DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Amerykańskie stany uznają, że Wielki Głód był ludobójstwem. O Rzezi Wołyńskiej zapominają

Amerykańskie stany uznają, że Wielki Głód był ludobójstwem. O Rzezi Wołyńskiej zapominają

Kolejne stany w USA uznają „Wielki głód” na Ukrainie w latach 1932 – 1933 za ludobójstwo dokonane na narodzie ukraińskim. Kanada prawdopodobnie dostarczy nad Dniepr broń, którą przeznaczono pierwotnie Kurdom do walki z Państwem Islamskim. Z Ameryki Północnej płyną gesty wsparcia wobec Kijowa, wpisujące się w politykę historyczną władz ukraińskich.

 

Polska i Ukraina w 2006 roku

Już 11 stan USA uznał „Wielki głód” na Ukrainie, zorganizowany przez władzę  sowiecką, za celowe ludobójstwo, którego ofiarą padli obywatele Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Szacuje się, że w wyniku trzech klęsk głodu (w latach1921–1923, 1932–1933 i 1946–1947) życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy. Polski Senat 16 marca 2006 roku przyjął uchwałę o uznaniu „Wielkiego głodu” jako zbrodni ludobójstwa, Ukraina zrobiła to kilka miesięcy później – 28 listopada 2006 roku. W tej kwestii wśród parlamentarzystów w Kijowie nie było jednomyślności – nie poparli ustawy komuniści i deputowani Partii Regionów ówczesnego premiera Wiktora Janukowycza.

 

Historyczne akty stanów USA

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej w sprawie „Wielkiego głodu” przyjęły jasne stanowisko i znalazły się w grupie prawie 30 państw, uznających działania Sowietów za ludobójstwo. Cieszące się dużą suwerennością w USA stany federalne także podjęły inicjatywy uznawania „Hołodomoru” za ludobójstwo. W tym miesiącu takie akty przyjęły stany Kansas i Missouri. Wcześniej na liście stanów federalnych, do których właśnie dołączyły Kansas i Missouri, były już Waszyngton, Wisconsin, Illinois, Massachusetts, Michigan, New Jersey (głośne ostatnio w polskich mediach), Nowy Jork, Oregon i Pensylwania.

 

Podejście administracji federalnej i stanowej za oceanem do uczczenia pamięci ofiar „Hołodomoru” nie idzie w parze z podejściem do uszanowania tragedii, jakich ofiarą padli Polacy w Katyniu czy na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Latem 2016 roku pisaliśmy na portalu „PCh24.pl” o doniesieniach, jakoby amerykański rząd poprzez swoich przedstawicieli naciskał na polskie władze, żeby nie nazywać „Rzezi wołyńskiej” ludobójstwem. Chodziło wówczas o wyciszenie problemu tragedii wołyńskiej przed rocznicą „krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku” i przed szczytem NATO w Warszawie.

 

Siła diaspory

Trudno wyrokować, w jakim stopniu na decyzje władz federalnych i stanowych o uznaniu „Wielkiego głodu” za ludobójstwo miały wpływ środowiska ukraińskiej diaspory. Faktem jednak jest, że liczebność Ukraińców i osób pochodzenia ukraińskiego w Stanach Zjednoczonych w tym roku osiągnęła 1 mln osób. Największe skupiska Ukraińców są właśnie w stanach, które przyjęły własne federalne akty uznania „Hołodomoru” jako zbrodniczej działalności. Jeszcze liczniejsza jest diaspora ukraińska w Kanadzie, gdzie jej liczebność szacuje się na 1,2 mln osób. Jej wpływ na politykę Ottawy jest jeszcze silniejszy niż w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek (28 maja) ukraiński portal „Hromadske.ua” poinformował, że deputowani kanadyjskiej Partii Konserwatywnej wezwali rząd kanadyjski do dostarczenia Ukrainie broni, która została przydzielona siłom kurdyjskim do walki z „Państwem Islamskim”. I pewnie tak się stanie.

 

PK


DATA: 2018-05-29 13:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A wieli głód ziemniaczany w Irlandii był ludobójstwem?
11 miesięcy temu / trooper
 
Bajeczki ... Tak naprawdę chodzi o atak na Rosję
11 miesięcy temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "60591"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.