DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Amerykański teolog: po Vaticanum II nastąpiło „kompletne załamanie mariologii”

Amerykański teolog: po Vaticanum II nastąpiło „kompletne załamanie mariologii”

Kult maryjny „załamał się” w niektórych rejonach USA na skutek mylnej interpretacji Soboru Watykańskiego II – zauważa o. James Phalan CSC, przewodniczący Stowarzyszenia Mariologicznego Ameryki. Podczas zakończonego 9 września br. na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie 23. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego duchowny ze zgromadzenia zakonnego pw. Krzyża Świętego podkreślił, że intencją ojców Soboru było podtrzymanie kluczowej pozycji Maryi w wierze katolickiej.


Zdaniem zakonnika, decyzja, by teksty soborowe o Maryi włączyć w rozleglejszą konstytucję dogmatyczną „Lumen Gentium”, a nie opublikować ich jako osobny dokument, była „niezamierzonym sygnałem wysłanym do reszty Kościoła”, a potem w wielu jego regionach mylnie zinterpretowanym.

O. Phalan zwrócił uwagę, że biskupi czuli, iż mariologia, oraz Kościół jako całość, potrzebują odnowy w świetle tradycji, liturgii i Biblii, jednak później „nadmiernie racjonalne” stanowisko zredukowało rolę Ducha Świętego i zmarginalizowało większość form kultu. Wykładowca dodał także, że posoborowe lata 70. zbiegły się w czasie z okresem, kiedy religijne tradycje i przekonania były mocno kwestionowane lub kompletnie odrzucane przez społeczeństwo. Jak przekonywał, ofiarą tego „zamieszania” był kult maryjny.

„Widoczna zmiana akcentu w kwestii Błogosławionej Maryi Dziewicy przyczyniła się do kompletnego załamania mariologii, która wcześniej miała olbrzymi wpływ na życie Kościoła” – mówił dyrektor Międzynarodowej Rodziny Różańcowej.

W Międzynarodowym Kongresie Mariologicznym, który przebiegał pod hasłem „Mariologia po Soborze Watykańskim II. Recepcja, bilans i perspektywy”, udział wzięło 300 osób z 37 krajów. Uczestnicy analizowali – z punktu widzenia doświadczeń różnych Kościołów lokalnych – wpływ Soboru na rozwój mariologii i kultu maryjnego.


Źródło: KAI


DATA: 2012-09-12 16:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.