DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Andrzej Duda: niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska

Andrzej Duda: niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska
Warszawa. 11.11.2017 Centralne obchody Swieta Niepodleglosci. n/z Prezydent Andrzej Duda Fot: Krystian Maj/FORUM

„Nazwiska tych, którym zawdzięczamy niepodległość, niech będą w historii wypisane złotymi zgłoskami. Myśl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim” - powiedział w sobotę podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił, że tego roczne obchody 99. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stanowią przedsmak tego, co czeka nas w przyszłym roku, kiedy to odbędą się uroczystości związane ze 100-leciem „polskiej wolności”. Andrzej Duda podziękował parlamentarzystom za uchwalenie ustawy w związku z narodowymi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

 

- Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie - wspominają właśnie o tych najważniejszych osobach, którym tą niepodległość zawdzięczamy. Tą niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 r. Tą niepodległość, o którą tylu walczyło - zaznaczył prezydent.

 

- Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego - to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że wszyscy wspominani dzisiaj ojcowie polskiej niepodległości byli podzieleni ze względu na idee, w jakie wierzyli. Nie zmienia to jednak faktu, że darzyli się wzajemnym szacunkiem, niezależnie od obozu politycznego, ponieważ byli prawdziwymi patriotami.

 

- Musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. (…) Że w procesie codziennego życia, codziennej pracy czy służby najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny, że to jest ponad wszystkim. Ponad naszymi podziałami ideologicznymi, ponad wszystkimi sporami, ponad kłótniami. A każdy spór, choćby najbardziej zdecydowany, musi być sporem, który biegnie ku dialogowi, ku szukaniu płaszczyzny porozumienia. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa. Takie, których nigdy nie uda się już złamać. Takie, których nigdy nie uda się usunąć. Takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polski z mapy – powiedział prezydent.

 

- Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna Polska na progu stulecia niepodległości. Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej ojczyzny – zakończył Andrzej Duda.

 

W uroczystości wzięli udział również: premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki, szef MON Antoni Macierewicz, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele generalicji i duchowieństwa.

 

Na placu przed Grobem zaprezentowało się ponad pół tysiąca żołnierzy, w tym - po raz pierwszy - pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej; a także m.in. pododdziały reprezentacyjne policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

 

Źródło: rmf24.pl

TK


DATA: 2017-11-11 15:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

niech żyje: wolna (niestety jeszcze nie jesteśmy wolni), niepodległa (tu się zgadzam), suwerenna (no i tutaj po raz drugi się nie zgodzę, nie jesteśmy suwerennym krajem, jeszcze)
ponad 2 lata temu / obserwator
 
dziś wznosimy do Ciebie błaganie ojczyznę wolą racz nam wrócić Panie
ponad 2 lata temu / lolo
 
Ani wolna ani suwerenna jeszcze nie jest.
ponad 2 lata temu / kskiba
 
Dla zdrajców Ojczyzny - tylko jedna kara!
ponad 2 lata temu / heh
 
Ale nie ze zdrajcami ojczyzny
ponad 2 lata temu / Aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.