DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Antyamerykańska koalicja Iranu coraz bliżej. Trwają negocjacje z Pakistanem i Indiami

Antyamerykańska koalicja Iranu coraz bliżej. Trwają negocjacje z Pakistanem i Indiami
By Arne Hückelheim (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons [commons.wikimedia.org]
#AZJA    #BLISKI WSCHÓD    #PAKISTAN    #INDIE    #CHINY    #IRAN

Iran próbuje pozyskać dla swojej strategii Pakistan, Chiny i Indie w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif odwiedził ostatnio kilka azjatyckich krajów. Zaproponował połączenie obsługiwanego przez Indie irańskiego portu Chabahar z pakistańskim Gwadar.

 

Zarif pod koniec maja odwiedził m.in. Islamabad. To była jego trzecia podróż do Pakistanu, odkąd premier Imran Khan objął urząd w sierpniu 2018 r. Szef irańskiej dyplomacji przeprowadził rozmowy nie tylko z Khanem, ale  także z szefem armii Qamarem Bajwą, marszałkiem Asadem Qaisarem i jego odpowiednikiem, Shah Mehmoodem Qureshi. Niewiele szczegółów dotyczących spotkań dotarło do mediów, z wyjątkiem komentarzy podkreślających koncentrację rozmów na zmniejszaniu napięć w regionie i na połączeniu irańskiego portu Chabahar oraz pakistańskiego Gwadar.

 

Port Chabahar ma ważne znaczenie dla stosunków między Iranem a Indiami, głównego rywala państwa pakistańskiego. Port jest centralnym punktem i filarem powstającego partnerstwa między Teheranem a New Delhi w ciągu ostatniej dekady i jest jedynym terytorium, które rząd w Teheranie był skłonny wydzierżawić obcemu państwu. Dla Indii Chabahar ma kluczowe znaczenie w strategii wobec Azji Zachodniej, Afganistanu i Azji Środkowej.

 

Irańczycy zaproponowali połączenie Chabahar z portem Gwadar, wybierając konkurencyjny wobec Indii i wart wiele miliardów dolarów chińsko-pakistański korytarz gospodarczy (CPEC).

 

Propozycja irańska połączenia i dostosowania ubogiego portu pakistańskiego  do współpracy z Chabahar ma wzmocnić strategiczne partnerstwo z rosnącym azjatyckim gigantem i skłonić Indie do większego zaangażowania w rywalizację regionalną po stronie Teheranu.  

 

Irańczycy podejmują kosztowne ryzyko, prowokując Pakistańczyków do reakcji na obecność jego rywala na zachodniej granicy. Nie tak dawno temu Pakistańczycy aresztowali domniemanego indyjskiego szpiega Kulbhushana Jadhava, który posiadał ważną irańską wizę, a później twierdził, że prowadzi i wspiera irańskie ugrupowania terrorystyczne, operujące w Pakistanie.

 

W maju Teheran był zaskoczony decyzja Indii o zaprzestaniu importu ropy z powodu sankcji amerykańskich. Kraj ten cieszył się ogromnymi przywilejami, sprowadzając surowiec od trzeciego co do wielkości dostawcy ropy naftowej na świecie.

 

New Delhi podjęło jednak taką decyzję ze względu na niedawną kampanię wyborczą do  parlamentu. P​remier Narendra Modi nie chciał także rozpraszać swojej uwagi na ewentualne napięcia ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak teraz, gdy jest już po wyborach, mówi się, iż New Delhi przywróci wkrótce import surowców energetycznych z Iranu.

 

W Islamabadzie Zarif zaproponował połączenie Chabahar z Gwadarem, a także zasygnalizował, że Iran i Chiny są po tej samej stronie w konfrontacji z administracją Donalda Trumpa. Ponadto Irańczycy dali do zrozumienia Indiom, że Chabahar nie będzie już „wyłącznym” indyjskim szlakiem do Afganistanu i że pozycja New Delhi jako sojusznika pierwszego wyboru Teheranu, teraz się zmieni.

 

Poprzez nową propozycję współpracy z Pakistanem, Irańczycy dążą do osiągniecia kilku celów.

 

Po pierwsze, Teheran stara się wywrzeć presję psychologiczną - jak sugeruje naukowiec z Teheranu i specjalista od stosunków chińsko-irańskich Mohsen Shariatinia. - Iran stara się unikać promowania Chabahar jako rywala Gwadar i dlatego sugeruje współpracę oraz łączność między tymi dwoma projektami - tłumaczy Shariatinia. W ten sposób Teheran – w jego opinii - może odzyskać zaufanie Pakistanu, a ono jest bardzo potrzebne, biorąc pod uwagę napięcia między Iranem a Arabią Saudyjską i podwyższone napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w Zatoce Perskiej.

 

Po drugie, nowa propozycja ma umożliwić Teheranowi wykorzystanie kosztownego wybudowanego już gazociągu prowadzącego do Pakistanu. Irańczycy zainwestowali ponad 1 mld USD w rurociąg. Zakończyli swoją część projektu, od pola gazowego South Pars do granicy z Pakistanem. Islamabad nie wypełnił zobowiązań. Irańczycy mają nadzieję, że poprzez połączenie portu Chabahar z Gwadar możliwe będzie transportowanie gazu do terminalu LNG i instalacji rafineryjnych w pakistańskim porcie. Dostęp do terminalu LNG Gwadar mógłby pomóc Iranowi w handlu gazem ziemnym.

 

Po trzecie, gdyby tę strategię udało się zrealizować, to byłby to pozytywny sygnał dla Chin, ze także Iran jest zdeterminowany, by zaangażować się w inicjatywę Pasa i Szlaku (OBOR). Pekin zawsze uważał Teheran za istotną część projektu, ale Irańczycy nie zawsze spełniali chińskie oczekiwania w tym zakresie. Niechęć Iranu wobec głębszego zaangażowania w projekt  wynika częściowo z preferowania własnej strategii tranzytowej, czyli rozwinięcie trasy od Chabahar do Afganistanu i Azji Środkowej, połączenie jej z międzynarodowym korytarzem transportowym Północ-Południe. W tej wizji Chabahar byłby ważnym węzłem łączącym Ocean Indyjski z Europą Wschodnią i śródlądową Azję Środkową. Indie stanowią kluczową część tej strategii, ale z powodu pojawiających się wątpliwości co do długoterminowych powiązań z Iranem w związku z sankcjami USA, proponowana łączność między Chabaharem a Gwadarem może sygnalizować zmianę priorytetów Teheranu.

 

Po czwarte, łącząc Chabahar z Gwadar, Iran mógłby zrównoważyć pragnienie Arabii Saudyjskiej obecności w porcie. Na początku tego roku Rijad ogłosił gotowość zainwestowania 10 mld USD w instalacje rafineryjne w pakistańskim projekcie. W tym kontekście łączność między Chabahar i Gwadar mogłaby pomóc Iranowi udaremnić wysiłki Arabii Saudyjskiej, mające na celu wywarcie wpływu na wschodnią granicę Iranu, a także skłonić Islamabad do przywrócenia równowagi w stosunkach z obu krajami.

 

Jak oceniają analitycy, żadne z tych rozwiązań nie jest dobre dla Indii. Jeśli dojdzie do nawiązania prawdziwej łączności między Chabahar i Gwadar, Indie w efekcie będą dążyć do realizacji dwóch głównych celów w Chabahar: do zrównoważenia obecności Chin w regionie i zapewnienia dla siebie wyłącznej drogi do Afganistanu oraz Azji Środkowej, która ominie Pakistan.

 

Irańsko-pakistańska współpraca tranzytowa byłaby również problematyczna dla celów USA w Afganistanie, gdzie Waszyngton od dawna skarży się na niekonstruktywną rolę Islamabadu w rozmowach pokojowych.

 

Chabahar to alternatywna trasa handlowa dla Afganistanu, która mogłaby zmniejszyć zależność Kabulu od Pakistanu.

 

Jeśli sankcje USA zmuszą Indie do ponownego rozważenia handlu energią z Iranem, New Delhi będzie musiało zaakceptować konsekwencje swoich decyzji także w innych aspektach stosunków dwustronnych z Irańską Republiką Islamską – oceniają eksperci.

 

Źródło: al.-monitor.com

AS


DATA: 2019-06-09 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do @Sec... No nareszcie dowiedziałem się, że na JerPost pisze prawdopodobnie Putin przez swoich agentów, a Żydzi już się nawrócili na ewangelię :... tylko jakoś nie słychać ich głosu.
7 miesięcy temu / Robert
 
Do @Sec cel @Second Panie propagandzisto. Współczesny judaizm i islam mają tego samego ojca - pana wszelkiego kłamstwa.
7 miesięcy temu / emk
 
@second Dlaczego my mamy stawać po którejkolwiek stronie! To nie jest nasz konflikt módlmy się lepiej o pokój na świecie to będzie najlepszy nasz udział w konfliktach! Różaniec lub koronka jako codzienna modlitwa w intencjach Maryjnych i o pokój to broń prawdziwych chrześcijan!
7 miesięcy temu / Anna
 
Zawsze kiedy spotykam człowieka, który ma problem duchowy zaczyna rozmowę od narzekania na księży katolickich lub żydów. Tak się dzieje w realu i w Internecie. Żydzi nie stanowią monolitu. Na Jpost artykuly piszą często lewacy. Często ci, których korzenie sięgają Rosji sowieckiej. Amerykańscy też są różni. Ale nie można wszystkich oceniać przez pryzmat finansjery. Jest wielu żydów mesjanskich, którzy wierzą w Jezusa. Tak naprawdę ludzi, którzy wierzą w Ewangelię jest bardzo mało. Brama jest wąska. "Nie ten który mówi Panie, Panie..." Mowie o chrzescijanach .Dzisiaj jest wielkie święto. Jedni Żydzi świętowali, że Bóg dał im Tore, a inni otrzymali Ducha Świętego. Tak, pierwsi chrześcijanie byli żydami. Tak pierwszych jak i obecnych osadzi Najwyższy. A my mamy czytać Pismo i je wypełniać. Ale nie wolno sprzymierzac się z Islamem, który jest zaprzeczeniem ofiary Jezusa Chrystusa.
7 miesięcy temu / Second
 
Ho ho. @Sec powrócił ze swoją pro-izraelską a antypolską propagandą. Tym razem pod zmienionym nickiem na @Second. I co nam proponuje? Udział w III wojnie światowej. Dziękuję nie wchodzę w to.
7 miesięcy temu / emk
 
@Second, i inni - nie próbujcie nas szantażować w ten sposób. Wasza cudowna broń - oskarżenie o antysemityzm - strzela już ślepakami. Będziemy popierać kogo zechcemy. Nadstawialiśmy za Was karku w czasie wojny, odpłaciliście nam za to w sposób haniebny i podły.
7 miesięcy temu / Chrobry
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.