23 grudnia 2019

Anglosaska prasa bezlitośnie krytykuje lata rządów kanclerz Angeli Merkel

(Fot. REUTERS / FORUM)

Brytyjski tygodnik „Sunday Times” bezlitośnie ocenia kanclerstwo Angeli Merkel. Zarzuca jej wiele błędnych decyzji, które osłabiły Niemcy i całą Europę. Bardzo krytyczne są też inne anglosaskie tytuły.

 

Prominentny brytyjski tygodnik „Sunday Times” uznał, że niemiecka kanclerz w olbrzymim stopniu osłabiła cały Zachód. „Jej reakcja na kryzys migracyjny roku 2015 podkopała spójność Unii Europejskiej. Jej poparcie dla gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec jest zagrożeniem dla NATO i Europy Wschodniej” – pisze tytuł.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według tygodnika, kanclerz, która w 2021 roku ustąpić ma ze swojej funkcji, pozostawia niemiecką politykę „w fatalnym stanie”. To wskutek jej błędów w Niemczech wyrosła nowa partia prawicowa, Alternatywa dla Niemiec, którą „Sunday Times” określa bez wahania jako „radykalną”. Mimo wszystko, twierdzi pismo, po odejściu Merkel, ze względu na jej rangę, w Europie pojawi się poważna polityczna próżnia; Brytyjczycy sądzą, że próbę jej wypełnienia podejmie francuski prezydent Emmanuel Macron, proponując Unii Europejskiej bardzo szerokie reformy.

 

Pod adresem Niemiec płynie też krytyka ze Stanów Zjednoczonych. Jak z bólem relacjonuje prasa znad Renu, bardzo ostro sytuację w Europie ocenił amerykański „Bloomberg”, przekonując, że w ciągu ostatnich lat Berlin fatalnie i z wielką obłudą traktował Francję, na wielki szwank wystawiając obustronne partnerstwo, kluczowe dla całego kontynentu.

 

Według „Bloomberga”, coraz mniejsze znaczenie ma dawne porozumienie, w myśl którego Niemcy dzierżą przywództwo gospodarcze, a Francja dyplomatyczne, polityczne i militarne. Kluczowe znaczenie ma tutaj słabość niemieckiej polityki pod rządami Merkel, twierdzi „Bloomberg”; tytuł wskazuje, że w Berlinie nie ma u władzy stabilnej koalicji i to prowadzi do sytuacji nieustannego politycznego napięcia i kryzysu.

 

„Bloomberg” uważa też, że kanclerz całkowicie zdezawuowała propozycje reform unijnych przedstawione przez Macrona; jako przykład Amerykanie podają ideę wspólnego budżetu strefy euro. Taki budżet, o co zabiegali Francuzi, powstanie, ale z woli Niemców w tak okrojonej formie, że jego pierwotnie zamierzony charakter jest wprost nie do rozpoznania.

 

Jeszcze wcześniej politykę kanclerz Merkel skrytykował ostro amerykański „Newsweek”, pisząc o poważnej słabości przywództwa Niemiec w kontekście niedawnego szczytu NATO w Londynie. Zdaniem „Newsweeka” Merkel znajduje się „u zmierzchu swojego kanclerstwa” i angażuje się w kwestie bezpieczeństwa narodowego oraz obrony tylko wtedy, gdy okoliczności ją do tego po prostu zmuszają.

 

Pach

 

Źródła: welt.de, merkur.de

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram