DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Antoni Macierewicz o generałach „złotego funduszu”. Walka o wpływy w armii trwa

Antoni Macierewicz o generałach „złotego funduszu”. Walka o wpływy w armii trwa
Fot: Krystian Maj/FORUM

Kiedy Wojciech Jaruzelski mówił, że zadbał na lata o dominację środowisk związanych ze Związkiem Sowieckim w polskiej armii, jego słowa nie były traktowane na poważnie. Okazało się, że „złoty fundusz” odcisnął swe piętno na armii, a jego ludzie ujawnili się przy okazji czyszczenia szeregów wojska.

 

„Wpływy tych ludzi można było niedawno zaobserwować, gdy z wojska odeszło kilku generałów współodpowiedzialnych za osłabianie polskiej armii. Rozpoczął się wówczas medialny, zmasowany atak, który wciąż trwa” – powiedział „Gazecie Polskiej” Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

 

Szef MON podsumował dwa lata swojego kierownictwa w resorcie obrony. Jak ocenił, największym problemem w armii okazały się swego rodzaju zaszłości historyczne wynikające z braku zmian w wojsku po 1989 roku. Krótko mówiąc, stare, złe przyzwyczajenia– choć w innym opakowaniu – pozostały, powodując „ewolucję wsteczną”. Skutki tego są odczuwalne po dziś dzień.

 

Jak przyznał minister Macierewicz, w polskiej armii służy wielu cennych i zdolnych dowódców, ale stworzony niegdyś system mocno ogranicza ich działania i hamuje rozwój wojska. W armii przez lata utrwalił się system zwany „złotym funduszem”, tworzony przez wyselekcjonowanych w latach 80. ludzi, nad których rozwojem wojsko musiało czuwać. Mogli oni liczyć na przywileje finansowe i ścieżki rozwoju i awansu.

 

Jak zaznaczył szef MON, w czasie gdy obejmował resort obrony, ludzie ze „złotego funduszu” zajmowali kluczowe stanowiska. Potrzebne były zmiany. Jest to wciąż wpływowa grupa ludzi, nawet jeśli pozostaje poza wojskiem. Jak dodał Macierewicz, „peerelowski pomysł Funduszu Przyspieszonego Rozwoju próbował reaktywować w 2012 roku minister Tomasz Siemoniak”. Potem grupa ta uaktywniała się m.in. przy okazji krytyki wojsk obrony terytorialnej, budowy Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej czy miała udział w obronie interesów określonych grup w wojsku.

 

Minister – choć nazwisk nie podał – pytany o zakres wpływu „złotego funduszu” na polską armię uznał, że do niedawna był on „istotny”, a „im dłużej jest blokowana możliwość mianowania nowych generałów, tym bardziej utrwala się wpływ takich ludzi na polską armię”.

 

Źródło: „Gazeta Polska”

MA

 

 


DATA: 2017-11-22 13:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

P. Macierewicz nie jest z mojej bajki ale jest jedynym który może zlikwidować wpływy komuny w W.P. Prezydent R.P stanął skutecznie na drodze ku temu, ciekawe co dalej!
ponad 2 lata temu / Soplica
 
Niestety PAD to już Bolek !!! Szkoda , wielka szkoda .
ponad 2 lata temu / c-a
 
Pan Macierewicz jest gwarantem prawdziwie polskiego patriotycznego wojska ja proszę św Andrzeja Bobole za Andrzeja Dudę oby osczedzono nam kolejnej zdrady w stylu Bolka
ponad 2 lata temu / Zbigniew p
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.