DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Antoni Macierewicz zaklina rzeczywistość? Kłopoty z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej

Antoni Macierewicz zaklina rzeczywistość? Kłopoty z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot.Adam Chełstowski/Forum

- Wojska Obrony Terytorialnej, te trzy pierwsze brygady, w zasadzie są już gotowe, a w każdym razie w ponad 50 proc. zorganizowane i stanowią jeden z najważniejszych elementów nowego ukształtowania polskiej doktryny obronnej – zapowiadał w grudniu 2016 Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te plany.

 

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” resort obrony zakładał, że w każdej z trzech brygad będzie służyć około 3 tys. ochotników. Na chwilę obecną każdy oddział liczy około 800 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Podobnie sprawy mają się z kosztami Obrony Terytorialnej, które będą prawie dwukrotnie większe niż planowano i wyniosą 1,1 mld zł a nie przewidywane 630 mln zł.

 

Plany MON zakładają, że w roku 2019 Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy zgrupowanych w 17 brygadach. Aby osiągnąć ten cel potrzebne będzie m.in. stworzenie dowództwa dla wszystkich brygad, co oznacza, że „w ciągu najbliższych 2 lat ok. 1,5 tys. doświadczonych oficerów i podoficerów z wojsk operacyjnych (to żołnierze zawodowi mają tworzyć sztaby) do wojsk OT”. Zdaniem dziennika „odbije się to niekorzystnie na zdolności bojowej regularnego wojska”.

 

Dziś PiS zapewne przyjmie ustawę tworzącą prywatne wojsko Antoniego Macierewicza. Ustawę, która w tej formie stworzy niemal odrębny byt militarny. Mamy Siły Zbrojne, które są trochę zapomniane przez ministra. Pan minister musi przecież wydobyć 1,5 mld zł rocznie na utworzenie swojej prywatnej armii. I będziemy mieli Obronę Terytorialną, formację niepodlegającą służbowo dowódcy generalnemu na czas pokoju oraz dowódcy operacyjnemu na czas działań wojennych, na tzw. czas W. Minister obrony wyłącza Obronę Terytorialną ze struktury dowodzenia – powiedział w listopadzie 2016 roku w Sejmie Paweł Suski, poseł PO.

 

Zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej” to twierdzenie „wydaje się zupełnie nieuprawnione”, ponieważ Antoni Macierewicz „przygotowuje reformę systemu kierowania i dowodzenia Wojska Polskiego, która gruntownie zmieni łańcuch dowodzenia”. Podkreślono, że zgodnie z reorganizacją struktury dowodzenia, zwierzchnictwo nad dowództwem WOT, tak jak nad wszystkimi pozostałymi strukturami wojskowymi pełnić będzie szef Sztabu Generalnego.

 

„To, że na razie dowództwo OT podlega ministrowi, a nie dowództwu generalnemu, tak jak inne rodzaje sił zbrojnych, jest nietypowe, ale mówienie o prywatnej armii Macierewicza jest nieuprawnione. Nawet gdyby jutro przestał on pełnić funkcję ministra obrony, to OT dalej będą podlegać pod MON, a nie pod posła Macierewicza”, podkreśliła gazeta. Dodano, że „dzięki tworzeniu WOT Antoni Macierewicz zbił nie lada kapitał polityczny, który na pewno będzie procentował w nadchodzących latach”. 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2017-05-30 09:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Idea OT jest dobra ale powinni mieć broń w domu. Niedobre jest to, że nie wiemy do czego OT zostanie wykorzystana i czy ktoś nie wypuści ich na bezsensowną śmierć. Ja nie wierzę Macierewiczowi bo haniebnie wysługuje się ameryce.
ponad 3 lata temu / tym
 
Obrone Terytorialną ma Szwajcaria i Izrael !! To mądre państwa i wiedzą co jest skuteczne . W Polsce opcja rosyjska do spółki z niemiecką torpedują OT -to znaczy jesteśmy na dobrej drodze
ponad 3 lata temu / sten
 
Którym banderowcom?
ponad 3 lata temu / do @uwaga
 
wydaje ni się że Pan Macierewicz wie co robi i robi słusznie Wojska OT sa niezbędne nawet w czasach pokoju np. w razie powodzi tworzenie ich w dawnych strukturach PO jest niemożliwe należy je odbudować po dewastacji rządów PO
ponad 3 lata temu / trybik
 
Wojska obrony terytorialnej kraju bardzo nie podobają się banderowcom.
ponad 3 lata temu / uwaga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.