja, dlaczego nie skieruje się odpowiedniej petycji do rządu ?(Obojętnie jakiej opcji.)
10 dni temu / ollek
 
Manipulujesz danymi, bo podajesz sam areał, a nie podajesz pozostałych składników majątku, np. nieruchomości. Podaj porównanie WARTOŚCI mienia ukradzionego przez was Kościołowi, z wartością mienia zwróconego. Podaj też źródło tych danych. O inne wyznania pretensje kieruj nie tutaj. Ależ ja się zgadzam że każdy powinien płacić z własnych środków - tylko dlaczego TYLKO za wyznanie? Czemu nie obejmuje to choćby tzw. kultury? Np. czemu katolicy mają się zrzucać na działalność teatrów gdzie są wystawiane bluźniercze pseudosztuki w stylu "Klątwa"?
11 dni temu / do ollek
 
@do ollek Tyle,że zobowiązania zostały spłacone z nawiązką, zabrano około 155 tysięcy hektarów, oddano około 160 tysięcy. Czyli dostaliście ZNACZNIE więcej. Do tego cmentarze wyznaniowe, dawne kościoły, szkoły etc. Do tego utrzymuje się z nich kapelanów w różnych formacjach (wojsko, policja) dlaczego? Poza tym z Funduszu opłacane są inne wyznania;protestanci, muzułmanie. Dlatego każdy powinien płacić za swoje wyznanie z własnych środków.
11 dni temu / ollek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.