DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Andrzej Duda: w Polsce nie ma miejsca na ksenofobię, nacjonalizm i antysemityzm

Andrzej Duda: w Polsce nie ma miejsca na ksenofobię, nacjonalizm i antysemityzm
Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

 „Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobie, nie ma w naszym kraju miejsca na chorobliwy nacjonalizm, nie ma w naszym kraju miejsca na antysemityzm. Ludzie, którzy tak się zachowują, są wykluczeni. Mają postawę, której nie da się inaczej nazwać jak tylko postawą niegodną - oświadczył prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krapkowic (województwo opolskie).

 

Prezydent wyraził ubolewanie z faktu, że „w wielu mediach zagranicznych z 60 czy 40 tys. uczestników Marszu Niepodległości próbuje się robić nazistów”. Tego typu manipulacje są w jego opinii ogromną niesprawiedliwością.

 

- W Polsce ludzie doskonale wiedzą, co to znaczy nazizm, co to znaczy nienawiść i mordowanie ludzi z tego powodu, że pochodzą z takiego, a nie innego narodu. (…) Ci, którzy przybyli na te tereny ze Wschodu, z kresów Rzeczypospolitej doskonale to wiedzą, bo ich rodziny były mordowane przez nazistów, byli świadkami mordów, byli mordowani przez ludzi innej narodowości właśnie ze względu na ksenofobię i nienawiść i my Polacy wiemy to doskonale. Wierzę w to, że wszyscy uczciwi ludzie w Rzeczpospolitej traktują to jako wielką historyczną lekcję, którą na ziemiach RP zajętych przez okupantów my odrobiliśmy własną krwią – podkreślił prezydent.

 

Zdaniem Andrzeja Dudy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu mieszkańców Zachodu po prostu nie zdaje sobie sprawy z ogromu tragedii, jaka spadła na polski naród z rąk nazistowskich Niemiec. Dlatego też zaapelował do nich, aby jeszcze raz wszystko sobie przestudiowali i wytłumaczyli, aby to co działo się w tamtym, jakże tragicznym i bestialskim okresie nigdy więcej się nie powtórzyło.

 

Prezydent poruszył również kwestię polskiej wspólnoty i tego, jakie są jego oczekiwania dotyczące jej budowy. Najważniejszym jej spoiwem powinna być lojalność wobec Rzeczypospolitej i współobywateli. - Ogromnie boleję nad tym, jeżeli ktokolwiek jakieś inne kryteria w polskim społeczeństwie zaczyna wprowadzać, jeżeli ktoś mówi o Polsce, która ma być tylko dla Polaków - zaznaczył prezydent.

 

- Polak to ten, kto chce pracować dla Polski, kto chce, żeby Polska była na mapie, kto chce, żeby Polska była państwem silnym, które potrafi realizować potrzeby mieszkańców. (…) To jest dla mnie Polak, a czy jego ojciec był Niemcem, czy był Żydem, czy był Białorusinem, Ukraińcem, Rosjaninem, czy był kimkolwiek innym, nie ma dla mnie znaczenia. Dla mnie znaczenie ma jego postawa wobec Rzeczypospolitej dzisiaj, i tak go oceniam - oświadczył prezydent.

 

Na koniec Andrzej Duda wyraził ubolewanie, z faktu że sobotni Marsz Niepodległości został zakłócony przez „transparenty przyniesione przez osoby nieodpowiedzialne, z których treścią nikt uczciwy w Polsce nigdy się nie zgodzi, bo nie można postawić znaku równości pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem”. - To są dwa zupełnie przeciwne zjawiska i dwie zupełnie przeciwne postawy -  powiedział.

 

- Patriotyzm to miłość ojczyzny, miłość bliźniego, to miłość do rodaków, miłość do wszystkich tych, którzy chcą szczęścia ojczyzny, powodzenia, dla tych, którzy tutaj mieszkają. Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas. To nieprawda. Nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcą żyć uczciwie i którzy chcą go budować. To jest podstawowe kryterium – zakończył Duda.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

 

 

 


DATA: 2017-11-14 10:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Projekt Madagaskar prowadzony przed wojną. Wypędzenia z Warszawy w 1485/1525 roku. Dążenia niepodległościowe żydów na terenach Polski - autonomia. My nie przepadaliśmy za sobą i wcale nie musimy i teraz za sobą przepadać :
8 miesięcy temu / Jack
 
Pan Prezydent nie wie co to jest Narod Polski ????? jak mozna nazywac inne narodowosci Polakami ??? sa po przyjeciu obywatelstwa tylko obywatelami RP, Narodem sa ci co maja polska narodowosc....
ponad 2 lata temu / Polan
 
PWN: nacjonalizm ?postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą? C o w tym złego???!!! Niestety niektórzy mylą (robią to świadomie?) nacjonalizm z szowinizmem.
ponad 2 lata temu / PrPr
 
A ja myślałem że nacjonalizm to umiłowanie własnej ojczyzny. Dziwne jest to, że po wyroku z Wrocławia w sprawie kukły prezydent Dudkiewicz też piętnował nacjonalizm. Dziwne, zawsze w odniesieniu do tego samego narodu. Niedługo PAD każe nam w kabałe wierzyć.
ponad 2 lata temu / Józek
 
ale na obowiązkowe szczepienia jest miejsce?
ponad 2 lata temu / lolo
 
a czy jest miejsce na zdradę której dopuścił się duda?
ponad 2 lata temu / Kpt. Żbik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.