DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Antykoncepcja dla pracowników? Amerykańska prokuratura jest na „tak”

Antykoncepcja dla pracowników? Amerykańska prokuratura jest na „tak”
fot.Siegfried Steinach / voller Ernst

Amerykańska prokuratura sprzeciwia się korzystnym dla wierzących pracodawców zmianom w przepisach dotyczących antykoncepcji dla pracowników. Prokurator generalny Donald  B. Verrilli stwierdził w Sądzie Najwyższym, że proponowane przez sędziów modyfikacje wersji administracji Baracka Obamy są zbędne. Urzędnik wyraził niepokój, jakoby mogły one doprowadzić do pozbawienia części kobiet dostępu do antykoncepcji na długi czas.  

 

Korzystne dla przeciwnych antykoncepcji pracodawców modyfikacje wersji Obamy wywołają negatywne z punktu widzenia prokuratora skutki. Jeśli decyzja sądu nie będzie dostatecznie precyzyjna, to jej przyjęcie może doprowadzić do kontynuacji sądowych sporów. Procesy ciągnąć się będą latami, a kobiety pozbawione zostaną dostępu do środków antykoncepcyjnych, przekonywał w Sądzie Najwyższym amerykański prokurator generalny Donald  B. Verrilli.

 

Według zaproponowanego przez administrację Obamy kompromisu, pracodawcy sprzeciwiający się z powodów religijnych finansowaniu antykoncepcji powinni zgłosić swój sprzeciw sumienia. Następnie ubezpieczyciele zapewnią pracownicom dostęp do pigułek bez udziału finansowego pracodawców.  

 

Sędziowie zaproponowali własną wersję kompromisu, nieco inną od tej ustanowionej przez prezydencką administrację. Zasadnicza różnica polega na tym, że pracodawca niechętny osobistemu uczestnictwu w finansowaniu antykoncepcji nie musiałby bezpośrednio informować na piśmie władz o motywowanym religijnie sprzeciwie. Jego rola ograniczyłaby się do zawarcia odpowiedniego kontraktu z firmą ubezpieczeniową. W efekcie na pracodawcach korzystających z prawa ze sprzeciwu sumienia nie ciążyłyby de facto żadne dodatkowe obowiązki. Sąd Najwyższy wezwał zainteresowanych do przedstawienia swoich stanowisk.

 

Na apel ten odpowiedział nie tylko prokurator generalny, lecz także przedstawiciele środowisk chrześcijańskich. - Rząd powinien zakończyć tę niepotrzebną walkę i zapewnić usługi w inny sposób, bez wykorzystywania do tego sióstr zakonnych - powiedział Mark Rienzi prawnik z Becket Fund for Religious Liberty. Organizacja ta reprezentuje Małe Siostry Ubogich - zgromadzenie prowadzące domy opieki pielęgnacyjnej.

 

Podpisane w marcu 2010 r. przez Baracka Obamę przepis „Affordable Care Act” wymaga od większości pracodawców finansowania planów antykoncepcyjnych dla swoich pracowników. W późniejszych latach administracja prezydencka złagodziła swoje stanowisko w kwestii wyjątków dla wierzących pracodawców. Sprawa wzbudza ogromne kontrowersje wśród organizacji religijnych oraz chrześcijańskich biznesmenów. W 2015 r. firma Hobby Lobby uzyskała zwolnienie z obowiązku dostosowania się do przepisów.

 

Kwestie związane z zapewnianiem pracownicom antykoncepcji były ostatnio przedmiotem procesów w ośmiu sądach apelacyjnych. Siedem z nich opowiedziało się za kompromisowym rozwiązaniem wdrożonym w ostatnim czasie przez administrację Baracka Obamy, a jeden wyraził odmienne stanowisko. Sprawia to, że Sąd Najwyższy znajduje się pod presją czasu. Jeśli podtrzyma wszystkie decyzje, to ochrona wolności sumienia będzie się różnić w zależności od stanu. Działający w okrojonym składzie po śmierci Antonina Scalii Sąd Najwyższy musi ogłosić wyrok najpóźniej w czerwcu. 

 


Źródło: washingtonpost.com, wsj.com

mjend


DATA: 2016-04-14 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I to ma być "wolny kraj?" To nawet w eurokołchozie tak nie ma. Z Panem Bogiem.
ponad 4 lata temu / Stefan
 
Co doprowadziło do upadku imperium rzymskiego? A co doprowadzi do upadku imperium USA, jak myślicie...?
ponad 4 lata temu / wmo
 
A nie można po prostu dać wolnego wyboru? Pracodawca, który chce niech sponsoruje, a jak nie chce, niech nie sponsoruje. To samo z karnetem na basen czy na siłownie. Nikt nie każe pracodawcy dawać takie karnety i jest to tylko jego wola czy da czy nie.
ponad 4 lata temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.