1 lutego 2019

Antyklerykalizm – tylko on jednoczy polską lewicę? Powstał komitet „Świeckie państwo”

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Ponoć nic tak nie łączy ludzi, jak wspólny wróg. Widać to na przykładzie polskiej lewicy. Niestety wrogiem, który zjednoczył, nie okazała się na przykład ludzka bieda, a… Kościół. W czwartek zawiązany został komitet inicjatywy ustawodawczej „Świeckie państwo”.

 

Komitet tworzą przedstawiciele takich podmiotów jak postkomunistyczny Sojusz Lewicy Demokratycznej, powstały na fali proaborcyjnych „czarnych marszów” Ogólnopolski Strajk Kobiet, neomarksistowska partia Razem, a także Zieloni, Wolność i Równość, Kongres Świeckości oraz Inicjatywa Feministyczna.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bożena Przyłuska wprost stwierdziła, że projekt powstał ponad podziałami, które dzielą lewicę. Postępowców łączy natomiast idea świeckiego państwa – wynika ze słów pełnomocnik komitetu „Świeckie państwo”.

 

Wśród konkretnych postulatów Przyłuska wymieniła „jawność dochodów Kościoła” oraz „likwidację przywilejów finansowych”. Autorzy projektu chcą zmusić Kościół do informowania organów skarbowych o „przychodach”, czyli datkach złożonych „na tacę” oraz podczas wizyty duszpasterskiej, chrzcin czy pogrzebów. Lewicowa inicjatywa zakłada też likwidację Funduszu Kościelnego, preferencji dotyczących zakupu przez Kościół nieruchomości od Skarbu Państwa, możliwości odliczania od przychodów darowizn na rzecz kultu religijnego i zwolnienia z podatku dochodów przeznaczonych przez Kościół na cel inwestycyjny.

 

Lider feministycznego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który powstał na fali proaborcyjnych „czarnych marszów”, postanowiła w swojej wypowiedzi „pochylić się z troską” nad matkami samotnie wychowującymi dzieci, ofiarami przemocy, a także… rodzinami z niepełnosprawnymi dziećmi. Zachwycająca wrażliwość zwolenniczki aborcji. Przy okazji Marta Lempart stwierdziła, że takie osoby i rodziny nie otrzymują wsparcia, gdyż pieniądze trafiły do „pana Tadeusza Rydzyka”.

 

Z kolei znana z antyklerykalnych poglądów była poseł SLD Joanna Senyszyn zaapelowała o wsparcie inicjatywy do PO, Nowoczesnej i Roberta Biedronia, zaś Marcelina Zawisza z mającej około 2 proc. poparcia partii Razem postanowiła uzurpować sobie prawo do reprezentowania całego narodu gdyż stwierdziła, że społeczeństwo chce, aby Kościół „nie stał ponad prawem”.

 

Konferencja antyklerykałów miała odbyć się w Sejmie, ale ostatecznie doszło do niej przed budynkiem, gdyż organizatorzy nie zostali wpuszczeni na teren parlamentu. Ten fakt spotkał się z ich krytyką. Przyłuska stwierdziła nawet, że nie weszli do Sejmu, a przez ostatnie 3 lata wpuszczani tam są narodowcy, środowiska „antykobiece” oraz ruchy „antypostępowe”. Warto jednak odnotować, że obecność narodowców w Sejmie to efekt decyzji wyborców, podobnie zresztą jak pozaparlamentarny los partii lewicowych. Czyżby więc pełnomocnik inicjatywy „Świeckie państwo” podważała demokratyczną decyzję ludu?

 

Źródło: wpolityce.pl

MWł

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram