DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Anglia uznaje domniemaną zgodę na pobranie organów. Jak zapobiec nadużyciom?

Anglia uznaje domniemaną zgodę na pobranie organów. Jak zapobiec nadużyciom?
Fot. Pixabay

Zasada domniemanej zgody na pobranie narządów oznacza, że państwo staje się ich właścicielem po oficjalnym stwierdzeniu śmierci – przestrzega w rozmowie z Life Site News Anthony McCarthy ze Stowarzyszenia Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC).

 

 

Obrońca życia skomentował możliwe konsekwencje ustawy, która jest stosowana na terenie Anglii od zeszłego tygodnia. Zgodnie z nowymi przepisami, państwo będzie domniemywać zgodę człowieka na pobranie jego organów w przypadku gdy orzeczona zostanie na przykład tak zwana śmierć mózgowa. Stanie się tak, o ile uprzednio potencjalny dawca nie wyrazi formalnie swojego sprzeciwu.

 

Jak zapewnia rząd, nowe prawo ma pomóc w ratowaniu ludzkich istnień. Podobne funkcjonuje już od pięciu lat w Walii. Na terenie Szkocji analogiczne uregulowania wejdą w życie za niespełna rok.

Jak podkreśla jednak dr Anthony McCarthy z brytyjskiej organizacji pro-life, obecna zmiana niesie za sobą szereg niepokojących kwestii.

 

Tak zwana śmierć mózgowa pozwala lekarzom usunąć ważne narządy od pacjentów, którzy nadal są prawdopodobnie żywi, choć być może nieprzytomni i bliscy śmierci – stwierdził przedstawiciel stowarzyszenia.

 

Na przykład serca dawców są w praktyce pobierane od tak zwanych zwłok z bijącym sercem. Propaganda zachęcająca ludzi do oddawania narządów nie ujawnia, że ​​dawcy z bijącymi sercami mogą się poruszać podczas pobierania organów, chyba że zostaną unieruchomieni przez medykamenty – dodał.

 

 – Chirurdzy transplantacyjni wiedzą o tym, a także wiedzą, że ciśnienie krwi wzrasta, gdy wykonuje się nacięcie. Niektórzy anestezjolodzy zalecają znieczulanie domniemanych „zwłok” podczas usuwania organów – podkreślił McCarthy. Zaznaczył on także, iż wiele osób deklarujących się jako potencjalni dawcy narządów nie wie o realiach transplantacji.

 

Większość dawców, w tym ci, którzy wyrażają wyraźną zgodę przed śmiercią, nie jest świadoma, że ich serca mogą bić, gdy pobierane są narządy, i że mogą oni być różowi, ciepli, zdolni do gojenia ran, walki z infekcjami oraz reagowania na bodźce – powiedział działacz SPUC. Wskazał on na niepokojące przykłady z Australii, która odeszła od zasady mówiącej, iż narządy ważne dla życia można pobierać tylko w przypadku nieodwracalnego zatrzymania akcji serca. Prowadzi to do sytuacji, w których śmierć orzekana bywa niekiedy nawet bez podejmowania resuscytacji.

 

Anglicy mogą zgłosić swój sprzeciw wobec pobierania od nich organów za pośrednictwem internetu bądź telefonicznie. Obrońcy życia apelują o domaganie się pisemnych potwierdzeń takich deklaracji, przechowywanie ich w odpowiednich miejscach oraz powiadamianie krewnych o tego rodzaju decyzji.

 

 

Źródło: Life Site News

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-05-25 20:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce też jest domniemana zgoda.
1 miesiąc temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.