24 kwietnia 2020

Amerykańskie miliony dla Grenlandii. Waszyngton chce wzmocnić swoją obecność na Arktyce

(By Patrick Kelley [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Stany Zjednoczone zamierzają wydać ponad 12 milionów dolarów na projekty wspierające Grenlandię i zostać jej partnerem strategicznym. Większa obecność w Arktyce ma być amerykańską odpowiedzią na coraz silniejszą aktywność Chin i Rosji w tej części półkuli północnej. Inicjatywa Waszyngtonu niepokoi część polityków zarówno na Grenlandii, jak i w Danii.

 

Po ubiegłorocznych dyskusjach na temat zamiarów zakupu Grenlandii przez Stany Zjednoczone każda nowa inicjatywa Waszyngtonu jest uważnie obserwowana nie tylko wśród politycznych konkurentów, ale także w Królestwie Danii, w skład której wchodzi obecnie – jako autonomiczne terytorium zależne – Grenlandia, licząca niecałe 57 tys. mieszkańców. W tym roku administracja amerykańska wystąpiła z propozycją pomocy finansowej na projekty realizowane na Grenlandii, służące obywatelom tej największej wyspy świata. Z amerykańskich pieniędzy mają być sfinansowane działania w zakresie edukacji, turystyki i gospodarki surowcami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zabiegi Amerykanów o zostanie partnerem strategicznym Grenlandii wiążą się z ich zaniepokojeniem coraz silniejszą obecnością w obszarze Arktyki dwóch konkurentów globalnych – Rosji i Chin, którzy chcę kontrolować szlaki handlowe w północnej części Atlantyku i Pacyfiku oraz na Oceanie Arktycznym.

 

Zacieśnienie współpracy na linii Waszyngton – Nuuk pozytywnie odbierają socjaldemokraci z partii Siumut (Naprzód), rządzący tym autonomicznym terytorium zależnym Danii. Część polityków liczy na mniejszą jednostronną zależność Grenlandii od Danii, która cały czas wspiera z budżetu państwa Grenlandię.

 

Mocno sceptyczni są bardziej lewicowi od socjaldemokratów z Siumut opozycyjni politycy partii Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Ludzka), programowo separatystycznej, dążącej do pełnej niezależności Grenlandii. Działacze tej partii ostrzegają, że pomoc finansowa Waszyngtonu nie będzie bezinteresowna i już niebawem Amerykanie będą chcieli uzbroić Arktykę i Grenlandię.

 

Zacieśnienie na linii Waszyngton – Nuuk niepokoi część polityków w Danii, widzących realne zagrożenie dla jedności Królestwa Danii, w skład którego wchodzą poza Grenlandią także Wyspy Owcze na północnym Atlantyku.

 

Źródła: Der Standard.at, Der Nordschleswiger

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram