DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Andora zalegalizuje aborcję? Współksiążę: To trucizna dla księstwa

Andora zalegalizuje aborcję? Współksiążę: To trucizna dla księstwa
fot. pixabay.com/Creative Commons CC0

W Andorze trwa dyskusja nad możliwością legalizacji zabijania dzieci nienarodzonych. Dotychczas aborcja była w niej w pełni zakazana, ale ze względu na niezwykle liberalną politykę Francji, także w małym księstwie pojawiają się głosy o konieczności legalizacji procederu uśmiercania dzieci nienarodzonych.

 

Andora to niewielkie księstwo na południu Europy, które posiada dwóch władców. Są nimi tradycyjnie prezydent Francji oraz współksiążę episkopalny, którym jest biskup hiszpańskiego miasta Seo de Urgel. Tym samym przywódcami Andory są aktualnie prezydent Emmanuel Macron oraz abp Joan Enric Vives Sicilia. Dyskusja nad aborcją w Andorze trwa, ale wiele wskazuje jednak na to, że ewentualna próba jej legalizacji wywołałaby poważny kryzys w księstwie.  

 

Według lokalnych mediów, gdyby doszło do legalizacji aborcji, papież Franciszek zażądałby abdykacji współksięcia-biskupa. Premier Andory Antoni Martí miał zostać o tym poinformowany przez Ojca Świętego, który osobiście do niego zadzwonił.

 

Abdykacja biskupa doprowadziłaby jednak do podważenia samego fundamentu tego państwa, na co rząd nie może się zgodzić. Media nie wykluczają możliwości poproszenia o mediacje z Watykanem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Zwolennicy aborcji mają nadzieję na wywalczenie „kompromisu”, choć nie do końca wiadomo, jak miałby on wyglądać.

 

Niektórzy andorscy parlamentarzyści chcą powtórki z lat 90. XX w., gdy tylko współksiążę-prezydent Francji podpisał ustawę legalizującą rozwody. Jednak - według mediów - papież nie dopuści do powtórzenia się takiego scenariusza. Pośrednio potwierdził to zresztą sam współksiążę-biskup Joan Enric Vives Sicília, nazywając aborcję trucizną dla księstwa.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2018-11-09 17:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wiadomo czy Macronowi się uda natomiast jest świadomy że jak nie on to po nim idą inni.
4 miesiące temu / PL
 
Corruptio optimi pessima.
4 miesiące temu / Rys
 
W dzisiejszym świecie prymitywizm i konformizm jest uznawany za szczyt wolności. Pomieszanie z poplątaniem. Slowa plugawe, wyprane z treści ze strony ludzi dzierżących władzę.
4 miesiące temu / Krakusik
 
Piekny kraj. Kto to wymyślił, że legalizować zabijanie dzieci????
4 miesiące temu / ola
 
Dobry przykład. Z jednej strony władza duchowna a z drugiej władza świecka. Republika. Bóg i naciski złego. Oaza na mapie Europy.
4 miesiące temu / prawda, dobro, piekno
 
"Zwolennicy aborcji" to eufemizm. Powinno się napisać "zwolennicy mordowania najmłodszych" lub "zwolennicy kary śmierci dla ludzi, którzy nie zdążyli się jeszcze narodzić", tylko nie wiadomo, za jaką zbrodnię. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak można aborcji nie nazywać morderstwem lub człowieka przebywającego w łonie matki nie uznawać za ludzką istotę. Przecież istota człowieka nie zmienia się, gdy zmienia on miejsce swojego pobytu. A ci, którzy walczą o prawa kobiet, dlaczego nie informują, jaką straszliwą traumą jest dla kobiety zabicie własnego dziecka. To przecież w większości wypadków wpływa negatywnie na całe ich dalsze życie.
4 miesiące temu / Lu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.