DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 

Analitycy: Chiny wykorzystują marksizm do uzasadnienia globalnej dominacji

Analitycy: Chiny wykorzystują marksizm do uzasadnienia globalnej dominacji
Źródło: pixabay.com

Nacisk kładziony przez władze Chin na upamiętnienie Karola Marksa nie uszedł uwadze analityków. Twierdzą oni, że władze Państwa Środka zamierzają wykorzystać zmodyfikowany marksizm do uzasadnienia światowej dominacji Chin. Opierając się na tej ideologii, odrzucają też przekonanie, jakoby to kapitalizm przyniósł ich krajowi sukces.

 

Cytowany przez CNN ekspert do spraw azjatyckich Wenran Jiang powiedział, że chińska partia rządząca od dawna używała marksizmu jako narzędzia pomagającego sprawować władzę. Teraz jednak chodzi o coś więcej. Obecne władze Chin starają się bowiem przekonać, że chiński sukces gospodarczy nie wynika bynajmniej z przejścia od socjalizmu do kapitalizmu. Twierdzą, że jest on owocem działań partii ingerującej w gospodarkę i wyciągającej masy z biedy.

 

Z kolei Pin Ho, założyciel zajmującej się między innymi sprawami azjatyckimi Mirror Media Group, twierdzi, że Xi Jinping szuka ideologicznego uzasadnienia dla przejęcia przez Chiny globalnej dominacji i wybrał marksizm.

 

Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping przewodniczył dwutygodniowej sesji upamiętniającej Karola Marksa. Uczestniczyli w niej obowiązkowo najwyżsi urzędnicy państwowi. Dla szerszej publiczności zaprezentowano złożony z pięciu epizodów show edukacyjny. Z kolei główny chiński ideolog Wang Huning określił myśl Xi Jinpinga mianem marksizmu XXI wieku.

 

W przemówieniu z 4 maja w Wielkiej Hali Ludu Xi Jinping bronił prawdziwości marksizmu. Obiecywał jednocześnie dostosować go do chińskiej rzeczywistości. Co więcej, Chińczycy sfinansowali pomnik Karola Marksa w Trewirze, gdzie urodził się autor „Manifestu Komunistycznego”.

 

Nie znaczy to, jak twierdzą cytowani przez CNN eksperci, że sekretarz generalny Xi Jinping zamierza urządzać Chiny na wzór Związku Radzieckiego. Celem nie jest całkowite obalenie własności, lecz kontynuacja chińskiego modelu interwencjonizmu państwowego. Chińczycy zamierzają przedstawić tak rozumiany marksizm jako alternatywę dla zachodniego porządku demokratyczno-liberalnego.

 

Zdumiewające, że ponad 26 lat po upadku ZSRR państwo aspirujące do roli globalnego przywódcy zwraca się ponownie ku marksizmowi. Warto w tym kontekście pamiętać o słowach Matki Bożej z Fatimy: „Rosja rozprzestrzeni swe błędy po świecie”.

 

 

Źródło: edition.cnn.com

mjend 

 

  


DATA: 2018-05-18 10:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzięki za przyznanie że wolisz zamordyzm Chin od zamordyzmu UE :)
ponad 1 rok temu / do ale kwik
 
No ale skoro wg Was demokracja to zło to chyba lepsza dominacja Chin niż UE i USA?
ponad 1 rok temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.